Izraelský gigant chce späť na basketbalový Olymp

Publikované: 09.10.2016 Autor: Peter Jačiansky

Maccabi

Klub Maccabi Tel Aviv zažil vlani doslova katastrofálnu sezónu. Najprv šokujúco neuspel v Eurolige, následne aj v Eurocupe a toto veľké trápenie vyvrcholilo v domácej izraelskej lige. Počas letnej prestávky prišlo v klube k rozsiahlym zmenám. Okrem nového trénera angažovalo vedenie kvalitných hráčov, tí by mali z Maccabi urobiť jedno z najlepších mužstiev v Európe.

Pred začiatkom euroligovej sezóny mal celok Maccabi Tel Aviv na svojom konte koeficient v hodnote 151, čo bolo v tom čase piate najvyššie číslo. Koeficient je v basketbale milosrdnejší ako vo futbale. Do úvahy sa totiž neberie posledných päť rokov, ale len tri. Inými slovami: od Maccabi fanúšikovia očakávali, že postúpi do play-off. To znamená medzi osem najlepších tímov. Koniec v Eurolige ale prišiel omnoho skôr, v desiatich dueloch dokázal izraelský tím vyhrať len štyroch prípadoch.

Tento nečakaný koniec spustil nevídanú vlnu škodoradosti zo strany európskych basketbalových fanúšikov. Totiž práve v tom čase vedenie Euroligy odkleplo nový formát súťaže určený pre 16 tímov. A Maccabi patrilo medzi jedenástku vyvolených, ktorá získala licenciu na desať rokov. To znamená, že v Eurolige sa predstaví bez ohľadu na výkony v domácej lige. Je spravodlivé, aby malo v Eurolige desať rokov „miestenku“ mužstvo, ktoré sa ani nedostalo zo základnej skupiny?

Podobnú otázku si vlani určite kládli basketbaloví priaznivci po celej Európe. Ako vypadávajúci tím dostalo Maccabi šancu napraviť si chuť v Eurocupe, lenže aj tu zakoplo. Izraelčania sa totiž dostali do skupiny so silnými ruskými klubmi Kazaňou a Nižným Novgorodom. V šiestich stretnutiach prehrali až štyri razy a ich púť v európskych pohároch sa definitívne skončila. Posledná rana prišla v izraelskej lige, kde Maccabi Tel Aviv prehralo „už“ v semifinále s mužstvom Maccabi Rishon LeZion.

Vujčič a Edelstein

Nový tréner, nová cesta

V lete sa novým koučom Maccabi stal 55-ročný Erez Edelstein, ktorý v Európe nie je príliš známy, no v Izraeli si vybudoval veľké renomé. „Som nadšený, že som sa stal členom Maccabi Tel Aviv, klubu, ktorý je spätý s veľkými úspechmi. Je to zároveň pre česť, zo všetkých strán som dostal naozaj skvelú odozvu. Teším sa a som pripravený na túto výzvu,“ povedal Edelstein na úvodnej tlačovej konferencii. Nový lodivod Maccabi je zároveň reprezentačným trénerom Izraela. „Pozeráme sa dopredu, toto je pre nás nová cesta. Veríme nášmu mužstvu a sme presvedčení, že Erez vráti náš tím na miesta, na ktoré sme zvyknutí,“ vyhlásil prezident a majiteľ klubu Shimon Mizrahi.

Posily prinášajú kvalitu

Po katastrofálnej sezóne 2015/16 neostal v Tel Avive kameň na kameni, do mužstva prišlo dovedna osem nových hráčov. Siedmi z nich pochádzajú zo Spojených štátov, jeden z Nemecka. Andrew Goudelock bude nastupovať ako na pozícii číslo dva, v Európe je známy predovšetkým ako výborný strelec spoza oblúka. Keď hrával za Fenerbahce, tak Bayernu Mníchov nastrieľal v jednom zápase 10 trojok! V Eurocupe odvádzal dobré výkony Victor Rudd, ten hráva najčastejšie ako power forward.

Obrovskou posilou pre Maccabi Tel Aviv bude skúsený 30-ročný krídelník Sonny Weems, ktorý je Európanom známy najmä vďaka trojročnému pôsobeniu v CSKA Moskva, kde patril ku kľúčovým hráčom. Vlani si odskočil naspäť do NBA, zahral si za Phoenix a Philadelphiu, aby sa v lete 2016 vrátil späť do euroligového kolotoča. „Teším sa na návrat do Euroligy, atraktívny je najmä nový formát súťaže, vďaka ktorému budú teraz veľké tímy hrávať častejšie proti sebe,“ skonštatoval Weems po podpise kontraktu. Jeho konkurentom bude ďalšia nová akvizícia D.J. Seeley, ktorý prichádza z Gran Canarie.

Nemecký tank pod košom

Medzi najlepších pivotov v Eurolige patril v ostatnej sezóne nemecký reprezentant Maik Zirbes, ten v roku 2014 prišiel do Crvenej Zvezdy z Bambergu. Vo svojej prvej sezóne robil najmä náhradníka Bobanovi Marjanovićovi, takže jeho postupný progres nebol až tak vidieť. Keď však obrovitánsky Srb odišiel do NBA, z Zirbesa sa stal hráč základnej zostavy. Dnes sa od pivotov vyžaduje všetko možné, len nie poctivá hra chrbtom ku košu. Dekadentné trendy, ako napríklad tzv. small ball, spravili z veľkých chlapcov pod košom ohrozený druh.

Maik Zirbes je predstaviteľom starej pivotmanskej školy. Ak má loptu, snaží sa ju čím najjednoduchšie dostať do koša. Jeden–dva driblingy a finta, po ktorej nasleduje razantný smeč alebo elegantné „uško.“ Vďaka svojej fyzickej sile pôsobí pod košom ako tank. Pre obranu súpera bude nesmierne ťažké vyrovnať sa s variabilitou Maccabi. Okrem kvalitných hráčov na oblúku bude pod košom čakať na šancu bojovný Zirbes, ktorý je zároveň dosť pohyblivý a často sa zapája do situácii pick and roll.

Franchise player: Quincy Miller

Spolu s Maikom Zirbesom prichádza z Belehradu aj Quincy Miller, ktorého získala Crvena Zvezda už počas rozbehnutej sezóny. Pre fanúšikov srbského klubu bol jeho príchod darčekom, aký sa už zrejme tak skoro nebude opakovať. Ak totiž vezmeme do úvahy jeho basketbalové kvality, tak v Belehrade jednoducho nemal čo hľadať. Miller je hráč s kvalitou potrebnou pre NBA, šancu ale nedostal. Preto sa po uzatvorení súpisiek do NBA rozhodol ísť do Európy. Lenže v tom čase už majú najlepšie európske kluby svoje súpisky dlho uzavreté.

To využila Crvena Zvezda, ktorá ponúkla Millerovi kontrakt do konca sezóny a prakticky neobmedzenú minutáž. Američan šancu využil naplno a od prvej chvíle na palubovke sa stal miláčikom miestnych fanúšikov. Jeho úspešné trojkové pokusy, zblokované lopty či razantné úniky pod kôš dostávali halu Pionir často do varu. Zrejme najpamätnejší zostane zápas proti Realu Madrid, v ktorom Crvena Zvezda vybojovala cenné víťazstvo. Quincy Miller triafal dôležité strely a pod vlastným košom výborne pracoval na doskoku. V lete sa však zranil, a preto s určitosťou nebude na začiatku sezóny k dispozícii.

Deväť Američanov na súpiske

Maccabi Tel Aviv sa už tradične bude spoliehať na amerických hráčov, tento rok ich má v kádri až deväť. Po nevydarenej sezóne získalo vedenie kvalitné posily. V tejto chvíli sa však nedá predpovedať, aká sezóna čaká na izraelský klub. O talent nebude v Maccabi tento rok určite núdza. Či však spomínaní jednotlivci vytvoria fungujúci tím, to sa ukáže až v neskoršej fáze sezóny. Ak sa im to podarí, Maccabi Tel Aviv sa pokojne môže zaradiť medzi najväčších ašpirantov na euroligový titul.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

SVI SVI live
03.07.2020
TRN TRN
LEV LEV live
03.07.2020
SNV SNV
KBK KBK live
03.07.2020
BNB BNB
INT INT live
03.07.2020
DKE DKE

ScoreBoard ...

YAKE YAKE 06.07.2020 PNC PNC
SBK SBK 06.07.2020 BAMP BAMP
MBK MBK 06.07.2020 BAC BAC
TT TT 06.07.2020 YAKE YAKE

ScoreBoard ...

SBK SBK live
03.07.2020
CBK CBK
STT STT live
03.07.2020
LUC LUC
MBK MBK live
03.07.2020
BKM BKM
YAKE YAKE live
03.07.2020
STL STL