Slovenská streetballová asociácia zatvára svoje brány

Publikované: 04.06.2016 Autor: Tomáš Kottra

Slovenská streetballová akadémia

Slovenská streetballová asociácia ukončí v priebehu mája 2016 svoje aktivity zamerané na organizáciu, podporu a rozvoj streetballu a 3×3 basketbalu na Slovensku.

Občianske združenie Slovenská streetballová asociácia (SSA), ktorá vznikla v roku 2009 na akútnu požiadavku najlepších slovenských streetballových tímov, ukončuje svoju činnosť. Po dohode s vedením Slovenskej basketbalovej asociácie prechádzajú povinnosti spojené s organizáciou streetballových aktivít na národnú basketbalovú organizáciu. „Pred jubilejným desiatym ročníkom sme sa dohodli s prezidentom SBA Pavlom Baginom, že to bude náš posledný ročník,“ hovorí prezident občianskeho združenia František Kubala. Dôvodom je možný medzinárodný nárast popularity 3×3 basketbalu. Tak, ako pri medzinárodnej asociácii FIBA, bude 3×3 basketbal centralizovaný pod Slovenskú basketbalovú asociáciou aj na Slovensku. „Ďakujem prezidentovi SBA, že sme mali možnosť dokončiť okrúhly desiaty ročník, ako aj jeho partnerskú podporu. Myslím, že rozlúčkový 10. ročník dopadol nad očakávania,“ je presvedčený F. Kubala.

Podujatí 3×3 Basket Tour 2015 sa zúčastnilo takmer 600 streetballových tímov. Konalo sa celkovo 11 podujatí vo všetkých regiónoch Slovenska a veľkolepé finále na vypredanom multižánrovom festivale Grape v Piešťanoch. „Prajem novovytovorenému oddeleniu 3×3 Basketbalu na SBA veľa organizačných síl, dobrých hráčov, presných rozhodcov i štedrých partnerov, aby ich nasledujúce ročníky 3×3 Basket Tour boli lepšie ako tie predošlé. Určite je na čo nadviazať, čo rozvíjať,“ hovorí F. Kubala. „Touto formou sa chcem po dekáde 3×3 Basket Tour poďakovať všetkým členom Basketland tímu, ktorí to s nami vydržali ťahať tak dlho. Rovnako hráčom, rozhodcom, organizátorom, podporovateľom, partnerom, ktorí nám pomáhali pomáhať tvoriť a rozvíjať streetballovú komunitu na Slovensku. Prežili sme spolu kopu súbojov, emócií, akcií, ľudských príbehov, organizačných starostí i radostí. Verím, že to stálo za to,“ dodáva.

Slovenská streetballová akadémia

Občianske združenie Slovenská streetballová asociácia vznikla v roku 2009 na akútnu požiadavku slovenských streetballových top tímov, ktoré reprezentovali Slovensko na medzinárodných podujatiach. Nutnou podmienkou ich účasti bola oficiálna nominácia národnou asociáciou, ktorá ale v tom čase na Slovensku neexistovala. Niekoľkokrát sa podarilo organizátorov turnajov Moscow Open v Rusku, či Getho Games v Lotyšsku uchlácholiť potvrdením zo Slovenskej basketbalovej asociácie, respektíve neziskovej organizácie Basketland n.f., ktorá organizovala v tej dobe domácu StreetBall Tour. Jej víťaz získaval miestenku na zahraničné podujatia, ale v ročníku 2009 jasne vystavili takémuto postupu definitívnu stopku. To bolo finálnym motívom na založenie Slovenskej Streetballovej asociácie, ktorá si zadefinovala svoje ciele v oblasti organizácie, podpory i rozvoja streetballu a neskôr 3×3 basketbalu na Slovensku.

SSA nadviazala dlhodobú spoluprácu Basketlandom ako promotérom etablovanej domácej série turnajov StreetBall Tour, neskôr 3×3 Basket Tour, ktorá slovenskej basketbalovej scéne ponúkla počas svojej desaťročnej histórie viac ako 60 podujatí hlavnej streetballovej série. 3×3 Basket Tour navštívila bezmála 20 Slovenských miest. Pouličný basketbal priniesla do Piešťan, Malaciek, Senca, Levíc, Trenčína, Handlovej, Žiliny, Dolného Kubína, Žiaru nad Hronom, Banskej Bystrice, Spišskej Novej Vsi, Prešova, Košíc, Svitu, či na Zeplínsku Širavu, Štrbské pleso, alebo v rámci Bratislavy do Petržalky, Karlovky, Ružinova, Rače, Vajnor, alebo aj areálu FTVŠ UK na Lafranconi.

„Začínali sme maľovaním čiar v športových areáloch, ale postupne sme dostali 3×3 Basket na certifikované outdorové povrchy Sport Court do mestským parkov, oddychových letných zón na jazerách, na zimné štadióny, pešie zóny, námestia, pred nákupné centrá, či divadlá,“ spomína František Kubala. Streetball sa stal súčasťou hudobných, tanečných i multižánrových festivalov ako Streetfest, Iskra fest, Hip-hop žije, Otvorenie letnej kúpeľnej sezóny, Senecké leto, OutBreake Europe, Grape Piešťany, predstavil sa aj na Univerzitných hrách či športových podujatí ako Night Run na Štrbskom plese.

„Radi spomíname aj na projekty ako StreetBall Cup ZŠ, určený pre najmladších streetballistov, Open StreetBall Series, série pre menšie regionálne podujatia, Slovak StreetBall Cup, Slovenský steetballový pohár, Street Sport Line Slam Dunk Contest, určený pre najlepších slovenských smečiarov, či Red Bull King of the Rock, vo formáte pouličného basketu 1on1, ktorú sme organizovali na Slovensku i v Čechách a zahrali si aj na netradičnom mieste, akým bolo nádvorie Bratislavského hradu,“ tvrdí F. Kubala. Potešením boli podľa neho aj reprezentačné úspechy najskôr mužských, ale postupne aj ženských a juniorských tímov.

 


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

INT INT 26.09.2020 SNV SNV
LEV LEV 26.09.2020 PDA PDA
LUC LUC 26.09.2020 SVT SVT

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV