Hejková: Vypadnutie dvadsiatky je výstražný prst do budúcnosti

Publikované: 18.07.2016 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter.com/Lewysko

reprezentácia do 20 rokov (Foto: FIBA Europe)

Slovenská ženská reprezentácia do dvadsať rokov necestovala na európsky šampionát s veľkými očami. Málokto však čakal, že by mohla vypadnúť. Pritom začala dvoma víťazstvami nad Belgickom a Tureckom.

Zdalo sa, že Slovenky by mohli odohrať dobrý turnaj. Naznačil to aj duel proti Rusku. V ňom síce rýchlo prehrávali dvojciferným rozdielom, ale v tretej štvrtine zápas zdramatizovali. Nakoniec ho však prehrali podobne ako ďalšie tri súboje. Záverečné víťazstvo nad Nemeckom už nič neriešilo a zverenkyne trénera Juraja Suju vypadli z elitnej divízie.

V mládežníckych kategóriách je to výstražný prst do budúcnosti. Vypadnutie dvadsiatky je ešte dvojnásobným neúspechom s akokeby dvoma výstražnými prstami. Ukazuje to, čo nás čaká v blízkej budúcnosti. Aj keď si pamätáme obdobie, keď nie všetky kategórie hrali elitnú divíziu. Teraz nastal pomaly ústup. Neveští to nič dobré,“ povedala sklamane najlepšia trénerka slovenskej histórie Natália Hejková.

Veronika Remenárová (Foto: FIBA Europe)

Žirková vidí zlepšenie

Slovenky si spečatili svoj krutý osud najmä v zápase s Bosnou a Hercegovinou. Ten mal náš tím dobre rozohraný, ale nevyšiel mu druhý polčas. Stretnutie prehral o osem bodov.

„Bohužiaľ výmena generácií prináša aj toto. Napriek tomu, že dievčatá začali na turnaji dobre, vyhrali prvé dva zápasy. Škoda duelu s Bosnou, ten rozhodol o ich osude,“ povedala nám najlepšia slovenská basketbalistka v ére samostatnosti Zuzana Žirková, ktorá si myslí, že zlepšenie v práci s mladými talentami už na Slovensku nastalo.

Myslím si, že práca s mládežou sa u nás zlepšuje, ale máme hluchú medzikategóriu, keď sú juniorky trošku slabšie. Nasledovníčky to budú mať teraz po nich ťažké, aby sa znovu prebojovali do elitnej divízie,“ dodala rozohrávačka Good Angels Košice.

Pospíšil: Potrebujeme vytvoriť trénerom podmienky

Tvrdšie slová smerom k výchove talentov adresovala reprezentantka Regina Palušná. „Je to smutné. Celé to je len výsledok stagnujúcej práce s mládežou. Toto sa žiaľ netýka len basketbalu. Každopádne je to veľká škoda. Pár dievčat z tímu osobne poznám a dokonca som s nimi či proti nim hrala. Mrzí ma to aj z toho hľadiska, že sú šikovné a talentované,“ povedala skosená pivotka.

Vypadnutie mrzelo aj trénera Piešťanských Čajok Martina Pospíšila. „Samozrejme nie je pozitívne, že naša reprezentácia vypadla do B kategórie. Naše hráčky potrebujú hrať proti ťažkým súperom, čo nám najvyššia kategória garantuje. Kľúčová bola prehra s Lotyšskom, ktoré v tomto zápase podalo kvalitný výkon a poslalo Slovensko tím do bojov o záchranu. Bolo by však príliš zjednodušené komplexne hodnotiť výkony, keď sme neboli priamo tam. Som si istý, že realizačný tím aj hráčky urobili pre zotrvanie maximum, no bohužiaľ v kľúčových zápasoch nebola športová forma taká, aby to stačilo na záchranu. Aj o tom je šport… Osobne to ale vnímam aj v kontexte celého vývoja nášho basketbalu, v ktorom pokiaľ chceme byť úspešnejší musíme dať oveľa väčšiu vážnosť mladežníckym trénerom na úrovni najmladších kategórii. Vytvoriť im také podmienky, aby mohli rozvíjať svojich hráčov a hráčky na požadovanej kvalitatívnej úrovni,“ zdôraznil tréner druhého najsilnejšieho slovenského extraligového tímu.

reprezentácia do 20 rokov (Foto: FIBA Europe)

Potešiť ešte môže osemnástka

Zlepšiť náladu v ženskom basketbale môže na blížiacich sa majstrovstvách Európy výber do osemnásť rokov. Ten sa minulý rok prebojoval späť medzi elitu, keď vyhral turnaj druhej divízie. Teraz by rád príslušnosť medzi najlepšími potvrdil.

„Je to veľká škoda, že dvadsiatka vypadla. Neviem, či to je výsledok dlhodobej práce. Skôr to je to o momentálnej forme. Tímu chýbalo pár zranených hráčok. Pre nás to je motivácia, aj keď nechcem povedať, že by sme súperili s dvadsiatkou. Všetci patríme do mládežníckej reprezentácie. Verím, že naše dievčatá si zoberú z toho ponaučenie a nič podobné sa nezopakuje,“ vravel tréner osemnástky Richard Kucsa.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia