Palušná chce pomôcť Brnu vrátiť niekdajší lesk

Publikované: 03.08.2016 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twiter: Lewysko

Regina Palušná (Foto: archív RP)

Regina Palušná má stále len 27 rokov, ale s basketbalom už pobehala celú Európu. Najnovšie bude hrať za BK Handicap Brno.

Ako veľký talent si ju z MBK Ružomberok kedysi vyhliadla Valencia. Postupne, ale jej šancu viac preraziť vtedy v jednom z najlepších európskych tímov, prekazili zranenia. Po Valencii hrávala v maďarskom Pécsi a francúzskom Nantes, odkiaľ sa vrátila na tri roky domov na Slovensko, kde obliekala dres ambicióznej Spišskej Novej Vsi.

„Gina“ ako ju v basketbalových kruchoch prezývajú odohrala poslednú sezónu v belgickom Namure, kde však nebola veľmi spokojná, preto kývla v novom ročníku na ponuku Brna.

Neberie to ako krok späť

„Najprv som nemala do Brna vôbec úmysel ísť, ale ich ponuka bola seriózna dva mesiace. Pri prvom stretnutí som ich odmietla, lebo som chcela ísť hrať európsku súťaž v zahraničí, ale záujem Brna pretrvával. Okrem toho sa mi doma naskytli veci, ktoré musím riešiť, tak mi to nakoniec padlo vhod,“ povedala nám Palušná, ktorá neberie podpis zmluvy s moravským klubom ako krok späť. „Vôbec to tak nevnímam. Do klubu prišiel nový sponzor. Aj preto ma zavolali. Chcú tím pozdvihnúť a postupne vrátiť na priečky, na ktorých bol kedysi. Majú určitý koncept, ktorý plánujú dodržať. Budúci rok by chceli hrať európsku súťaž. V tejto sezóne je cieľom zlepšiť umiestnenie,“ dodala rodáčka z Trnavy, ktorá je jedinou legionárkou v tíme.

Palušná má stále ambície ukázať, že patrí k najlepším slovenským basketbalistkám. „Veľa sa odo mňa očakáva. Chcem to splniť. Dôležité je, že som posledné dva roky zdravotne v poriadku.“

192 centimetrov merajúca pivotka nebola spokojná s minulým ročníkom, v ktorom si vyskúšala belgickú ligu. „Ponuku na pokračovanie som dostala, ale vôbec mi nesedel basketbal, ktorý sa v Namure hral. Nemala som z toho takú radosť aj napriek tomu, že sme vyhrali belgický pohár a v lige sme skončili na druhom mieste. Vôbec mi nesedelo to, že hráčky v súťaži boli väčšinou nízke. Nehralo sa mi tam dobre. Ani s trénerom sme si nesadli, lebo sme mali iné názory na basketbal.“

Okrem Brna mala slovenská reprezentantka ponuku aj zo Španielska. „Prioritou však bolo ostať doma. Predsa len to mám z Brna do Trnavy na skok. Nemám v zmluve ani opciu. Chcem klubu pomôť do konca sezóny.“

Regina Palušná, Namur (Foto: archív rp)

Smerujeme medzi nebasketbalové krajiny

Regina Palušná patrí ku generácii, ktorá bola úspešná aj v mládežníckom basketbale. Pred rokmi bola líderkou reprezentácie do 19 rokov, ktorej len tesne ušiel na svetovom šampionáte boj o medailu. Dnes je realita úplne iná, keď reprezentácie do dvadsať aj osemnásť rokov vypadli z elitnej kategórie majstrovstiev Európy.

Je to smutné. Zaraďujeme sa už medzi nebasketbalové krajiny a tou sme v ženskom basketbale nikdy neboli. Treba s tým niečo robiť. Čítala som vyjadrenia, že výsledky boli aj o momentálnej forme, ale to neberiem. Na podobné turnaje sa musíte pripravovať niekoľko rokov odmalička. Musíme si dať otázku, prečo u nás forma negraduje na európskych šampionátoch,“ povedala skúsený pivotka, ktorá súhlasí s tým, že mládežníck basketbal je u nás v kríze.

„Je to určite aj tým, ale tiež si treba odpovedať na to, prečo je u nás málo dievčat. Chýbajú podmienky, ktoré by malé deti lákali hrať basketbal. Všetko to je o systéme. Môžem to porovnať s Belgickom, čo nie je basketbalová krajina, ale veľmi napreduje. Majú postavené obrovské haly, kde deti hrajú všetky športy. Majú množstvo pomôcok od výmyslu sveta a správny prístup trénerov či učitelov. Odmalička si detičky budujú vzťah nielen k basketbalu, ale celkovo k športu, keď si môžu vybrať, čo sa im páči. To u nás chýba, preto tu je úpadok vo všetkých športoch, nielen v basketbale,“ dodala Palušná.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia