Američania to nemajú jednoduché, nemusia vyhrať zlato

Publikované: 15.08.2016 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter.com/Lewysko

Kyrie Irving, Thomas Heurtel (Foto: FIBA)

Časy Dream Teamu, ktorý vyhrával svoje zápasy v priemere o 43 bodov sú dávno preč. Svet sa k Amerike priblížil. Austrália, Srbsko aj Francúzsko trápili favorita v skupinovej fáze olympijského turnaja v Riu do posledných minút.

Austrália predviedla výborný tímový výkon, keď vyhrala nad Američanmi polčas, v druhom už postupne došli tímu z opačnej pologule sily. Najbližšie k prekvapeniu boli srbskí basketbalisti. Tí sa nevzdali, aj keď prehrávali 20:4 a prvú štvrtinu prehrali 27:15. V ďalšom priebehu boli prekvapujúco lepším tímom. Skvele si naskautovali USA, keď sa vyvarovali najväčšej austrálskej chyby, ktorá pustila zverencov trénera Mikea Krzyzewského k útočnému doskoku. Proti Austrálii mal zámorský tím 21 ofenzívnych doskokov, Srbi mu povolili len 9. Aj preto mal Bogdanovic v záverečných sekundách šancu na vyrovnávajúcu trojku, ktorú však nedal. Do tretice najväčších favoritov na zlato hrýzli Francúzi, ktorí síce celý zápas prehrávali, ale ani raz sa nevzdali. Nakoniec z toho bol výsledok 97:100.

Mnoho fanúšikov hovorí, že americký tím hrá na pol plynu, čo však nie je úplná pravda. Z výberu USA nie je cítiť tímovosť ako z ich súperov. Veľkým problémom je takisto absencia klasického stredného rozohrávača, ktorý by viac organizoval hru. Američanov v tesných súbojoch zachraňovali individuálne schopnosti, ktoré majú fantastické. Vidieť to je najmä na rozohrávačovi Kyriem Irvingovi či strelcovi Carmelovi Anthonym.

USA Srbsko (Foto: FIBA)

Aj súperom chýbajú hviezdy

V kľúčových situáciách sa Američania museli spoľahnúť tzv. hero ball. Proti Austrálii nastrieľal Anthony deväť trojok a proti Francúzom pridal sedem Klay Thompson.

Kritici argumentujú, že USA chýbajú najväčšie hviezdy na čele s LeBronom Jamesom, Stephenom Currym, Russellom Westbrookom či Chrisom Paulom. Je to síce pravda, ale v plnej sile nie je ani jeden z ich súperov. Francúzi museli takisto oželieť pomoc štyroch dôležitých hráčov z NBA ako Joakim Noah, Ian Mahinmi, Evan Fournier či Alexis Ajinca. K tomu šetrili vo vzájomnom zápase Tonyho Parkera. Srbom zas chýba výborný krídelník Nemanja Bjelica a Austrálčania sú bez svojich mladých hviezd, poslednej draftovej jednotky Bena Simmonsa a Danteho Exuma. Rovnako sú na tom aj tímy z druhej skupiny.

Okrem toho Američania majú stále kádri množstvo hviezd z NBA, ktoré hrali v All Star zápasoch, vyhrali tituly, či doviedli svoje tímy ďaleko v play-off.

„Každý tím sa na nás výborne pripraví. Na konci dňa však ide v prvom rade o víťazstvo. Zlepšili sme sa v ofenzíve, ale musíme pridať v defenzíve. Každý zápas bude pre nás odteraz ako rozhodujúci. Všetci chcú vidieť vysoké výhry, ale skrátka tentokrát sa to nedeje,“ povedal Kevin Durant pre FIBA. O tom, že v tíme nefungujú veci ako by Američania chceli svedčí, že štvornásobne najlepší strelec NBA v zápase so Srbmi vystrelil len štyrikrát z pola.

„Nie je to turnaj, kde budeme len tak dominovať. Výborní hráči sú aj v ostatných tímoch. Musíme skrátka pokračovať vo víťazení,“ dodal krídelník Paul George.

Klay Thompson (Foto: FIBA)

Prehra by bola obrovským prekvapením

Napriek tesným výsledkom by bola americká prehra stále najväčším prekvapením na prebiehajúcej olympiáde. Súperi v skupine však ukázali, že to nie je utópiou a niekto z nich môže napodobniť Argentínu z olympijských hier v Aténach 2004, alebo Grékov z majstrovstiev sveta 2006.

S Američanmi sa dá hrať. Ich prejav je miestami príliš individualistický a viazne im lepšia spolupráca, čo by mohol skúsený súper v play-off využiť.

Otázne bude ako zareagujú na play-off zápasy samotní Američania, ktorí majú na to, aby sa výrazne zlepšili. Stále sú jedinou krajinou, ktorá vyhrala v skupine všetkých päť zápasov a ťahá 50 zápasovú víťaznú šnúru.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia