Partizan či CZ Belehrad? Továrňou na talenty je iný srbský klub

Publikované: 23.09.2016 Autor: Peter Jačiansky

KK Mega (Foto: KK Mega)

Srbský klub KK Mega Basket je úradujúcim vicemajstrom Jadranskej ligy. V aktuálnej sezóne sa mužstvo po prvýkrát v histórii predstaví v európskej súťaži, bude účastníkom basketbalovej Ligy majstrov. Filozofia klubu je prostá: jej základom je dobrý skauting, po ktorom nasleduje angažovanie hráča, s ktorým trénersky kolektív pracuje. Hráč tu dostane adekvátnu minutáž. Kto ju využije, má šancu dostať sa do veľkého basketbalu.

Jadranská liga býva v basketbalových kruhoch často označovaná za najlepšiu rozvojovú ligu v Európe. Dá sa to veľmi jednoducho odôvodniť: v tejto súťaži totiž hrajú prím mladí hráči. Oni sú centrom všetkej pozornosti. Ako mladých hráčov v tomto prípade treba chápať chlapcov vo veku 18 – 21 rokov. Základný princíp ich výchovy spočíva v tom, že mladý hráč je doslova nútený hrať vypäté koncovky zápasov. No a výsledok je potom taký, že keď 22-ročný Bogdan Bogdanović prestúpi do Fenerbahce a tréner Želimir Obradović na konci zápasu určí práve jeho ako strelca poslednej strely, tak s tým nebude mať vôbec žiaden problém, pretože sa v podobnej situácii ocitol počas svojej kariéry už najmenej tridsaťkrát.

V bývalej Juhoslávii sa tie najväčšie basketbalové talenty vyskytovali prevažne v najväčších kluboch jednotlivých regiónov: v Srbsku nimi boli Partizan a Crvena Zvezda, v Chorvátsku Jugoplastika Split a Cibona Záhreb, v Bosne a Hercegovine zas Bosna Sarajevo atď. Lenže po páde komunizmu a rozpade Juhoslávie sa systém financovania klubov zmenil. Dnes by ste márne hľadali v tabuľke Jadranskej ligy basketbalové bašty ako Split či Sarajevo. Ich miesto však zaujali nové kluby, ktoré si razia vlastnú cestu. Chorvátskou jednotkou je už niekoľko sezón tím KK Cedevita, vďaka silnému sponzorovi jeden z mála finančne stabilných klubov v bývalej Juhoslávii. Iný prípad je srbský klub KK Mega Basket, o ktorom je nasledujúci text.

Nikola Jokic (Foto: KK Mega)

Rozvoj talentu na prvom mieste

Mega ako klub má silné väzby s Miodragom Ražnatovićom a jeho agentúrou BeoBasket. Tím je zložený zväčša z mladých basketbalistov, ktorých sem–tam doplnia aj skúsení veteráni, ak momentálne nemajú kontrakt resp. sa potrebujú znova dostať do formy. Túto možnosť využili napríklad Boban Marjanović, Ratko Varda či Novica Veličković. To sú však výnimky. Káder tvoria prevažne hráči vo veku 18 – 24 rokov, rovnako tak je tomu aj pred novou sezónou. Od roku 2012 je hlavným trénerom bývalý skvelý hráč Dejan Milojević, majster Európy a trojnásobný MVP Jadranskej ligy. Prítomnosť 39-ročného trénera je osožná pre podkošových hráčov, keďže sám Dejan Milojević patril medzi najlepších power forwardov svojej generácie.

V belehradskom klube, ktorý kvôli pravidlám Jadranskej ligy (môžu v nej hrať maximálne dve mužstvá z jedného mesta,) hrá domáce zápasy v Sremskej Mitrovici vo Vojvodine, pôsobil aj srbský reprezentant Nikola Jokić. Ten sa v sezóne 2014/15 stal MVP Jadranskej ligy, v tom čase mal len 20 rokov! Viac než 15 bodov, 9 doskokov a 3 asistencie, takýto priemer na zápas mal srbský pivotman v základnej časti nadnárodnej súťaže. Vtedy už bol Nikola Jokić draftovaný do NBA, v roku 2014 si ho zo 41. miesta vybral Denver Nuggets. Ak by šiel na draft až po tejto úspešnej sezóne, bol by vysoko v prvom kole. Nie je to však podstatné, Srb dostal v NBA šancu a svojimi výkonmi upozornil aj na Megu.

Jedinečný medzinárodný klub

Okrem Jokića boli do NBA v roku 2014 draftovaní aj jeho dvaja spoluhráči Vasilije Micić a Nemanja Dangubić. O dva roky neskôr ich napodobnili Timothé Luwawu, Ivica Zubac a Rade Zagorac. Mega sa tým pádom stala jediným medzinárodným klubom, z ktorého boli v dvoch prípadoch draftovaní traja basketbalisti. „Je to už po druhý raz, čo sme mali v jednom roku draftovaných troch hráčov, prvýkrát sa nám to podarilo v roku 2014. Žiaden iný klub to nemôže povedať. Je ťažké povedať, či sa nám to podarí aj budúci rok, no aj naďalej sa budeme spoliehať predovšetkým na mladých hráčov,“ povedal generálny manažér klubu Goran Ćakić v rozhovore pre webovú stránku Medzinárodnej basketbalovej federácie (FIBA).

Dejan Milojević (Foto: KK Mega)

Najúspešnejšia sezóna 2015/16

Primárnym cieľom klubu KK Mega je síce rozvoj talentu a schopností jeho hráčov, no sezóna 2015/16 priniesla aj prvé kolektívne úspechy. Ten prvý prišiel vo februári, keď Mega zdolala vo finále Pohára Radivoja Koraća Partizan Belehrad 85:80. Druhým úspechom bola pozitívna bilancia 17–9 v Jadranskej lige, vďaka ktorej Mega obsadila celkové 4. miesto a kvalifikovala sa do play-off. V semifinále bola jasným outsiderom, líder súťaže Budućnost Podgorica však zaváhal hneď v úvodnom domácom zápase, ktorý Mega vyhrala o štyri body. Zverenci trénera Dejana Milojevića zvíťazili aj v druhom semifinálovom stretnutí a prekvapenie bolo na svete.

Vo finále Jadranskej ligy už Mega nestačila na silnú Crvenu Zvezdu a prehrala 0:3 na zápasy. Mladí basketbalisti si však získali srdcia mnohých fanúšikov. „Nie je to jednoduchá úloha nájsť nových fanúšikov v regióne, kde je Partizan, Crvena Zvezda, Cibona, Zadar a iné kluby s bohatou tradíciou. Každopádne, ľudia v Mitrovici ocenili tvrdú prácu a náš štýl založený na rýchlom basketbale. Viac a viac ich začalo navštevovať naše zápasy, vrchol boli určite stretnutia semifinále Jadranskej ligy proti Budućnosti Podgorica a finále proti Crvenej Zvezde,“ skonštatoval Ćakić, ktorý ešte v roku 2013 pôsobil v klube ako hráč.

Prvá európska skúsenosť

Aktuálna sezóna bude pre Megu premiérová v európskych súťažiach, srbský klub sa predstaví v novovytvorenej Liga majstrov. Vo futbale znamená tento prestížny názov najvyššiu možnú kvalitu, v basketbale predstavuje „len“ tretiu najkvalitnejšiu súťaž. No práve tá je pre mladé mužstvo KK Mega ideálnou šancou na získanie skúseností. „Basketbalová Liga majstrov je pre nás v tejto chvíli tou najlepšou možnou súťažou. Bude v nej hrať dosť kvalitných mužstiev, pre nás to bude skvelá skúsenosť a prvý krok v Európe. Tiež je pre nás zaujímavé financovanie, ktoré nám pomôže pokryť výdaje na cestovanie počas celej sezóny,“ dodal Goran Ćakić. V základnej skupine čaká na Megu napríklad súper z Jadranskej ligy Cibona Záhreb ale aj tímy ako Štrasburg, Tenerife, Avellino či Oostende.

Hviezda mužstva: Rade Zagorac

Po každej sezóne nastáva v mužstve Megy veľký pohyb, inak tomu nebolo toto leto. Do NBA odchádza dvojica Zubac – Luwawu a hráči ako Nikolić, Ivanović či Janković budú pôsobiť v iných európskych kluboch. Centrálnou postavou bude ako Rade Zagorac, ktorý ukázal svoj nesmierny potenciál už v minulej sezóne. Ľudia ho často prirovnávajú k Dejanovi Bodirogovi, pretože veľmi dobre dokáže kontrolovať loptu. Za zmienku stojí najmä výborný výkon na palubovke Budućnosti v spomínanom semifinále Jadranskej ligy, kde Zagorac nastrieľal 27 bodov, doskočil 7 lôpt a pripísal si 4 asistencie. Pre zlomeninu ruky odohral vlani len 13 zápasov, no zaznamenal v nich index rating 15,85/na zápas. Toto bolo deviate najvyššie číslo. V tejto sezóne môže Zagorac pokojne napodobniť Jokića a stať MVP súťaže.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

SBK SBK 03.07.2020 CBK CBK
STT STT 67:37
03.07.2020
LUC LUC
MBK MBK 58:19
03.07.2020
BKM BKM
YAKE YAKE 57:6
03.07.2020
STL STL