Real Madrid zvyšuje ambície, v klube veria, že NBA nie je len fantáziou

Publikované: 18.03.2016 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twiter: Lewysko

Real Madrid vyhral minulý rok Euroligu (Foto: TASR/AP)

Real Madrid nie je len z ďaleka futbal, aj keď ten zaberá veľké percento rozpočtu celého klubu a logicky dostáva najväčšiu pozornosť. Podobne obrovský ako vo futbale chcú byť v hlavnom meste Španielska aj v basketbale. Nielen na európskej úrovni, ale na celosvetovej.

Vo veľkoklube majú smelé plány, ktoré nemajú ostať len na úrovni fantázie. Plánujú byť hlavným tímom pri expanzii NBA do Európy. Ambície potvrdil suverénnou minulou sezónou, keď vyhral ACB ligu, pohár a triumfoval v najlepšej súťaži na starom kontinente – Eurolige.

V Reale sú ochotní ísť aj do mínusu, aby presvedčili o tom, že sú schopní utiahnuť oveľa náročnejšiu súťaž a podmienky. Rozpočet klubu sa pohybuje ročne na úrovni 38 miliónov eur, pričom tím zarobí len okolo desiatich.

Žiadne veľké tímy po Európe, ktoré majú silné futbalové kluby, nepumpujú do basketbalu toľko peňazí ako „biely balet“. Výborným príkladom je Bayern Mníchov, ktorý síce vyhral titul v roku 2014, ale v Eurolige nepostúpil ani zo skupinovej fázy a basketbalisti majú len priemerný rozpočet.

Rudy Fernandez (Foto: jgbasket.net)

Preplatili aj tím NBA

Finančné možnosti madridského tímu sa ukázali v roku 2012, keď dokázali prebiť ponuku Dallasu Mavericks a podpísali kontrakt s hviezdnym Rudym Fernandezom. Obchod by sa dal prirovnať k tomu, keby hráč v najlepších rokoch podpísal v americkej MLS, namiesto s top tímom z Európy.

Hlavným cieľom prezidenta Realu Florentina Peréza je, aby hral jeho klub hlavnú rolu pri expanzii NBA do Európy. Vedenie zámorskej ligy má dlhodobý plán, ktorý by počítal so štyrmi európskymi klubmi. Jeden bude určite v Londýne, kde sa aj pravidelne hrávajú zápasy profiligy.

O ďalších troch nie je rozhodnuté, ale Real ako najbohatší tím by nemal medzi pozvanými chýbať. Ešte v roku 2013 povedal bývalý komisár NBA David Stern, že liga sa určite rozšíri do Európy. Sám dal tomu dlhodobý priebeh dvadsať rokov.

Pre americký trh je to zaujímavé z toho hľadiska, že by nemuseli vytvárať úplne nové kluby. Najväčšie z tímov na starom kontinente majú vytvorené podmienky a fanúšikovskú základňu.

NBA sa stále darí lákať svetových divákov, či už zápasmi v Európe alebo inde po svete. Napríklad NHL už na podobné modely zavrhla a na starom kontinente sa už stretnutia nehrajú.

Real Madrid NBA Europe (Foto: TASR/AP)

Problémom cestovanie

Veľa bude záležať od finančných možností klubov a tomu ako sa k tomu postavia ostatní. Španielska liga určite nebude chcieť prísť o svoje klenoty, keďže sa v súvislosti s NBA hovorí aj o FC Barcelona a proti budú v Európskej lige, kde by okrem trojice tímov stratili asi aj CSKA Moskva či iní z najbohatších klubov.

Podľa rozmiestnenia ekonomických možností a veľkosti metropol je určite zaujímavý pre Ameriku Paríž či Berlín, kde sú zvyknutí na veľké športové akcie.

Problémom môže byť draft. Mladé americké talenty si budú asi len ťažko zvykať na nový spôsob života, ktorý by im Európa ponúkla. Kultúrny šok môže zasiahnuť ich kariéru. Takisto talent európskych hráčov nie je na takej úrovni ako amerických. Nájde sa množstvo basketbalistov, ktorí sa presadili v NBA a sú aj hviezdami, ale prvé roky by určite európske kluby patrili medzi najhoršie v lige, čo by mohlo mať veľmi zlý ekonomický dopad.

K expanzii do Európy sa vyjadril aj súčasný komisár NBA Adam Silver, ktorý vidí najväčší problém s časovými presunmi. Pre príklad z Los Angeles do Madridu trvá let 11 hodín. Bolo to vidieť na januárovom zápase Toronta s Orlandom, ktorý sa hral v Londýne. Oba kluby dostali pred stretnutím štyri voľné dni a tri ďalšie po zápase, aby sa vyrovnali s jetlegom a únavou. To by nebolo pri nabitej 82 zápasovej základnej časti možné z dlhodobého hľadiska.

„Všetko to musíme podrobne prebrať s hráčskou asociáciou. Keď lietate medzi časovými posunmi, tak máte problémy so spánkom a s tým sa zvyšujú riziká zranenia,“ povedal pre nba.com Silver.

Problémom by bolo plánovanie zápasov, ktoré by sa hrali na americký čas na pravé poludnie, respektíve tesne po ňom, čo by bolo zlé pre televízny trh, najmä cez týždeň. Už teraz nemajú tréneri radi stretnutia, ktoré sa hrajú cez víkend v skorých hodinách.

„Je to veľmi ťažké naplánovať, keď si zoberiete, že základná časť sa hrá na 82 zápasov za 165 dní. Priemerne odohráte 3,5 zápasu za týždeň,“ dodal Silver.

Pozitívom je množstvo európskych fanúšikov. Svedčí o tom, že londýnsky zápas sa napriek vysokým cenám vypredal behom hodiny. „Budeme pokračovať v zápasoch základnej časti v Európe. Pracujeme úzko s FIBA a Eurilogou, aby sme rozšírili povedomie,“ uzavrel šéf NBA.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia