Euroligová analýza: Derby pre Fenerbahce, výborne mu pomohol Ján Veselý

Publikované: 27.01.2017 Autor: Peter Jačiansky

Fenerbahce - Galatasaray (Foto: euroleague.net)

Zápas dvoch odlišných polčasov, tak by sa dalo nazvať istanbulské derby medzi Fenerbahce a Galatasaray, ktoré napokon lepšie zvládli domáci basketbalisti a získali cenné víťazstvo.

Ak by sme do úvahy brali výhradne aktuálne umiestnenie v tabuľke, tak jednoznačným favoritom na víťazstvo bolo pred zápasom mužstvo Fenerbahce, ktoré sa s najväčšou pravdepodobnosťou predstaví aj v play-off. Čo sa kvality kádra týka, patrí k úplnej špičke. Mestský rival Galatasaray je na tom o poznanie horšie, o účasti v play-off nemôže byť ani reči. Derby zápasy sú však iné. Ich priebeh sa nedá dobre predvídať.

Skvelá úspešnosť streľby

Presne takto to vyzeralo aj včera v Istanbule, do rýchleho vedenia šiel Galatasaray. Kým jeho hráčom stačili sily, držal sa výborne. Výsledky jednotlivých štvrtín 19:27 a 22:27 boli ozaj prekvapením. Prvý polčas okrem nečakaného skóre 41:53 priniesol tiež úspešnosť streľby, ktorá sa nevidí každý deň. Hráči Galatasaray mal v prvej štvrtine 15 streleckých pokusov a 11 z nich premenili (73,3%) a v druhej štvrtine zo 14 premenili 11 (78,6%). Po veľkej prestávke sa pod vplyvom okolností percento úspešnosti rapídne zmenilo.

Úspech vďaka dobrej obrane

Jeden útočný doskok získali hráči Galatasaray v druhom polčase, to svedčí o intenzite obrany, s ktorou v druhej dvadsaťminútovke vyrukovalo na svojho súpera Fenerbahce. Vysoký pressing, zdvojovanie a pasce pri čiare. Zverenci Željka Obradovića predviedli ukážkovú defenzívnu činnosť. Samozrejme, prejavilo sa to aj na úspešnosti streľby. Na tú mali hráči Galatasaray v prvom polčase až príliš veľa času. V tretej štvrtine klesla na 45,5% (5/11) a v poslednej ešte nižšie 33,3% (5/15). V obrannej činnosti pracoval dobre Jan Veselý, ten predviedol pekný blok a dvakrát šikovne získal loptu.

Úzka rotácia je problém

Galatasaray v druhom polčase nestíhal a zdalo sa už na začiatku štvrtej štvrtiny, že Fenerbahce zápas s prehľadom zvládne. Napokon domáci vyhrali „len“ o 5 bodov. Samozrejme, podstatná je výhra ako taká. Tá je najdôležitejšia. Galatasaray sa držal do konca vďaka výbornej úspešnosti. Aj keď ako sme spomenuli, v druhom polčase šla smerom nadol, na konci to boli stále výborné čísla 68,8% za 2 body a 43,5% za tri body. S takouto úspešnosťou sa zvyknú vyhrávať zápasy, lenže hostia na to boli prakticky len šiesti.

Ján Veselý (Foto: euroleague.net)

Unikátny hráč Jan Veselý

Fenerbahce nemalo pod košom svojho najlepšieho pivota Ekpeho Udoha a tak musel časť útočnej zodpovednosti na seba zobrať Jan Veselý. Odohral veľmi dobrý zápas. Okrem obrany bol platný pre mužstvo aj v útoku. Dovedna nastrieľal 20 bodov. Štyri z nich dal zo šestiek. Z poľa, resp. v jeho prípade z najtesnejšej blízkosti koša, to mal 8/9. Jan Veselý je unikátny hráč z jedného dôvodu. Ak sa pozriete na jeho ofenzívny repertoár a porovnáte ho s rokom 2011, teda tým posledným pred odchodom do NBA, tak nenájdete jeden rozdiel. Jeho ofenzívna hra je rovnaká ako pred šiestimi rokmi.

Aké je na to vysvetlenie? Ťažko povedať. Sú dve možnosti: buď na svojich slabinách tvrdo dlhé roky pracuje, alebo na nich vôbec nepracuje. Výsledok je však rovnaký. Hra chrbtom ku košu, jump shot z dvoch-troch metrov a v neposlednom rade trestné hody. Proti Galatasaray vystrelil na kôš deväť pokusov, z toho jeden jediný sa dá klasifikovať ako šanca, ktorú si vytvoril sám. V druhej štvrtine dostal loptu pod kôš a Pleissa okabátil obrátkou smerom ku košu.

12 Dallas Mavericks 6/4 60,00%
13 Minnesota Timberwolves 6/4 60,00%