Luka Dončić? Ale kdeže, v Štrasburgu rastie väčšia hviezda

Publikované: 18.11.2016 Autor: Peter Jačiansky

Frank Ntilikina

Frank Ntilikina je 18-ročný francúzsky rozohrávač, ktorý hráva za Štrasburg. Je považovaný za jedného z najtalentova­nejších basketbalistov v Európe a v prípade, že sa v júni prihlási na draft do NBA, bude s veľkou pravdepodobnosťou vybraný ako prvý spomedzi medzinárodných hráčov.

Povedzme si otvorene, v dnešnej dobe talent nestačí. Človek sa musí nejakým spôsobom predať resp. na seba upozorniť. To platí aj v športe, možno ešte viac než v bežnom živote. Veľkú úlohu v ňom hrajú média, tie môžu upriamiť pozornosť na konkrétneho hráča a ovplyvniť tak jeho kariéru. Pozitívne ale aj negatívne. Fenoménom posledných dní sa stal 17-ročný talent Luka Dončić, hráč Realu Madrid. Slovinec zaujal aj v exhibičnom dueli proti mužstvu Oklahoma City Thunder, v ktorom španielsky tím vyhral.

Po zápase sa v médiách začali objavovať ódy na tohto mladého hráča. A myslím si, že zaslúžene. Novinári písali o všetkých jeho silných stránkach. Luka Dončić sa jedného dňa môže stať výborným basketbalistom. Môže sa však stať najlepším hráčom svojej generácie? Ja si to nemyslím. Výrazne ho totiž limitujú jeho slabé stránky, o ktorých sa v médiách príliš nerozpráva. Dončićov ofenzívny potenciál je ohromný, no nevie však brániť. Najmä v situácii jeden na jedného, chýba mu rýchlosť v nohách.

Prototyp moderného rozohrávača

Iste, je mladý a celú kariéru má pred sebou. Lenže nanešťastie pre Dončića je toto veľmi ťažko odstrániteľná vec. Ak to vôbec možné je. Jedno basketbalové klišé vraví, že výborného obrancu dokážete zlepšiť v ofenzíve, ale výborného útočníka len ťažko zlepšíte v defenzíve. Samozrejme, nie každý sa dokáže s týmto výrokom stotožniť. Ak by ale bol pravdivý, tak väčší potenciál stať sa hviezdou má 18-ročný Frank Ntilikina zo Štrasburgu, ktorý býva často označovaný za prototyp moderného rozohrávača.

Vďačí za to v prvom rade svojej postave: meria 194 cm, váži 86 kg a jeho rozpätie rúk je neuveriteľných 213 cm! Okrem toho je Ntilikina skvelý atlét, má bleskurýchle nohy a vyniká v obrane. Dokáže brániť rozohrávačov, ale aj hráčov na „dvojke.“ Narodil sa v belgickom meste Ixelles, kam prišli jeho rodičia z Rwandy. Krátko na to sa ale presťahovali do Štrasburgu a Ntilikina tak skoro celý doterajší život strávil v metropole Alsaska. Bavil sa najmä basketbalom, do ktorého sa zaľúbil ako malý chlapec.

Frank Ntilikina

Ako trinásťročný v tom mal jasno

„Mal som asi tri roky, keď som sa začal zaujímať o basketbal. Ten je v našej rodine veľmi obľúbený. Moji bratia ma zobrali so sebou von a dali mi do rúk loptu, v tom momente som sa do tejto hry zaľúbil. Keď som mal 13 rokov, tak som si prvýkrát pomyslel, že by som sa basketbalom raz mohol živiť,“ spomína na svoje začiatky talentovaný rozohrávač. Frank Ntilikina na seba po prvýkrát upozornil v apríli 2014 na prestížnej akcii Jordan Brand Classic, ktorá sa koná každoročne v Brooklyne.

V sezóne 2015/16 už patril do základnej rotácie štrasburského mužstva a za svoje výkony získal prestížnu cenu pre najväčšiu nádej francúzskeho basketbalu. Mimochodom, bolo to presne 15 rokov po tom, čo túto cenu získal Tony Parker, ktorého by mal Ntilikina jedného dňa nahradiť. „Som rozohrávač schopný hrať aj na „dvojke.“ Som dosť všestranný hráč, ktorý dokáže čítať hru a má basketbalové IQ. Veľmi rád vytváram šance pre mojich spoluhráčov. Dokážem strieľať a rád využívam pri útoku clony.“

Momentálne je v dobrých rukách

Frank Ntilikina je príkladom takzvaného „pass-first“ hráča. To znamená, že nie je sebec, v prvom rade sa pozerá na to, ako by dostal spoluhráča do výhodnejšej pozície. Jeho súčasný kouč je zároveň trénerom národného tímu Francúzska Vincent Collet, ten bol, mimochodom, počas aktívnej kariéry práve rozohrávač. Pod jeho vedením nastupuje Ntilikina vo francúzskej lige a zároveň v novovytvorenej Lige majstrov. Na palubovke však netrávi dlhé minúty, na jeho progres v klube dbajú a nikam sa neponáhľajú.

Pre mladého Francúza je to v tejto chvíli ten najlepší prístup. Ako už bolo zmienené, Ntilikina je výborný obranca, ktorý bude musieť postupom času spevniť svoje telo. Okrem toho naňho čaká kontinuálna práca na ofenzívnej hre. Uvedomuje si to aj Frank Ntilikina, ktorého vyspovedal portál NBAdraft.net počas akcie Basketball Without Borders Global Camp. „Snažím sa pracovať na všetkých aspektoch hry, teraz je ale na programe agresivita v útoku, vnik pod kôš a najmä zlepšenie fyzických schopností.“

Frank Ntilikina

V NBA o neho bude veľký záujem

Keďže sa Ntilikina narodil v roku 1998, bude sa môcť prihlásiť na najbližší draft do NBA. Aj keď ten je ešte ďaleko, portály v Spojených štátoch už majú zostavené provizórne rebríčky. Na stránke NBAdraft.net figuruje Francúz na priebežnom 7. mieste, web DraftExpress.com ho zaradil na 6. miesto. To však napokon nie je podstatné, omnoho dôležitejšie je, do ktorého klubu sa dostane. „Klub, ktorý si ma vyberie, získa hráča s obrovskou vášňou pre túto hru. Hráča, ktorý sa sústredí na svoj cieľ a spraví všetko preto, aby zo seba dostal to najlepšie a tímu pomohol víťaziť,“ dodal na záver Frank Ntilikina.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia