Kováčik sa s chrbticou borí už desať rokov

Publikované: 02.02.2016 Autor: Patrik Fotta Foto: Jozef Perháč

Maroš Kováčik (Foto: Jozef Perháč)

Zápas, ktorý s veľkou pravdepodobnosťou môže rozhodnúť o celej sezóne, čaká na basketbalistky Good Angels Košice už zajtra na palubovke francúzskeho Lille. Zdravotný stav trénera slovenského majstra sa zlepšil a podľa vlastných slov bude na striedačke počas kľúčového euroligového du­elu.

Minulý týždeň v utorok sa ozvali bolesti chrbtice, ktoré košického trénera trápia už dlhšie a až do včerajšieho dňa bol v nemocnici.

„Momentálne sa už cítim lepšie. S chrbticou sa borím už v podstate desať rokov a bol som kvôli tomu aj operovaný. Teraz to vyskočilo trochu v inej oblasti, okolo hrudnej chrbtice, ale je to akási odozva na to všetko, čo prebehlo v posledných rokoch. Som už po všetkých vyšetreniach a je to už lepšie,“ povedal pre Korzár tréner Kováčik.

S Jankovičom sledovali na diaľku zápas v Schiu

Ešte predtým, ako sa hlavnému trénerovi košického tímu skomplikoval zdravotný stav, podstúpil operáciu dutín jeho asistent Peter Jankovič.

Na pozícii trénera tak musel zaskočiť generálny manažér Daniel Jendrichovský. Obzvlášť neľahkú úlohu mal v Schiu, kde minulý štvrtok prehrali Košičanky 63:89.

„Spolu s Peťom Jankovičom sme pozerali na diaľku ten zápas. On bol doma a ja v nemocnici. Celý čas sme boli v kontakte cez mobilnú aplikáciu, cez ktorú sme si posielali správy. Ja som mal ešte v priebehu prvého polčasu jedno vyšetrenie a tak som musel od toho prenosu nachvíľu odbehnúť a pár minút mi teda ušlo. Boli sme však v kontakte a bavili sme sa o tom,“ skonštatoval Kováčik.

Skúsený košický tréner do stretnutia v Schiu príliš nezasahoval.

„Nie som veľkým zástancom toho, aby sa tréner dohadoval s ľuďmi, ktorí to momentálne vedú. Z televízora to vidno úplne ináč, ako keď je človek priamo na palubovke. Ivane Jalčovej som povedal, že jej môžem napísať nejaké postrehy, ale že ju počas zápasu určite nebudem otravovať. Cez polčas mi napísala, či mám nejaké návrhy, tak som jej napísal zopár postrehov a najmä to, aby sme sa nevzdávali za akéhokoľvek stavu,“ povedal Kováčik.

Času mal viac ako cez bežný týždeň

V zajtrajšom zápase by už mal byť na striedačke a naplno sa venovať koučovaniu. „Odcestujem spolu s tímom, dúfam, že sa už nič také neočakávané nestane. Pevne verím, že sa môj stav nezhorší natoľko, že by som nemohol odcestovať.“

Na francúzsky tím mal lodivod Košičaniek dostatok času pripraviť si dôkladne víťaznú taktiku.

„Videá a rozbor súpera som mal pripravené, takže celý skauting som si mohol rozanalyzovať, keďže som mal kopu času v nemocnici. Všetko som mal teda pripravené ešte skôr ako v bežný týždeň, keď mám povinnosti s tréningmi a zápasom cez víkend. Peťo Jankovič nastrihal videá, takže máme všetko pripravené a na tréningu sa tomu môžeme aj s hráčkami venovať,“ povedal Kováčik.

Verí, že skupina sa rozhodne až v poslednom kole

Francúzky majú o dve víťazstvá viac ako slovenský majster a na domácej palubovke budú mierny favorit.

„Nehrá sa proti nim ľahko, pretože hrajú fyzický basketbal a najmä vyznávajú tímový spôsob hry. Nie sú ako Schio, ktoré má vyložených strelcov. Nemajú ani jednu hráčku, ktorá by mala v priemere viac ako deväť bodov na zápas a teda nemajú vysloveného lídra. Ich sila teda nie je v útoku, ale vyznávajú basketbal plný kontaktov a veľa preberania. Majú vysoké krídelné hráčky, takže je tam veľakrát ťažké nájsť cestu, ako proti nim skórovať.“

Tréner Kováčik by bol rád, ak by sa poradie v skupine A definitívne uzatvorilo až v poslednom kole.

„Naša skupina môže byť už zajtra úplne rozhodnutá, čo však dúfam, že sa nestane. Ja pevne verím, že my vyhráme a nebudeme sa už musieť pozerať, ako hrá Salamanca, ktorá začína svoj zápas o polhodinu neskôr,“ povedal tréner Good Angels.

 
Korzár Autorské práva Korzár a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Korzár a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia