Durant, doskok, šírka kárda. Dôvody, prečo Američania vyhrali olympiádu

Publikované: 22.08.2016 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twiter: Lewysko

Kevin Durant (Foto: FIBA)

Nepôsobili tak tímovo ako Srbi, Španieli či Austrálčania, ale ich individuálne majstrovstvo bolo stále inde ako u súperov. Aj preto nakoniec vyhrali americkí basketbalisti tretíkrát za sebou olympijský turnaj. Zhrnuli sme zopár dôvodov, prečo sa tím okolo Kevina Duranta teší z ďalšieho úspechu.

Silní lídri

Hovorilo sa, že USA nemá na olympiáde najväčšie hviezdy. To bola pravda len z časti, lebo lídri, ktorých Američania do Ria priviedli, sú väčšinou na vrchole a nie sú to žiadni neskúsení nováčikovia. Kevin Durant, Klay Thompson, Carmelo Anthony či Kyrie Irving patria medzi najlepších strelcov v NBA. Ich individuálne schopnosti, presná ruka a hra jedna na jedna stačila Američanom na to, aby predčili všetkých súperov.

Doskok

Keby sme mali vybrať jednu štatistiku, ktorá rozhodla o titule pre USA, tak ňou bol jednoznačne doskok. Američania nepotrebovali ani tak dobre strielať, keď vedeli využiť svoje fantastické atletické schopnosti. V priemere doskočili za zápas 45 lôpt, čo bolo o sedem viac ako druhé Španielsko. Prevaha sa najviac ukazovala pri útočných doskokoch, ktorých mali americkí basketbalisti priemerne 16. Vo finále preskákali Srbov pomerom 54:33!

Američania (Foto: FIBA)

Šírka kádra

S výnimkou Harrisona Barnesa mal tréner Mike Krzyzewski k dispozícii široký káder, kde mohol vždy vytiahnuť potrebné eso, ktoré mu zachránilo zápas. Američania sa vedeli navzájom zastúpiť. Keď sa nedarilo Irvingovi, prišiel na ihrisko Lowry a silní boli aj na krídelných pozíciách, kde boli Durant, George a výborný obranca Jimmy Buttler či pohyblivý DeMar DeRozan.

Strelecké schopnosti Kevina Duranta

Možno s výnimkou Stepha Curryho nie je na svete podobne schopný strelec, ktorý vie rozhodnúť z každej pozície ako Kevin Durant. Či po nájazde, pozičnej strele alebo strele po driblingu. Skvelý krídelník Golden State znovu ukázal, ako je pre americkú reprezentáciu nenahraditeľný. Bol najlepším strelcom tímu na MS 2010, kde doslova sám vystrieľal USA titul. Produktivitu viedol aj v Londýne a aj teraz v Riu. V nabitom kádri Američanov si udržal takmer 20 bodov na zápas. O jeho líderskej pozícii svedčí, že vo finálovom zápase odohral celý prvý polčas bez striedania, čo bolo neobvyklé. Ako prvý v histórii nastrieľal vo dvoch finále po sebe nad tridsať bodov. Celkovo boli jeho čísla fantastické, keď si udržal 58 percentnú úspešnosť za dva aj tri body! Keby bol Durant v slabšom tíme, tak by pohodlne siahal na 30 bodový priemer na zápas. Podobných strelcov nebolo ani v histórii veľa.

Skúsenosti Carmela Anthonyho

Niekto si možno povie, že pri podobných hviezdach je jedno, kto v kádri je, ale to nie je úplná pravda. Carmelo Anthony zažil štyri olympiády. Spoluhráči si pochvaľovali jeho prístup k povinnostiam. Na tím mal dobrý vplyv. Bol lídrom a mentorom nielen na palubovke, ale aj mimo nej.

DeAndre Jordan (Foto: FIBA)

Obrana na čele s DeAndrem Jordanom

Američania dostávali na prvý pohľad dosť bodov, ale v kľúčových momentoch sa mohli spoľahnúť na obranu, ktorej kraľoval DeAndre Jordan. Pôvodne náhradník, ktorého do tímu Coach K ani nechcel, sa ukázal ako kľúčový hráč pod americkým košom. Zatienil ospevovanejšieho DeMarcusa Cousinsa, ktorý sa až do finále nevedel prispôsobiť pravidlám FIBA. Jordan hrával priemerne len 17 minút, ale za ten čas doskočil šesť lôpt, dal sedem bodov a pripísal si jeden blok. V semifinále proti Španielom bol kľúčovým hráčom USA. Dal deväť bodov, doskočil šestnásť lôpt a pripísal si štyri bloky.

Pozorná hra bez strát

Krzyzewského tím stratil v priemere 11,8 lôpt na zápas, menej mali len Španieli. K tomu Američania pridali takmer deväť ziskov, čím eliminovali lacné chyby. Hrali síce väčšinou individuálne, ale dával si veľký pozor na zlyhania, čím nedali šancu súperom na zvrat.

Kontrolovali priebeh

Keby sa niekto pozrel na výsledky, tak povie, že Američania herne nepresvedčili. Určite nedominovali, napriek drvivej prevahe vo finále proti Srbom. Na druhej strane v každom zápase s výnimkou skupinového proti Srbom kontrolovali priebeh a stav. O pár bodov prehrali s Francúzmi aj Španielmi, ale súperov nepustili k šanci na vyrovnanie. Tú mal na ruke len Srb Bogdanovic, aj on by však zápas poslal len do predĺženia, čo by nemuselo znamenať víťazstvo. Ako povedal Kevin Durant, počítajú sa víťazstvá a tých mali Američania osem z ôsmich zápasov.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia