Kurilla: Lučenec by sa mohol inšpirovať Prievidzou

Publikované: 26.04.2016 Autor: Róbert Buček

Kurilla SP2016 (Foto: Peter Peniaško)

Lučenec má potenciál na to, aby bol dôstojným účastníkom najvyššej domácej súťaže mužov. Podmienkou však je finančná stabilizácia klubu. Tieto slová vyriekol po spečatení postupu hlavný tréner MBK Lučenec Ivan Kurilla.

Lučeneckí basketbalisti si víťazstvom nad „béčkom“ Karlovky Bratislava dve kolá pred koncom I. ligy zabezpečili miestenku do Eurovia SBL. „Od prípravy to bola dlhá cesta, nie vždy ideálna, ako by sa mohlo zdať na prvý pohľad. Boli situácie, ktoré si vyžadovali jasné rozhodnutia. Je normálne, že niekedy prídu aj problémy, ktoré sme museli riešiť v klube v priebehu sezóny. Veľa času sme pracovali vo štvorici: ja, Milan Matisko, Rišo Drábik, Mojmír Sychra, každý z nich venoval klubovým povinnostiam svoj voľný čas. Teší ma, že všetci sme spravili pre tento úspech maximum,“ uviedol pre Basket.sk 37-ročný kouč.

Kurillovi sa spolu s vedením klubu podarilo vhodne vyskladať tím, ktorý v januári ešte doplnil americký rozohrávač Alan Arnett. „Branislav Pipíška, Simeon Jackuliak a neskôr Jaro Praženica predstavovali mladú generáciu. Zo skúsených hráčov sme priviedli Maroša Rendlu a Branislava Koczkáša z Banskej Bystrice. Bohaté skúsenosti majú aj Milan Golian či Michal Tarabus, hoci v ich prípade nešlo celkom optimálne zlúčiť pracovné a tréningové povinnosti. Snaha však bola na obidvoch stranách, snažili sme sa nájsť najvhodnejší model… Treba ešte poznamenať, že v úvodnom zápase Slovenského pohára sa nám zranil Ondrej Kačáni, ktorý, žiaľ, už do konca súťaže do hry nezasiahol,“ predstavil našim čitateľom jadro lučeneckého kádra bývalý tréner Spišskej Novej Vsi, Banskej Bystrice, Košíc či žien Ružomberka a Cassovie.

„Našou najsilnejšou zbraňou bol agresívny herný systém, ktorý sme produkovali tak v obrane ako aj v útoku.“

Za najťažších protivníkov v prvoligovej súťaži Kurilla označil Karlovku „B“, Petržalku a Považskú Bystricu na západe a Košice so Žilinou v rámci východnej polovice.

MBK Lučenec víťaz 1.ligy (Foto: MBK Lučenec)

Žiada koncepčnú prácu

Lučenec si podľa Ivana Kurillu môže zobrať príklad z inej tradičnej bašty basketbalu, Prievidze, ktorá tiež svojho času postupovala do najvyššej súťaže a v predošlých rokoch patrí k špičke ligy.

„Nevidím dôvod, prečo by sa to nemohlo podariť aj v Lučenci, ktoré je basketbalové mesto,“ poznamenal Kurilla, no zároveň doplnil: „Ak chceme naplniť tieto smelé plány, potrebujeme zastabilizovať klub po finančnej stránke, k čomu nám môže dopomôcť významný sponzor v spojitosti s mestom Lučenec. Jedine tak sa môžeme stať stabilným tímom v SBL.“

Ivan Kurilla teda hovorí o veľkej radosti z postupu, ktorá však znamená aj veľkú zodpovednosť. „Musí sa ísť postupnými krokmi, sezóna po sezóne. Chce to stabilitu, štyri či päť rokov pravidelnú účasti v SBL s adekvátnym financovaním. A v závere tejto päťročnice by sa Lučenec mohlo vrátiť k svojej zašlej sláve. Dnes sme však iba na začiatku tejto cesty.“

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia