Kádaši má šancu na bundesligu, v juniorke zažiaril hneď v úvode

Publikované: 08.11.2016 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twiter: Lewysko

Jakub Kádaši (Foto: Archív JK)

Medzi najväčšie talenty nášho basketbalu patrí aj bývalý hráč Prievidze Jakub Kádaši. Ten zaujal nielen v klube, ale aj v mládežníckych reprezentáciách. Preto bol o neho v Európe záujem. Po sezóne sa rozhodoval, kde bude pokračovať v kariére.

Voľba padla na nemecký klub z Jeny. „Najprv som tam išiel na skúšku, kde som uspel a dohodli sme sa na dvojročnej spolupráci. Mal som aj iné ponuky, ale žiadna nebola tak vážna ako táto,“ rozhovoril sa pre Basket.sk Kádaši.

Stotisícové mesto je dlhodobo známe svojou univerzitou, ale momentálne v ňom je aj basketbalový bum. „V klube sa dobre pracuje s mládežou, každoročne vychová niekoľko nemeckých mládežníckych reprezentantov, rovnako tomu je aj v juniorskom tíme, kde sú štyria chalani, ktorí boli a niektorí aj sú v národnom tíme Nemecka. Muži minulý rok vyhrali Pro A súťaž a prebojovali sa do bundesligy,“ vysvetlil nám sedemnásťročný slovenský talent, ktorý je v juniorke a v rezervnom seniorskom mužstve. Pravidelne trénuje s áčkom.

Jakub Kádaši (Foto: Archív JK)

Skvelý výkon proti Bayernu Mníchov

Mladík chvíľku čakal na vybavenie licencie. Hneď po jej vybavení zažiaril v prvom zápase juniorskej súťaže. Proti slávnemu Bayernu Mníchov. Jeho tím síce prehral o sedemnásť bodov, ale náš mládežnícky reprezentant bol s 25 bodmi najlepším strelcom Jeny. K tomu pridal 7 doskokov, 4 asistencie a 4 získané lopty. „Dal som síce 25 bodov, ale prehrali sme, čím bol môj výkon nepodstatný,“ pokračoval takmer dvojmetrový krídelník.

Úroveň juniorskej nemeckej ligy je podobne ako u seniorov na vysokej úrovni. „V súťaži sú silnejšie a slabšie celky. Je veľký rozdiel v tímoch, ktoré majú už v juniorskej kategórii zahraničných hráčov a v tých, ktorí stavajú na domácich odchovancoch. Kvalita ligy je na vysokej úrovni. Hrá sa rýchly, agresívny basketbal s celoplošnou obranou,“ hovoril Slovák, ktorý bol v minulej sezóne členom majstrovskej Prievidze a zahral si aj za úspešnú reprezentáciu do osemnásť rokov.

Mnoho mladých hráčov sa rozhodne pre americkú cestu, Kádaši mal tiež ponuku odísť do zámoria. „Jedna z ponúk bola stredná škola vo West Virginii, kde som mohol tento rok pôsobiť. No nakoľko mám stále len 17 rokov, bolo by pre mňa ťažké byť len raz za rok doma. Nemecko je predsa len pár hodín cesty autom. Domov môžem ísť častejšie, preto som skôr za európsku cestu,“ vravel slovenský reprezentant o svojom rozhodnutí.

Doma ostal na diaľkovom štúdiu na strednej škole. „Mám individuálny plán, uvidíme na polročnom preskúšaní, ako to stíham zvládať,“ dodal s úsmevom Kádaši, ktorý sa pasuje v novom klube s nemčinou. „Nemčina je pre mňa úplne niečo nové, no klub mi hradí individuálne hodiny, takže pomaly sa to zlepšuje. Tréningy sú našťastie v angličtine, s ktorou nemám problém.“

Jakub Kádaši (Foto: Archív JK)

Pomohla mu kvalitná príprava v MBA Prievidza

Z Kádašiho napredovania má veľkú radosť Marek Bulík, ktorý ho trénoval v Prievidzi. „O Jakuba bol v zahraničí veľký záujem už od jeho 15 rokov. Dohodli sme sa, že prestúpi až vtedy, keď budeme cítiť, že je to ten správny klub a prestup mu pomôže v jeho napredovaní. V Jene bol dvakrát na skúške, dohromady tam strávil desať dní. Rokovanie s manažmentom klubu dopadli pozitívne, čo bolo spojené so spokojnosťou samotného Jakuba, tak sme dali prestupu zelenú,“ povedal nám kouč MBA Prievidza.

Bulík ešte nechce odhadovať šance jeho bývalého zverenca na nemeckú bundesligu. „Presadiť sa v bundeslige určite nebude jednoduché. Nemecká liga patrí k top v Európe, veľa jej družstiev hrá v pohárovej Európe a patria k najlepším. Kde siahajú Jakubove limity, ukáže až čas. Momentálne je podstatné, aby basketbalovo rástol, mal zabezpečený kvalitný tréningový proces a odohral veľa ťažkých zápasov. Ak bude zdravý a pracovať na sebe ako doteraz v MBA Prievidza, určite šanca príde,“ verí tréner.

Bulíka teší, že prestup Kádašiho do Nemecka, znamená aj prestíž pre jeho klub. „Som rád, že to ukazuje našu prácu, ktorá má zmysel. Mesto Prievidza nám pomohlo vytvoriť veľmi dobré podmienky. Náš tím ročníku 1999 sa môže rovnať aj s európskymi. Dokázali sme zdolať majstrov Česka, Poľska, Maďarska, Partizan Belehrad, práve víťaznou trojkou Jakuba Kádašiho. Odohrali sme kvalitné zápasy s tímami z Balkánu, Talianska, Albou Berlín. Na kvalitné turnaje sme s týmto družstvom chodili od 11 rokov, snažili sme sa aj v tréningovom procese využívať senzitívne obdobia na rozvoj jednotlivých kondičných schopnosti. S hráčmi sme sa veľa rozprávali, na tréningoch boli väčšinou dvaja kvalitní tréneri,“ pokračoval skúsený mládežnícky kouč, ktorý verí, že sa ďalej posunú aj ostatné tímy v MBA Prievidza.

Radi by sme išli rovnakou cestou od najmladších, aj preto sme začali hrať EYBL. Od tejto sezóny máme pri všetkých družstvách dvoch trénerov, plus máme kondičného kouča. Spolupracujeme so základnými školami, kde krúžky vedú naši tréneri. Na slušnej úrovni je spolupráca s extraligovým BC Prievidza. Chceme ešte vo väčšej miere spolupracovať s klubmi v okolí Prievidze ako je Žiar nad Hronom, kde Jakub vyrastal, s Bánovcami, Handlovou. Chceme im ponúknuť možnosť zlepšovať svoje basketbalové kvality v našej akadémii počas strednej školy,“ dodal tréner.

Podľa Bulíka majú v klube aj ďalšie talenty, ktoré by sa mohli posunúť podobne ako Kádaši. „Veríme, že Jakubov prestup a naše výsledky, nám pomôžu v tom, aby sa nám podarilo do klubu zohnať viac finančných prostriedkov. Kvalitných trénerov treba kvalitne ohodnotiť, aby mali o prácu záujem a neodchádzali do iných pracovných odvetví, prípadne trénovať do zahraničia.  Turnaje sú taktiež veľmi nákladná položka, talentované deti sú často zo sociálne slabších rodín a tým treba pomôcť, aby mohli športovať. Myslím, že v tomto smere by nám mohol pomôcť aj štát, v našom prípade SBA a rovnako ako v Maďarsku alebo Česku finančne pokryť časť mzdy trénerov, prípadne preplácať cestu a ubytovanie na turnajoch,“ uzavrel kouč MBA Prievidza.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia