Tri facky pre slovenský basketbal, ktoré bolia. Príčiny a dôsledky? (anketa)

Publikované: 17.08.2016 Autor: Róbert Buček

Anketa ilustračné foto

Po úspechu slovenských juniorov, ktorí prvýkrát v histórii postúpili medzi európsku elitu, sme sa všetci spolu radovali a partiu okolo Richarda Ďuriša sme zaslúžene ospevovali.

Žiaľ, slovenský basketbal napriek tomuto úspechu zažil v lete aj omnoho väčšie neúspechy. Väčšie nie v zmysle kvalitatívnom, ale kvantitatívnom a z pohľadu perspektívy. Všetky tri dievčenské mládežnícke reprezentácie (kam môžeme radiť aj U20) vypadli z „áčka“ do „béčka“.

Nechceme a ani nemôžeme zatvárať oči pred zostupmi výberov U16 (kadetky), U18 (juniorky) a U20 ženy. Dostali sme totiž facky, ktoré bolia a možno ešte aj v ďalších rokoch budú bolieť náš basketbal. V snahe otvoriť a rozvíriť toľko potrebnú diskusiu sme oslovili slovenské basketbalové osobnosti s dvomi anketovými otázkami:

1. V čom vidíte príčiny zostupu všetkých troch mládežníckych reprezentácií v ženskej zložke do B-divízie európskeho basketbalu?

2. Čo tieto výsledky znamenajú pre budúcnosť slovenského ženského basketbalu?

Tu sú ich zaujímavé a v mnohých prípadoch aj nutne obsiahle odpovede.

Marián Matyáš (člen Komisie vrcholového basketbalu – ženy SBA, bývalý reprezentačný tréner žien):

Dannax Sport (Kovácsová, Matyáš) (Foto: Jozef Perháč)

1. „To je veľmi ťažká otázka. Bol som v reprezentačnej komisii pri schvaľovaní trénerov a nominácií hráčok a už tam bol určitý problém.

V prípade U20 bol problém ten, že ten ročník je v skutočnosti braný ako slabý, tak sa to bralo z minulosti. Vedeli sme, že to bude nepríjemné, ale stále to bolo na hrane, že družstvo sa malo zachrániť. Niekedy, žiaľ, rozhoduje malá chybička, jeden nezvládnutý zápas a podobne. V prvom rade si musia za to zodpovedať reprezentační tréneri, ktorí to mali na starosti a samozrejme, sme v tom aj my, keďže sme to odklepli a súhlasili. Vyhovárať sa na to – ako som niekde čítal –, že sa nepracuje dobre v kluboch… Dnes je taká doba. Pracuje sa, ako sa pracuje. Je veľmi málo klubov, ktoré pracujú. Predtým sa robil výber, ale už to tak nie je a teraz sa nám to všetko pomaly, ale iste ‚vypomsťuje‘.

Viac som sklamaný z družstva U18, pretože tento tím bol na solídnej úrovni, v žiadnom prípade nemal vypadnúť z A-skupiny. Hráčky mali možnosti na to, aby sa dobre pripravili. Nezužitkovali to v prospech toho, aby sme udržali A-divíziu.

Čo sa týka šestnástok, je tam veľa hráčok z Košíc, ktoré poznám, ale nikdy som si ich nemohol porovnať s medzinárodnou konkurenciou, pretože som nevidel žiadnu takúto konfrontáciu. Toto je ťažké zhodnotiť a niekoho kritizovať. Asi sa plne odzrkadlilo to, čo momentálne na Slovensku máme a ako robíme s mládežou.“

2. „Mali by sme sa poriadne obávať o to, ako to pôjde ďalej. Už mládež nám začína vo veľkom haprovať. Ale zoberte si jednotlivé majstrovstvá republiky, koľko je tam družstiev. Zoberme si domáce súťaže, v ktorých jednotlivé kraje nemôžu spraviť to, aby hrali po desať družstiev, hrajú tam po šesť. Kde to všetko speje? Je to veľmi veľký výkričník, ktorý sa prejavuje už aj v extralige. Máme desať družstiev, z nich však ja pokladám – a určite nechcem nikoho uraziť – tri za družstvá, ktoré predstavujú extraligu. To ostatné je dorastenecká súťaž, ktorá by sa mala hrať inde.“

Peter Kováčik (člen Komisie vrcholového basketbalu – ženy SBA, tréner BKM Junior UKF Nitra, bývalý reprezentačný tréner žien):

Peter Kováčik (Foto: Laco Kuštek)

1. „Veľmi ťažká odpoveď na vašu otázku. Tých príčin je viacero. Dievčatá U16 odchádzali na ME s cieľom zachrániť sa. To bola úloha, ktorá sa dala splniť len veľmi ťažko, pretože tento ročník dievčat nebol natoľko silný, aby bol konkurencieschopný. Na druhej strane sa mi páčil jednoduchý prejav družstva, bojovnosť a prispôsobenie herného prejavu 15–16 ročným hráčkam.

Iná bola situácia v družstvách U18 a U20.

Za základný problém považujem prerozdelenie hráčok do jednotlivých družstiev, keď práve družstvo U20 doplatilo na nevyrovnanosť kádra. Tím bol nútený hrať so 7–8 hráčkami a bolo len prirodzené, že po dvoch víťazných zápasoch družstvo strácalo na sile. Takýto turnaj je neúprosný. Mal som pocit, že družstvu chýbala v koncovkách vnútorná sila, odhodlanie a sebavedomie.

Reprezentácia U18 dievčat sklamala asi najviac. Zloženie družstva a podmienky v príprave boli výborné a som presvedčený, že družstvo malo skončiť na ME do šiesteho miesta a nie vypadnúť! Problémy boli najmä v taktickej pripravenosti, hráčky hrali bojazlivo a komplikovane. Nebol na turnaji súper, ktorý by bol kvalitnejší. Hráčky sa v koncoch zápasov dopúšťali fatálnych chýb, chýbala im variabilita v útoku a možnosť využívať situáciu v hre jedna na jedna.

Za problém považujem aj to, že niektoré hráčky sa do nominácie nedostali aj napriek tomu, že hrali predchádzajúcu sezónu v extralige a že niektoré hráčky hrali na ME na iných postoch ako vo svojich kluboch.“

2. „Nehodnotím to ako tragédiu, ale ako zdvihnutý prst pre našu prácu do budúcnosti. Je paradoxné, že podmienky na prípravu reprezentácií sa stále zlepšujú a výsledky tomu nenasvedčujú. Prekáža mi, že stále hľadáme problém len v hráčkach a my tréneri akoby sme boli mimo diania, bez poučenia a pocitu vlastnej sebareflexie.

Máme hráčky predovšetkým v U18 a U20, za ktoré sa v Európe ozaj nemusíme hanbiť. Keď využijeme ich schopnosti a pridáme k nim ďalšie hráčky, ktoré nechajú srdce pre Slovensko, som presvedčený, že do dvoch rokov budeme v A-skupine ME U18 a U20 opäť miešať karty. Musíme sa však poučiť, bohužiaľ, z vlastných chýb.“

Miloslav Michálik (člen Komisie vrcholového basketbalu – ženy SBA, tréner BK ŠKP 08 Banská Bystrica, bývalý reprezentačný mládežnícky tréner):

Michálik Miloslav (Foto: Jozef Perháč)

1. „Hľadať príčiny nebude jednoduché, ale faktom ostáva, že sme v B-divízii vo všetkých kategóriách. Určite sme nepredpokladali, že zostúpia všetky. Predpoklad bol u U16. Nemyslím si, že U20 a U18 boli na zostup.

Reprezentácia U20 mala dobrý herný prejav aj napriek problémom pri skladaní družstva. Nemohlo sa počítať so Striešovou, Horváthovou a počas prípravy sa zranila Jelenčíková. Generačne chýba ročník narodenia 1996. Možno zostupu napomohla aj nešťastná zmena systému ME, pretože pri dvoch výhrach v skupine sa v minulosti väčšinou postupovalo do štvrťfinále. Doplatili sme na nezvládnutý zápas s Bosnou a Tureckom, pričom sme neboli určite horší. Je na diskusiu, či stavať hráčky na dvoje majstrovstvá Európy alebo nie, pretože v tejto kategórii to niektorým družstvám pomohlo (napríklad Lotyšsku, Rusku, Turecku) a my sme to odmietli.

Reprezentácia U18 určite sklamala. Mali sme výber z toho najlepšieho. Výber nebol ovplyvnený nejakými zraneniami, prípadne problémami s nomináciou hráčok, ktoré by eventuálne pripadali do U20. Toto asi nikto neočakával. Herný prejav nebol dobrý. Určite nebol problém ani v asistentoch (ako som niekde čítal), pretože tí dlhodobo pracovali v daných vekových kategóriách a prehľad o možnostiach určite mali. Zoberme si len úspech Levíc v EYBL, čo je aspoň minimálny obraz porovnania výkonnosti v Európe. V tomto družstve hrali aj hráčky z Nitry, takže o konkurencii, prípadne neskúsenosti nemôže byť reč. Toto vypadnutie bude potrebovať určite hlbšiu analýzu.

V prípade reprezentácie U16 sa vypadnutie očakávalo. To treba priznať. Nikto nevie, ako sú na tom generačne iné krajiny Európy. Osobne ma prekvapuje výkon Nemecka, ktoré sa dostalo až do finále a v iných kategóriách je na rozhraní B-divízie. Veková kategória s ročníkom narodenia 2000 je na Slovensku slabšia. Pri tejto kategórii je to vždy otázne, ak sa nedokážete porovnať s Európou na úrovni klubu.“

2. „Možno výsledky nie sú až tak podstatné ako predvedená hra, prípadne hráčky, ktoré pripadajú do ženskej reprezentácie. Nechcem to nejako zľahčovať, urobili sme zlé výsledky. Na druhej strane si myslím, že U20 i U18 majú veľkú šancu opätovne sa vrátiť do A-divízie, pretože v týchto ročníkoch máme svoju kvalitu a vieme o kvalite iných. Baby budú o rok staršie a skúsenejšie. Mne sa páči, že väčšina z nich dostáva šancu v extralige, čo zaručuje ich napredovanie. Má to síce vplyv na kvalitu súťaže, ale pre ne je to obrovský posun. Kategória U16 je otázna a vždy bude. Musíme sa zamerať na tieto mladšie vekové kategórie, pretože môžeme mať problém v budúcnosti. Osobne si však myslím, že ročníky 2001 a najmä 2002 sú konkurencieschop­né.“

Martin Pospíšil (tréner Piešťanský Čajok a asistent reprezentačného trénera žien):

Martin Pospíšil (Foto: Vladimír Dorňák)

1. „Príčin a faktorov, ktoré súvisia s vypadnutím našich reprezentácií je niekoľko, a samozrejme, je potrebné si podrobne zanalyzovať vystúpenie a výkonnosť jednotlivých výberov. Ale problematiku je nutné vnímať aj v druhej rovine, o ktorej som sa vyjadroval už v hodnotení reprezentácie do 20 rokov. Je potrebné systémovo vyčleniť prostriedky na mládežníckych trénerov a prácu s deťmi v žiackom veku. Na Slovensku máme stále kvalitných trénerov, ktorí sú ochotní pracovať s mládežou, ale stále viac ich končí a odchádzajú pracovať do iných oblastí, čo je veľký problém. Klubov, ktoré si môžu dovoliť zaplatiť mládežníckeho trénera, je veľmi málo a následne na to dopláca celý náš basketbal, ktorý je závislý na individuálnych snahách rodičov, trénerov a funkcionárov.“

Miloš Drgoň (predseda Združenia ženských basketbalových klubov ZŽBK):

Lucia Krč Turbová, Miloš Drgoň (Foto: Facebook Piešťanských Čajok)

1. „Pod pokrievkou relatívne úspešných minulých rokov ženských kategórií sme si my všetci, ktorí robíme v ženskom basketbale, neuvedomili, že naším cieľom u mládeže musí byť neustála výchova hráčky schopnej reprezentovať v ženskej seniorskej reprezentácii a nie medaila z Majstrovstiev Slovenska alebo extraligy. Načim povedať dve základné veci: na Slovensku máme dosť talentovaných hráčok a máme dostatočne vzdelaných trénerov. Prečo potom nefunguje ženský basketbal? Myslím si, že náš problém je v tom, že nekomunikujeme navzájom!

Zažili sme obdobie, kedy zo strany manažérov zaznievali vety: ‚Netreba robiť mládež, kúpim si hotovú hráčku!‘ alebo ‚Ja rozhodnem, kto bude tréner bez ohľadu na jeho kvalifikáciu, lebo ja to platím!‘ Zažili sme obdobie, kedy SBA riešilo svoje existenčné problémy a kluby sa nejakým zázrakom starali sami o seba a dokázali prežiť. Zažili sme obdobie, kedy SBA kluby vôbec nepočúvala a ani kluby nechceli počúvať SBA. Zažili sme aj obdobie, kedy tréneri diktovali podmienky manažérom a funkcionárom. A zažili sme aj obdobie, kedy tréneri nepočúvali názory hráčok.

No zažili sme aj obdobie, kedy sme basketbal učili po slovensky a fungoval. Obdobie, kedy sa mladý tréner chcel učiť od staršieho kolegu, minimálne bol ochotný počúvať jeho názor. Obdobie, kedy sa reprezentačný tréner kontaktoval s klubovým trénerom počas sezóny a upozorňoval na nedostatky hráčok, ktoré mal v širšej reprezentácii. Klubový tréner sa snažil tieto nedostatky u svojich reprezentantiek odstraňovať. Obdobie, kedy bola výchova hráčky u väčšiny trénerov viac ako úspech vlastného družstva v našich súťažiach. Jednoducho: ak mám individuálne dobre pripravené hráčky, tak úspech družstva príde.“

2. „Asi sme potrebovali túto lekciu. A je dobré, že prišla práve teraz, ešte pred ME žien 2017. Aby sme boli na ne maximálne pripravení. V ženskom basketbale na Slovensku sme odsúdení na spoluprácu, spoluprácu všetkých! Hráčok, trénerov, manažérov, majiteľov klubov, funkcionárov SBA. Nájdime spoločnú reč a verím, že budúce roky budú opäť úspešné.“

Beáta Kozmonová (prezidentka BK Slovan Bratislava a bývalá slovenská reprezentantka):

Beáta Kozmonová (Foto: Peter Praženka / slovanpositive.com)

1. Niekde je chyba, keď je takýto výsledok. Basketbal je kolektívny šport a pokiaľ nie je jedno telo, jeden duch, pokiaľ neveria všetci v úspech, že to dokážu, tak to nefunguje. Každý člen družstva – od prvej hráčky po posledného člena realizačného tímu – musí veriť v úspech, motivovať seba i dievčatá, aby verili. Naše dievčatá majú natrénované, individuálne neboli o nič horšie ako ich súperky, len v kolektívnom ponímaní bolo vidno, že súperky viac chcú, viac sa ‚hecujú‘, či už hráčky, alebo vedenie lavičky. Keď som sledovala zápasy na internete, mala som pocit, že ostatné tímy idú do toho viac jednotne ako my. Jeden za všetkých, všetci za jedného – toto som u našich nevidela.“

2. „Že by si mal slovenský basketbal uvedomiť, že tadiaľ cesta nevedie. Ženský basketbal je pritom náš jediný šport, ktorý dostal po rozdelení Československa nástupnícke práva do A-divízie, všetci ostatní sa museli prácne prebojovať do ‚áčka‘… SBA sa musí spamätať, urobiť nejaké kroky, aby sme nepadli do blata, tam, kde boli dlhé roky muži, pretože je to aj o basketbalovom riadení. Kluby budú darmo ‚makať‘, asociácia musí podporovať to, aby mala reprezentácia najlepších, podotýkam najlepších v správnom slova zmysle. A to nielen najlepšie hráčky, ale aj vedenie. Ľudí, ktorí to vedia robiť, hráčky, ktoré to vedia hrať.“

Iveta Bieliková (bývalá slovenská reprezentantka):

Iveta Bieliková medaily (Foto: Archív Ivety Bielikovej)

1. „Je veľmi ťažké pár vetami určiť dôvody v každej tej kategórii, ale myslím si, že jeden menovateľ je určite spoločný, a to je slabá pohybová, kondično-silová pripravenosť našich hračiek. Tieto schopnosti sa získavajú už od útleho veku a kým sa nezmení systém podpory pre detí a mládež od štátu, tak nemáme šancu konkurovať ostatným krajinám, u ktorých podpora prichádza práve pre mládež. Tým, že deti nemajú vzťah k športovaniu, už neprebieha výber, ale nábor, atď. Podmienky pre mládež a tréningový proces sú nedostačujúce. Štát, sponzori a ľudia, ktorí rozhodujú o financiách, o to záujem nemajú a tým, že nevychováme dostatočný počet hračiek, je slabá konkurencia v reprezentáciách…

Tieto výsledky sú zrkadlom už niekoľkých rokov zle nastaveného programu pre deti a mládež. Samotné mladé hráčky, ktoré nás reprezentovali, nie sú nekvalitné, ale stiahlo ich to, čo som už spomenula: slabá konkurencia, malý výber, nedostatočné podmienky na rozvoj.“

2. „Znamená to len jedno, a to vytvoriť taký tlak na predstaviteľov štátu, ktorí sú zodpovední za túto oblasť, aby sa okamžite zmenila politika na pohybové aktivity detí a aby sa vytvárali podmienky pre tých najlepších basketbalových odborníkov, učiteľov na školách. Aby sa to znovu priblížilo k profesionalite a nie k amaterizmu.“

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia