Španieli majú na Američanov, ale Gasola trápi zranenie

Publikované: 19.08.2016 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter.com/Lewysko

Pau Gasol, Kyrie Irving (Foto: FIBA)

Rivalita medzi najlepším európskym tímom a najlepším tímom na svete sa datuje ešte smerom k olympijským hrám v roku 2004 v Aténach.

Na nich sa prvýkrát ukázala silná španielska generácia okolo Paua Gasola, ktorá vyhrala suverénne skupinu, ale prehrala s Američanmi vo štvrťfinále. Najpamätnejšie súboje priniesli finále olympiád v Pekingu 2008 a v Londýne 2012. V oboch zápasoch mali Španieli šancu predčiť hviezdny tím Američanov, ale favorit si výhru postrážil. V britskej metropole aj za miernej pomoci rozhodcov.

Španielskej generácii okolo Paua Gasola sa tak dnes otvára posledná šanca zaútočiť na olympijské zlato. Všetci favorizujú Američanov, ktorí sa podľa zámorských médií rozbehli štvrťfinálovým zápasom s Argentínou. Zabúdajú však, že prestarnutý káder juhoamerického tímu už druhú polovicu turnaja toľko nevládal a Španieli Argentínu tiež zdolali ľahko o 19 bodov.

Pau Gasol (Foto: FIBA)

Za Gasola nemajú náhradu

Tím trénera Sergia Scariola má momentálne skvelú formu. Naskytol sa mu však veľký problém, keď hrozí, že v semifinále nebude môcť hrať Pau Gasol. Lídra zostavy trápi zranené lýtko, ktoré ho limitovalo už proti Argentínčanom. Bez neho šance Španielska výrazne klesajú, keďže nemajú za neho náhradu. Na turnaji majstrom Európy chýbajú pre zranenia Marc Gasol so Sergeom Ibakom.

„Nie je to dobré, nemôžem s istotou povedať, že bude hrať. Veríme, že sa jeho zdravotný stav zlepší a pomôže nám,“ povedal tréner Scariolo.

O šanciach Španielov rozprávala aj jedna z najväčších olympijských basketbalových legiend Oscar Schmidt. „Američania by mali vyhrať, ale Španieli môžu vyhrať,“ vravel niekdajší skvelý brazílsky strelec pre espn.com.

„Vieme, kto nás čaká. Španieli hrajú so zdravým sebavedomím. Majú lídrov, ktorí sú dlho pokope. Zdolať ich bude pre nás veľkou vecou,“ povedal tréner USA Mike Krzyzewski.

Kyrie Irving, Thomas Heurtel (Foto: FIBA)

Odpisovali ich už pred 8 rokmi

O šanciach tímu z juhu Európy vraví 25 bodová výhra zo štvrťfinále s Francúzskom, Američania ho zdolali len o tri body a to ešte proti nim nehral Tony Parker.

„Odpisovali nás už pred ôsmimi rokmi a stále sme tu. Poznáme sa dlho, povzbudzujeme sa, sme kamaráti. Preto sme lepší ako mnoho tímov,“ dodal rozohrávač José Calderon.

Najväčšia hviezda Američanov Kevin Durant prirovnal Španielov k San Antoniu Spurs. „Sú rovnakí ako Spurs, môžte ich vynechať koľkokrát chcete, ale vždy sa objavia v bojoch o titul,“ hovoril Durant.

Ak budú chcieť Španieli pomýšľať na výhru, budú musieť v prvom rade dobre doskakovať a nedať tak Američanom šancu na útočné doskoky. Takisto musia hrať na hranici možností v obrane, aby nepustili k ľahkým strelám výborných strelcov ako Durant, Carmelo Anthony, Kyrie Irving a Klay Thompson.

Joe Ingles, Miloš Teodosič (Foto: FIBA)

Austrálčania ešte nedosiahli na svoj cieľ

V tieni reprízy posledných dvoch olympijských finále je súboj Austrálie so Srbskom. Tím z druhého konca sveta prežíva najlepší olympijský turnaj vo svojej histórii. S výnimkou Američanov prešiel cez súperov suverénne, čo znásobil štvrťinálovým debaklom Litve.

Na druhej strane Srbi skoro premárnili dvojciferné vedenie v bitke s Chorvátmi. V závere ustrážili trojbodovú výhru aj vďaka miernej pomoci rozhodcov. V základnej skupine vyhrala Austrália pomerne jednoznačne o pätnásť bodov, ale väčšinu času sa hral vyrovnaný duel, balkánsky tím dokonca po troch štvrtinách viedol o bod.

Hrajú agresívne a tvrdo, zdolali nás v skupine a aj tentokrát očakávame ťažký zápas. Chceme sa pobiť o finále,“ povedal Srb Milan Mačvan.

Som spokojný s tým ako hráme, ale ešte ani z ďaleka sme nedosiahli to, čo máme v pláne. Musíme sa ďalej sústrediť na našu hru,“ vravel pivot Andrew Bogut.

Práve jeho súboj s Miroslavom Raduljicom bude jedným z kľúčov zápasu. Podobne ako boj na rozohrávke, kde sú Austrálčania vo výhode. K buldogovi Matthewovi Dellavedovovi majú skvelého strelca Pattyho Millsa, na druhej strane je ostrieľaný Miloš Teodosič. Srbi tiež potrebujú podobnú pomoc ako vo štvrťfinále od prebudeného krídelníka Bogdanoviča. Balkáncov môže posunúť ďalej tiež hra talentovaného pivota Nikolu Jokiča, zatiaľ čo Austrálčania sa spoliehajú na skúseného krídelníka Joa Ingelsa.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

BNB BNB 33:83
10.07.2020
BSC BSC
INT INT 72:32
10.07.2020
LMI LMI
GLX GLX 48:43
10.07.2020
SNV SNV
PDZ PDZ 57:7
10.07.2020
RIM RIM
SNV SNV 11.07.2020 RIM RIM
BNB BNB 11.07.2020 LMI LMI
GLX GLX 11.07.2020 INT INT
PDZ PDZ 11.07.2020 BSC BSC