Analýza: Ojedinelé zakopnutie? Problémy Realu Madrid sú závažnejšie

Publikované: 23.12.2016 Autor: Peter Jačiansky Foto: euroleague.net

Sergio Llul (Foto: euroleague.net)

Na prvý pohľad sa môže zdať, že to bol celkom vyrovnaný zápas, veď výsledok 82:70 nie je predsa až taký hrozivý. Lenže zdanie v tomto prípade klame. Real Madrid v Belehrade prehral. Čo je však pre neho horšie, Crvena Zvezda ukázala ostatným mužstvám, aké jednoduché je (momentálne) zastaviť kráľovský klub.

Ak by vo včerajšom stretnutí nebolo Jefferyho Taylora, pre tím z hlavného mesta Španielska by to pravdepodobne skončilo zle-nedobre. Rodák zo švédskeho Norrköpingu nastrieľal v zápase 25 bodov a drvivú väčšinu z nich zaznamenal spoza trojkového oblúka. Trafil úctyhodných sedem pokusov z desiatich. Zvyšok mužstva? 1/17. Bolo by však jednoduché povedať, že za prehrou Realu v tomto zápase stojí výpadok v streľbe trojok. Problémy veľkoklubu sú omnoho závažnejšie. Ich počiatok je treba hľadať v lete, keď z klubu odišiel rozohrávač Sergio Rodríguez a jeho miesto v zostave zaujal Dontaye Draper. To sa dá hodnotiť ako veľmi zlé rozhodnutie vedenia. V podobe Drapera síce Real získal solídneho strelca spoza oblúka, no Američan nie je je ani zďaleka takým dobrým tvorcom hry ako Rodríguez.

Osobný démon Branko Lazić

Ak si to páni, ktorí majú na starosti chod mužstva, nevšimli doteraz, zápas v Belehrade im musel dozaista otvoriť oči. Do veľkých problémov sa totiž dostal Sergio Llull, kľúčový hráč a tvorca hry Realu Madrid. Jeho nočná mora sa začala niekedy v 3. min duelu, keď na ihrisko prišiel defenzívny špecialista Branko Lazić. Ten hneď v prvej akcii predviedol, prečo je pre svoje mužstvo takým prínosom. Nie vždy sa dá jeho dôležitosť vyčítať zo štatistického zápisu, názorným príkladom je preto jeho prvá akcia po príchode. Real vhadzuje loptu z boku, má ju Llull, na ktorého sa Lazić nalepí a drží sa ho až do momentu, keď playmaker spanikári a vyskočí s úmyslom vystreliť. V tej chvíli sa však rozhodne prihrávať a stráca loptu. Berie mu ju Jović, ktorý zakončuje rýchly brejk smečom. Llull stratil dovedna štyri lopty a spoza oblúka to mal 0/6. Dá sa teda povedať, že to najlepšie sa mu darilo vtedy, keď práve Lazić oddychoval na lavičke.

Nečakaný rozohrávač Ayón

Obrana Crvenej Zvezdy bola počas prítomnosti Branka Lazića vo väčšine času kombinovaná. To v praxi znamená, že štyria hráči domácich sa pri defenzívnej činnosti presúvali podľa ťažiska hry a od svojich hráčov pri „osobke“ odstupovali ako sa má. Výnimku mal v tomto prípade práve Lazić, ktorý sa snažil byť neustále pri Llullovi a tým pádom nevypomáhal spoluhráčom pri zdvojovaní. Na tento variant, keď je Sergio Llull doslova neutralizovaný pri otváraní ofenzívy, nebol Real pripravený. Nevšedným výkonom prekvapil pivot Gustavo Ayón, ten sa počas zápasu dostal de facto do úlohy sekundárneho rozohrávača. Keďže to hosťom nešlo z oblúka, museli často tvoriť hru z hĺbky vymedzeného územia. Ayón zaznamenal v stretnutí sedem asistencií, najviac spomedzi všetkých hráčov Realu. Tento jav však spôsobil neblahý dôsledok, mexický pivot vystrelil za 23 minút len trikrát na kôš súpera.

Rozhodujúca druhá štvrtina

V Eurolige býva zvykom, že zápasy sa lámu až v poslednej časti. Lenže stretnutie Crvenej Zvezdy s Realom Madrid bolo v tomto smere výnimkou, tá najpodstatnejšia fáza sa odohrala v druhej štvrtine. Míľnikom je stav 22:25 pre hostí, mimochodom, práve to bolo ich najvyššie vedenie v zápase. Domáci tréner Radonjić si zobral oddychový čas, jeho mužstvo akoby začalo pochybovať o svojich kvalitách. Citlivo zareagoval tiež DJ v belehradskej hale a pustil pesničku od speváčky Imany – Don't be so shy. To bolo to akokeby správne posolstvo. Prečo by mali byť domáci plachí? Za nimi totiž stojí fantastické publikum s neutíchajúcou podporou. No a potom to prišlo, šnúra 14:0. Zrazu svietilo na tabuli skóre 36:25 a v tej chvíli bol španielsky tím zrelý na uterák. Za zmienku stojí aj fakt, že Real Madrid nedokázal v Belehrade vyhrať ani jednu štvrtinu: –1, –7, –3, –1. Navyše ani v jednej z nich sa mu nepodarilo streliť 20 bodov.

Chýba im altetický hráč pod kôš

Na domácej strane svojím výborným individuálnym výkonom zaujal krídelník Marko Simonović, okrem 20 bodov bol viditeľný aj pri obrannej činnosti. Spolu s ním prišiel do zápasu z lavičky aj Marko Gudurić, ktorý pridal dôležité body spoza oblúka. Darilo sa však celému mužstvu: 10 premenených pokusov z 25, to je 40% úspešnosť, ktorú by uvítal každý tím. Crvena Zvezda sa svojou filozofiou nijako netají. V mužstve chce mať srbské jadro a to následne doplní kvalitnými legionármi. Charles Jenkins je u miestnych fanúšikov populárny. Dženko, ako ho zvyknú prezývať, okrem solídnej streľby dokáže výborne brániť. No paradoxne, boli to jeho rýchle dva fauly, ktoré ho vyhnali na lavičku a spravili tak miesto pre Lazića. Čo však robí v Belehrade Nate Wolters, je pre mňa veľkou záhadou. Niežeby to bol zlý hráč, no myslím si, že Zvezda ho nepotrebuje. Skôr by sa jej zišiel atletický hráč pod košom, ktorý by jej pomohol pri doskakovaní. No ako je vidno, aj bez neho si dokáže poradiť s kráľovským klubom.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia