Za Real Madrid debutoval v 16, v NBA môže byť jednotkou

Publikované: 04.10.2016 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twiter: Lewysko

Luka Dončić (Foto: gigantes.com)

Len desať draftových jednotiek v histórii NBA nepochádzalo z Ameriky a len Talianovi Andreovi Bargnanimu sa podarilo dostať na vrchol rebríčka ako jedinému Európanovi. V blízkej budúcnosti ho môže napodobniť Luka Dončić.

Slovinský supertalent na seba upozornil už v tínedžerskom veku, keď debutoval za majstrovský Real Madrid v šestnástich rokoch. Stal sa vôbec najmladším hráčom v histórii slávneho španielskeho veľkoklubu. Začiatok jeho kariéry prirovnávajú k Rickymu Rubiovi, ktorý debutoval medzi profesionálmi už dokonca ako štrnásťročný a v sedemnástich si zahral finále olympiády.

Dončić nie je len tak hocijakým talentom, ktorý dostane v zápasoch šancu na pár minút. V Reale so sedemnásťročným rozohrávačom počítajú ako s jedným z hlavných hráčov rotácie. Po odchode Sergia Rodrigueza do Philadelphie dostane rodák z Ľublany veľký priestor. V úvodných dvoch prípravných stretnutiach ukázal, že sa nebojí zodpovednosti, keď bol s priemerom 17,5 bodov na zápas najlepším strelcom Realu.

Pritom madridský tím nie je len tak hocijaký klub, dlhodobo patrí medzi úzku špičku najlepších v Európe. V zostave je množstvo hviezd, z ktorých si viacero zahralo v minulosti v NBA. Obrovskou devízou mladíka schopného hrať na jednotke aj dvojke je, že má okolo dvoch metrov a 99 kilogramov. Preto mu nerobilo problém sa ihneď prispôsobiť mužskému basketbalu.

Luka Dončić (Foto: Marca)
Luka Dončić, Sergio Llul (Foto: Marca)

Rozohrávač aj krídlo

Kouč Realu Pablo Laso sa nebojí dať vychádzajúcej hviezdičke dostatok priestoru aj napriek jeho minimálnym skúsenostiam. “Neberiem ohľad na to, že je najmladší v kádri. Pristupujem k nemu ako ku ostatným. Je vyspelý a takto to je pre neho najlepšie,” povedal uznávaný tréner pre denník Marca.

Najväčšou prednosťou Slovinca je jeho univerzálnosť. Dokáže vniknúť do koša, tvoriť hru, ale aj doskočiť loptu, vystreliť za dva či za tri body. “Z výborných hráčov robí ešte lepšími to, že sú schopní hrať na viacerých pozíciách. Luka nie je schopný hrať len na jednotke aj dvojke, ale vie vypomôcť aj na trojke,” dodal Laso.

“Je mi jedno, na ktorej pozícii hrám. Základom je, aby som si vybojoval minúty, preto idem do všetkého naplno v každom tréningu,” vravel denníku AS Slovinec, ktorý posledné leto absolvoval kemp v USA. “Bola to skvelá skúsenosť. Videl som, že sa ešte musím veľa učiť,” dodal.

Dončića k basketbalu prieviedol jeho otec Saša, ktorý mal slušnú kariéru, keď si zahral v Eurolige aj Adriatickej lige a tiež vo Francúzsku a Srbsku. V Slovinsku proti nemu nastupoval aj komárňanský krídelník Siniša Bilič.

Hrával som proti Sašovi doma v Slovinsku, Luka tam bol ešte ako jedenásťročný. Je veľkou budúcnosťou slovinského basketbalu. Môže to byť ďalší Goran Dragič. Píše sa o ňom veľmi veľa, najmä teraz, keď sa rozhodol reprezentovať Slovinsko, aj keď mu ponúkali španielsky pas,“ povedal Basket.sk Bilič.

Španieli sa snažili mladíka prehovoriť na to, aby reprezentoval ich krajinu podobne ako naturalizovaní Serge Ibaka či Nikola Mirotič. Dončić však ponuku odmietol. “Som veľmi vďačný za všetko Španielsku a Realu Madrid, ale mojim domovom je Slovinsko, ktoré chcem reprezentovať,” napísal na Twitter rozohrávač.

Môže byť lepší ako Goran Dragič

Do Realu Madrid sa dostal Dončić ako trinásťročný, keď uchvátil skautov na prestížnom turnaji žiakov v Ríme. Vo finálovom zápase dal 51 bodov, ku ktorým pridal 11 doskokov a 10 asistencií. “Mládežnícky basketbal v Slovinsku upadol. Luku veľmi chceli získať do Istanbulu, ale o Madride ma presvedčilo to ako v ňom napredoval Nikola Mirotič,” vravel Saša Dončić, ktorý drží synove sebavedomie na krátko. “Stále mu pripomínam nech si to v prvom rade na palubovke užíva. V prvom rade potrebuje zabudnúť na rýchle autá a milióny. Podobné sny ho len rozptýlia. Prvoradý musí byť basketbal,” povedal bývalý slovinský reprezentant.

Veľký talent balkánskeho basketbalistu si už všimli aj v NBA. V predraftových prognózach pre rok 2018 ho radia do elitnej desiatky. Postupne by sa však mohol posunúť oveľa vyššie a utópiou nemusí byť aj úplný vrchol draftu. “Na svoj veku je veľmi vyspelý. Je vysoký, má skvelé basketbalové IQ. Ak bude pokračovať, bude medzi piatimi najlepšími hráčmi draftu,” povedal bývalý pivot NBA a dnes šéf slovinského basketbalu Rašo Nesterovič.

Najväčšou hviezdou slovinského basketbalu je Goran Dragič, ale Luka môže byť ešte väčšou,” povedal s rešpektom o mladíkovi brat Gorana Zoran Dragič, ktorý tiež hrával v NBA.

Dončić upozornil zámorských skautov na seba aj v poslednom zápase, keď hral slušne proti Oklahome Thunder. Real síce s tímom okolo Russella Westbrooka prehrával o 22 bodov, ale fantastickým záverom, keď vyrovnal za pár sekúnd päťbodový náskok súpera, vyrovnal na 126:126 a nakoniec vyhral 142:137 po predĺžení.

Slovinský rozohrávač odohral takmer devätnásť minút, za ktoré si pripísal tri body, päť doskokov a štyri asistencie.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia