Hviezdami štvrťfinálových sérií Marič, R. Rančík a Bannister

Publikované: 14.03.2016 Autor: Michal Múcska

Vujadin Subotič, Igor Marič, Radoslav Rančík (Foto: TASR)

Tri zo štyroch štvrťfinálových play-off sérií Eurovia Slovenskej basketbalovej ligy už poznajú svojho víťaza. Do semifinále postupuje bratislavský Inter, ktorý – rovnako ako minulý rok – vyradil svojho mestského rivala Karlovku. Proti „žlto-čiernym“ bude stáť obhajca titulu z Komárna, ktorý možno až prekvapivo hladko zdolal Svit. Postupuje aj líder základnej časti ligy BC Prievidza, ktorý bez problémov zvládol vyzývateľa z Nitry. Na postupujúci káder zo série Levice – Košice si budeme musieť počkať.

BC Prievidza – MBK SPU Nitra

Igor Marič (Foto: pdbasket.com)

Hviezda série: Igor Marič

Iný výsledok ako 3:0 pre Prievidzu sa ani neočakával a líder tabuľky po základnej časti sa s Nitrou „nemaznal“. Prievidžania zvíťazili 89:52 (d), 76:56 (v) a 83:65 (d), pričom podali typický tímový výkon, v ktorom sme nemohli jednoznačne určiť kľúčového hráča. Avšak kapitán tímu Igor Marič bol s priemerom 17,6 bodu na zápas najlepším strelcom série a ťahúňom tímu. Svoje najlepšie triky si však iste šetril až na semifinále a prípadné finále. Potrebné je spomenúť aj pivota Mika Rostampoura, ktorý v prvom dueli série doskočil famóznych 22 lôpt.

Hviezda série podľa riaditeľa SBL Petra Mičudu: Igor Marič

V súboji prvého s ôsmym sa séria skončila v najkratšom možnom termíne, ale výsledkovo to pre Nitru nebola drvivá porážka. Prievidza kontrolovala sériu a dala možnosť viacerým hráčom. Pre mňa bol hráčom tejto série kapitán Prievidze Igor Marič, ktorý – ako sa zdá – naberá pred semifinále druhý dych. Je dôležité, ako sa hráči Prievidze pripravia na semifinále a či budú všetci zdravotne v poriadku.

BK Inter Bratislava – VŠEMvs Karlovka Bratislava

Radoslav Rančík (Foto: Jäzva)

Hviezda série: Radoslav Rančík

Počas existencie mladšieho z bratislavských ligových klubov sa „vysokoškolákom“ ešte nepodarilo zdolať svojho staršieho a skúsenejšieho rivala a inak tomu nebolo ani v play-off sérii sezóny 2015/2016. Inter postúpil vďaka jednoznačným výsledkom 119:66 (d), 100:69 (v) a 90:63 (d) a v semifinále ho čaká Komárno. Kľúčovým strojcom postupu „žlto-čiernych“ bol mladší z bratov Rančíkovcov. Radoslav nastrieľal do koša súpera v priemere 19,6 bodu na zápas, pridal 7,6 doskoku a spomedzi všetkých hráčov dosiahol najvyšší priemer indexu užitočnosti – 23,3.

Hviezda série podľa riaditeľa SBL Petra Mičudu: Radoslav Rančík

V súboji bratislavských družstiev jasne dominoval Inter, aj keď najmä v druhom zápase sa očakával väčší odpor „vysokoškolákov“. Niektorí hráči Karlovky dokázali, že sú konkurencieschopní, ale na skúsený tím Interu to bolo málo. Ako počas celej základnej časti tak aj v prvom kole play-off dokázal Rado Rančík, že je pre Inter kľúčovým hráčom. Bude zaujímavé sledovať, ako sa vyrovná ako on tak aj celé družstvo Interu s Komárnom v druhom kole play-off.

MBK Rieker Com Therm Komárno – Iskra Svit


Tj Bannister, Peter Pipíška (Foto: TASR)

Hviezda série: T.J. Bannister

V sérii obhajcov titulu z Komárna proti Svitu bol výber hviezdy série najnáročnejší. Komárno si síce s Iskrou poradilo trikrát presvedčivo 84:69 (d), 101:89 (v) a 104:77, ale k víťazstvám „južanov“ vždy prispel najväčšou mierou iný hráč. V prvom dueli sa blysol T.J. Bannister s double-double (16 bodov, 10 asistencií), v zápase vo Svite sa z lavičky ozval Marek Kozlík s 22 bodmi a v záverečnom stretnutí strelecky doslova „vybuchol“ Bernie Thompson, keď do koša súpera nastrieľal až 36 bodov. Treba vyzdvihnúť aj P.J. Alawoyu, ktorý si v dvoch z troch duelov pripísal na konto double-double z bodov a doskokov. Vďaka konzistencii a tvorbe hry však nakoniec vyberáme amerického rozohrávača Bannistera, ktorý so 17 bodmi a 8,6 asistenciami na zápas priviedol svoj tím do semifinále, v ktorom bude čeliť „žlto-čiernym“ z Bratislavy.

Hviezda série podľa riaditeľa SBL Petra Mičudu: T.J. Bannister

Práve v súboji týchto družstiev sa očakávalo, že by mohlo prísť k prekvapeniu. Ale majster dokázal, že s ním treba rátať aj v tejto sezóne. Konečný stav 3:0 z pohľadu Komárna je pre Svit možno zdrvujúci, ale svoje možnosti ukázal a patril medzi lepšie družstvá v lige. Ťažko sa mi tu určuje jeden hráč, ktorý bol ten kľúčový vo všetkých troch súbojoch. Obidve družstvá mali vo svojich radoch individuality, schopné zobrať zodpovednosť na seba. Som rád, že medzi nich patrili aj slovenskí hráči – či už Kozlík s Vidom alebo Belavý vo Svite. Najlepší však môže byť len jeden, a tým bol tentokrát pre mňa tvorca hry Komárna T.J. Bannister. Bude zaujímavé sledovať jeho počínanie v semifinále proti družstvu, kde v tejto sezóne začal.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia