Okolo Ginobiliho končí generácia, ktorá zastavila dominanciu Ameriky

Publikované: 18.08.2016 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko

Nocioni, Delfino, Ginobili, Scola (Foto: FiBA)

Američania ukázali svoju dominanciu na predchádzajúcich troch olympijských hrách. Ich tímy nenašli skoro ani náznak odporu v Barcelone, Atlante aj Sydney. V Aténach boli znova najväčším favoritom na titul.

V tíme mali lídrov v podobe Time Duncana, Allena Iversona, Amare Stoudemireho či Stephena Marburyho, ktorých dopĺňali vychádzajúce mladé hviezdy ako LeBron James, Carmelo Anthony, Dwyane Wade.

Už úvod turnaja však nezastihol Američanov v dobrej forme, keď prehrali s Portorikom aj Litvou. Vo štvrťfinále však vyhrali nad dovtedy nezdolaným Španielskom a zdalo sa, že naberajú formu.

Na druhej strane bol tím Argentíny. Ten potichu postúpil do play-off, kde najprv vyradil domácich Grékov a v semifinále šokoval svet. Zvíťazil nad Američanmi 89:81, čím ich predurčil len do boja o bronz. Juhoamerický tím dotiahol skvelý olympijský turnaj k titulu finálovým víťazstvom nad Talianskom. Argentínčania nadviazali na skvelý svetový šampionát 2002, na ktorom prehrali až vo finále.

Ginobili (Foto: FiBA)

Ešte jeden posledný pokus

Lídrom zostavy bol už vtedy Manu Ginobili s Luisom Scolom, Andresom Nocionom a Carlosom Delfinom. Zlatá generácia Argentíny potvrdila svoje postavenie ešte bronzom v Pekingu a štvrtým miestom v Londýne.

„Mali sme spoločnú večeru, na ktorej sa dlho plakalo a rozprávalo. Nikto nechcel skončiť, napriek tomu, že sme boli vekom už vtedy veteráni. Povedali sme, že to skúsime ešte raz,“ vravel pre Sports Illustrated Manu Ginobili.

Argentínsku zostavu vždy zdobil obrovský tímový duch, ktorý nadchol aj trénera Američanov Mike Krzyzewského. „V tuneli pred našim vzájomným semifinálovým zápasom na olympiáde v Pekingu hráči Argentíny spievali, tancovali. Všetko bez zrakov divákov. Bolo to úžasné, preto boli takí skvelí,“ hovoril pre espn.com Coach K.

Argentínčania sa rozhodli to ešte raz skúsiť. Verili, že takmer pred domácim publikom v Riu by sa to mohlo podariť. Skupinu prešli slušne, ale prehra so Španielskom im pripravila do štvrťfinále Američanov. S tými už zostava plná veteránov nestíhala a prehrala 78:105.

Argentína (Foto: FiBA)

Vyhrávali len na začiatku

Na začiatku vyhrávali 19:9, ale potom ich mladý tím USA prevalcoval. „Už sme neboli na takej úrovni ako pred rokmi. Ich aletickosť, rýchlosť a sila boli niekde inde, už sme im nemohli konkurovať,“ povedal smutne Ginobili.

S nim a s Luisom Scolom končia titáni medzinárodného basketbalu. Nie je veľa hráčov, ktorí v dnešnom vysokokonkurenčnom prostredí dosiahli toľko, čo práve títo dvaja argentínski lídri.

Zdolali sme úžasný tím, ktorý ukázal ako vyzerá dlhodobosť a postupné budovanie zostavy. Zaslúžia si obrovský rešpekt,“ povedal pre ESPN Krzyzewski po výhre Američanov.

Argentína fanúšikovia (Foto: FiBA)
Ginobili (Foto: FiBA)

Rešpekt v krajine Maradonu a Messiho

O tom, čo argentínsky tím znamenal svedčí uznanie od súperov, ktoré vyjadril najmä Carmelo Anthony. Ten zažil olympiádu v Aténach ako dvadsaťročný mladík. „Nepoviem presne, čo mi povedali Carmelo s Coachom K, ale boli to skvelé slová rešpektu,“ povedal dojatý Ginobili.

Scola po zápase už aj trošku vtipkoval, keď sa ho jeden z novinárov opýtal na olympiádu v Tokiu 2020. „To budem mať štyridsať, budem rád, keď budem dovtedy chodiť,“ zasmial sa argentínsky pivot. „Celý turnaj sme si užili. Bolo skvelé hrať takto blízko od domova. Hovorí sa o konci jednej éry, ale tá prišla už pred rokmi. Predsa len sme boli v zostave už len štyria hráči, ktorí zažili triumf v roku 2004,“ dodal.

Argentína v minulosti nemala podobne silný basketbalový tím. V krajine, kde každé dieťa vyrastá so vzormi ako Diego Maradona či Lionel Messi sa však presadila zlatá generácia basketbalistov, ktorá si získala rešpekt aj v NBA.

„Nikdy sme nemali v krajine veľké vzory, ale zišli sme sa skvelá generácia, ktorá mala svoje ambície. V roku 1999 sme snívali len o tom, aby sme si raz zahrali na olympijských hrách. Štvrťfinále, semifinále a dokonca zlatá medaila boli niečo, na čo sme ani nepomysleli,“ vravel Scola.

Najkrajším odkazom štvorice Ginobili, Scola, Delfino a Nocioni je dlhovekosť, s ktorou bojovali za farby Argentíny. Výsledkom sú olympijské zlato, bronz a štvrté miesto na OH v Londýne. Na MS boli v spomínanom roku 2002 strieborní a o štyri roky na to štvrtí. Argentína patrila dlhé roky medzi desať najsilnejších krajín sveta.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

SVI SVI live
03.07.2020
TRN TRN
LEV LEV live
03.07.2020
SNV SNV
KBK KBK live
03.07.2020
BNB BNB
INT INT live
03.07.2020
DKE DKE

ScoreBoard ...

YAKE YAKE 06.07.2020 PNC PNC
SBK SBK 06.07.2020 BAMP BAMP
MBK MBK 06.07.2020 BAC BAC
TT TT 06.07.2020 YAKE YAKE

ScoreBoard ...

SBK SBK live
03.07.2020
CBK CBK
STT STT live
03.07.2020
LUC LUC
MBK MBK live
03.07.2020
BKM BKM
YAKE YAKE live
03.07.2020
STL STL