Výnimočný tínedžer z Chorvátska dominuje v Jadranskej lige

Publikované: 14.10.2016 Autor: Peter Jačiansky

Ante Žižič

Ante Žižić je 19-ročný pivotman Cibony Záhreb, ktorého vlani vyhlásili za najlepšieho mladého hráča Jadranskej ligy. Na drafte do NBA si ho vybral z 23. miesta klub Boston Celtics, ten sa ale rozhodol nechať mladého Chorváta hrať ešte minimálne rok v Európe. Na začiatku sezóny 2016/17 predvádza Žižić vynikajúce výkony, v stretnutí proti MZT Skopje sa dokonca priblížil historickému rekordu súťaže.

Do NBA sa valí nová vlna z Jadranu. Takto tuším znel názov textu, v ktorom som sa vám pred draftom snažil predstaviť tých najzaujímavejších európskych hráčov smerujúcich do NBA. Jedným z nich bol aj 19-ročný pivot Cibony Záhreb Ante Žižić, ten sa v sezóne 2015/16 stal držiteľom ceny pre najlepšieho mladého hráča Jadranskej ligy. Dovedna odohral 21 zápasov, v ktorých nazbieral priemery viac než 13 bodov a 8 doskokov na zápas.

Ak tieto čísla premietneme do indexu efektivity, tak Žižić bol na celkovom 3. mieste. Pre tínedžera v seniorskej súťaži je to skvelý úspech, pri drafte do NBA mu to ale zjavne nepomohlo. Na rad prišiel totiž až pri voľbe číslo 23, ktorá patrila Bostonu Celtics. Aj napriek tomu, že mladý Chorvát chcel odísť do NBA okamžite, vedenie Celtics sa rozhodlo inak. Ante Žižić sa tak vrátil do Cibony Záhreb, kde ostane ešte minimálne rok.

Zopakuje sa prípad Nikola Jokić?

NBA je najkvalitnejšou ligou na svete, avšak väčšina tamojších tímov má doslova katastrofálny scouting európskych hráčov. To si človek uvedomí, keď sa pozrie na draft 2014 v podaní Denveru. Nuggets si vtedy vybrali zo 16. miesta Jusufa Nurkića a zo 41. miesta Nikolu Jokića. Dá sa to nejako vysvetliť? Asi len tak, že tímy v NBA vôbec netušia, koho si vyberajú. Jokić ostal nasledujúcu sezónu doma a stal sa MVP Jadranskej ligy.

Podobne ako srbský hráč skončil na drafte aj Ante Žižić, ktorý „spadol“ na 23. miesto. Pre Chorváta je dobrou správou, že si ho vybral tím ľudí, ktorí sa riadia logickými postupmi. Danny Ainge, jeden z najlepších generálnych manažérov v NBA, usúdil, že Žižić by v aktuálnej sezóne nedostal zodpovedajúcu minutáž, a preto ho nechal ešte na sezónu Cibone. Ak bude hrať ako doteraz, môže napodobniť Nikolu Jokića a stať sa MVP súťaže.

Ante Žižič

Veľkolepé predstavenie v Skopje

Po úvodných štyroch kolách je totiž suverénnym lídrom rebríčka efektivity. Viac než 24 bodov, 10 doskokov a 2 bloky, také sú priemery Anteho Žižića v prebiehajúcej sezóne. Dopomohol mu k nim aj fantastický výkon na palubovke MZT Skopje, kde Cibona zvíťazila po dvojnásobnom predĺžení. Talentovaný pivotman dal 37 bodov, doskočil 20 lôpt a zablokoval 3 strely. Zaznamenal tak neuveriteľný index rating v hodnote 56! Priblížil sa veľmi blízko k najlepšiemu výkonu, aký kedy kto predviedol v Jadranskej lige. Držiteľom historického rekordu je Dejan Milojević, dnes tréner tímu KK Mega. Ten v roku 2004 zaznamenal index rating v hodnote 59, treba ale dodať, že toho času mal už 26 rokov. Ak by si Ante Žižić dával v nedeľu väčší pozor na stratené lopty a fauly, mohol sa stať držiteľom tohto rekordu on. Napokon sa mu to nepodarilo.

Prototyp moderného pivotmana

Ante Žižić vyniká v hre chrbtom ku košu, je fyzicky silný ale napriek tomu veľmi pohyblivý. Ak si nevypracuje príležitosť sám, dokáže si vybrať správne miesto a počkať si na prihrávku. Má skvelú prácu nôh, pri „pýtaní“ si lopty pod košom si telom dokáže dobre odstaviť brániaceho hráča a po prevzatí prihrávky bleskovo zareagovať vhodnou fintou. Spomínali sme pohyblivosť. Je len málo pivotov, ktorí dokážu zakončovať rýchle protiútoky.

Chorvátsky center je jedným z nich, má totiž ukážkovú postavu. Pri jeho pohybe sa ozaj nechce veriť, že meria rovných 212 cm. Veľmi dobre pracuje v situáciách pick and roll. Bolo by chybou si myslieť, že Ante je výhradne ofenzívnym centrom. Má veľké rozpätie paží a široké ramená, okrem tvrdých súbojov zvláda zablokovať strelecké pokusy hráčov vnikajúcich do územia pod košom. Navyše je to chytrý chlapec, ktorý má skvelú povahu.

Stále je to chlapec medzi mužmi

Znova však treba upozorniť na vek Anteho Žižića. Všetky jeho výkony umocňuje fakt, že má stále len 19 rokov. Do úvahy treba zobrať, akí hráči ho v ostatných dueloch bránili. Uroš Luković z Partizanu má 27 rokov a Jure Lalić z MZT dokonca 30 rokov. Ante navyše predviedol dva skvelé výkony v priebehu 48 hodín, keďže zápas s Partizanom sa konal v piatok večer. Túto sezónu naňho čaká veľa minút, podobné výkony sa preto určite dostavia.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia