V Európe sa stal hviezdou, teraz sa chce ukázať v NBA

Publikované: 30.09.2016 Autor: Peter Jačiansky

Malcolm Delaney (Foto: euroleague.net)

Malcolm Delaney je americký basketbalista, ktorý toho v Európe pobehal dosť. Hral vo Francúzsku, na Ukrajine, v Nemecku a posledné dve sezóny v ruskom Krasnodare. Tu zároveň prežil svoj najúspešnejší angažmán, vlani totiž Lokomotivu pomohol do Final Four v Eurolige. Počas leta zmenil dres, odteraz bude hrávať v NBA za Atlantu Hawks.

V európskych ligách hrá celkom dosť basketbalistov, ktorí síce majú kvalitu na NBA, avšak z rôznych príčin v nej nehrajú. Spomedzi európskych hráčov sa v uplynulej sezóne rozprávalo najmä o dvojici Nando De Colo – Ioannis Bourousis. Zhodou okolností práve tento tandem sa v Eurolige prezentoval najlepšími výkonmi. Teda ak pripustíme, že štatistická kategória Index Rating vypovedá o kvalite jednotlivca. V tomto ukazovateli doslova kraľoval minulý rok De Colo, ktorý sa stal najužitočnejším hráčom celej sezóny a následne aj záverečného turnaja. Vo veku 29 rokov mal Francúz reálnu šancu na návrat do NBA. Rozhodol sa však podpísať nový trojročný kontrakt s CSKA Moskva, pretože sa vraj chce pokúsiť obhájiť euroligový triumf.

Grék Bourousis to má trochu komplikovanejšie, v novembri totiž oslávi 33. narodeniny. Ale aj napriek tomu sa v NBA našli mužstvá, ktoré o neho stáli. Podobne ako De Colo sa vysoký basketbalista rozhodol ostať v Európe a od novej sezóny bude pôsobiť v Panathinaikose. Ak som na začiatku napísal, že v Európe je dosť hráčov, ktorí majú na NBA, nemyslel som tým výhradne Európanov. Týka sa to aj hráčov z iných kontinentov. Inak ako De Colo a Bourousis sa rozhodol tretí v rebríčku efektivity Američan Malcolm Delaney, ktorý odmietol lukratívne angažmány a ako 27-ročný sa chce pobiť o šancu v najkvalitnejšej lige sveta. V lete Delaney podpísal dvojročný kontrakt s klubom Atlanta Hawks, kde má veľkú šancu pravidelne hrávať.

Malcolm Delaney (Foto: euroleague.net)

Víťazil všade kam prišiel

Malcolm Delaney študoval na univerzite Virgina Tech, kde odohral dovedna štyri sezóny. Po ukončení štúdia v roku 2011 bol automaticky dostupný v drafte pre tímy NBA. Žiaden z nich však po ňom nesiahol, a preto sa mladý rozohrávač rozhodol prijať ponuku od francúzskeho klubu Élan Chalon. Mužstvo ukončilo základnú časť na druhom mieste a v play-off sa dostalo až do finále, kde napokon zdolalo Le Mans. Nasledujúci rok sa Delaney presunul na Ukrajinu, kde s Budivelnykom Kyjev vyhral majstrovský titul a navyše sa stal najužitočnejším hráčom ligy. Tretí rok strávil v drese Bayernu Mníchov, s ktorým sa mu podarilo taktiež triumfovať v lige a okrem ceny pre najlepšieho hráča sezóny si odniesol aj cenu pre MVP finálovej série.

Pamätná sezóna v Krasnodare

Vo všetkých európskych pôsobiskách zotrval Delaney zhodne jednu sezónu. Avšak v prípade ruského klubu Lokomotiv Kuban spravil výnimku a v lete roku 2015 predĺžil spoluprácu ešte o jeden rok. Ten sa napokon stal výnimočným, pretože Krasnodar sa v Eurolige prebojoval až do Final Four. V semifinále proti CSKA Moskva síce ruský klub neuspel, lenže potom sa mu podarilo vyhrať v zápase o tretie miesto proti Baskonii. Malcolm Delaney bol na záverečnom turnaji na nezastavenie: 23 bodov, 4 doskočené lopty, 4 asistencie a 2 získané lopty. Toto bol jeho priemer z dvoch zápasov. Delaney je vynikajúci strelec za tri body. Počas celej sezóny sa držal nad hranicou 40%, vo Final Four sa mu to podarilo ešte vylepšiť s úspešnosťou­ 53,3%.

Najkrajší deň, najhoršia noc

15. júla 2016 si Malcolm Delaney splnil svoj najväčší sen a podpísal kontrakt na dve sezóny s tímom Atlanta Hawks. Hneď potom sa vrátil domov do Baltimoru, aby to oslávil s rodinou a priateľmi. Prenajal si van aj so šoférom a spoločne s kamarátmi sa vybral do Washingtonu, D.C. oslavovať. Zámerne však opustili rodné mesto, ktoré toho času trápili civilné nepokoje. Keď opúšťali jeden z nočných podnikov, tak prišlo k slovnej výmene s inou partiou. Neprišlo k fyzickému kontaktu, preto všetko vyzeralo v najlepšom poriadku. Lenže o pár minút neskôr zastavilo pri vane cudzie auto a ozvala sa streľba. Z trinástich ľudí v aute bol zasiahnutý jeden, Malcolmov brat Vincent, ktorého trafili dve guľky do chrbta, dve do ramena a jedna do prsta.

Napriek ťažkým zraneniam Vincent prežil a po viac než dvoch mesiacoch sa pomaly dáva do poriadku v rehabilitačnom centre. „Bol to náš veľký spoločný sen. Podpísal som zmluvu a on si stihol užiť len jeden deň. Keď sa v nemocnici prebral, vôbec si nepamätal, že som podpísal s Hawks. Kvôli tomu, čo sa stalo, som si to neužil ani ja. Ľudia sa ma neustále pýtajú, aké je to byť v NBA, ale ja to stále necítim. Nerozumejú mi, prečo je to tak. Toto je dôvod prečo,“ povedal Malcolm Delaney v rozhovore pre Atlanta Journal-Constitution. Na spomínanú noc 191 cm vysoký rozohrávač viac nemyslí, keďže jeho bratovi sa už darí lepšie. Teraz sa teší predovšetkým na to, že sa naňho príde pozrieť do Atlanty a spoločne to oslávia.

Atlanta je skvelou šancou

Tím Atlanta Hawks sa cez leto výrazne zmenil, na rozohrávke už nebude hrávať doterajšia jednotka Jeff Teague. Opraty by mal prevziať nemecký rozohrávač Dennis Schröder, Hawks by sa mali stať jeho mužstvom. Talentovaný tvorca hry má všetky predpoklady na to, aby sa stal hviezdou v NBA. Stále má však len 23 rokov a jeho výkonnostný vrchol je preto otázkou budúcnosti. Jeho mentorom by sa mal stať spoľahlivý veterán Jarrett Jack, ktorý ale vynechá začiatok sezóny pre zranenie kolena. Malcolm Delaney má tak skvelú šancu hneď na úvod sa ukázať. „Myslím si, že Atlanta je pre mňa tým najlepším riešením. Mal som tú možnosť rozprávať sa s ľuďmi v klube. Mám pocit, že som v jednej z najlepších organizácii v lige. Cítim sa tu naozaj veľmi dobre,“ vyhlásil Delaney na začiatku prípravného kempu Hawks.

Po piatich sezónach na starom kontinente sa Malcolm Delaney cíti dostatočne pripravený na najkvalitnejšiu ligu sveta. „Toto je pre mňa tá najväčšia vec. Chcel som ísť do Európy na to, aby som sa čo najviac zlepšil a potom sa prípadne vrátil. Zmenil som však svoje ciele a zaumienil som si, že sa stanem jedným z najlepších hráčov v Európe. Nechcel som ten príchod do NBA zbytočne uponáhľať. Chcel som si byť istý, že som dostatočne dobrý a že moja rodina je zároveň finančne zabezpečená.“ Malcolm Delaney hrával v Európe na pozícii stredného rozohrávača, ale vďaka vynikajúcej streľbe spoza oblúka je schopný hrať aj ako dvojka. Okrem dobrej prihrávky má rýchly prvý krok a dokáže razantne vniknúť pod kôš.

Má kvalitu na to, aby sa presadil

NBA sa od európskeho basketbalu líši v mnohých veciach, jednou z nich je striktné delenie basketbalistov na hráčov základnej päťky a náhradníkov. Uspieť dokáže v NBA mnoho hráčov, len musia správne pochopiť svoju pozíciu v tíme a úlohy z nej vyplývajúce. Malcolm Delaney sa môže presadiť vďaka svojej všestrannosti. „Myslím si, že najlepšie na mojej hre je to, že sa dokážem adaptovať na akúkoľvek situáciu. Dokážem byť rozohrávačom. V prípade, že mi povedia, aby som šiel na ihrisko, nestrieľal a získal 15 asistencií, tak to dokážem. Budú odo mňa chcieť, aby som dal 20 bodov? To dokážem taktiež. To, že som hrával v Európe, mi výrazným spôsobom pomohlo,“ dodal 27-ročný Malcolm Delaney.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia