Nový Magic či LeBron? V NCAA vyrastá superhviezda

Publikované: 04.12.2015 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport

Ben Simmons (Foto: si.com)

Vie driblovať, strieľať, doskakovať, blokovať, ale pri tom aj tvoriť hru ako rozohrávač a to všetko pri výške 208 cm!

Devätnásťročný nováčik univerzity LSU Ben Simmon udivuje svojimi výkonmi fanúšikov NCAA. Na to, že ho považujú v prvom rade za vysokého krídelníka, má skvelé rozohrávačské videnie.

V siedmich zápasoch prebiehajúcej sezóny má skvelé štatistiky. K takmer 20 bodom pridáva 15 dosku, 6 asistencií, 2,4 zisku a 1,5 bloku na zápas. Svoj obrovský talent predviedol pri poslednom víťazstve nad North Florida, ktorej nastrieľal 43 bodov, doskočil 14 lôpt, mal 7 prihrávok, 5 ziskov a 3 bloky.

Zámorskí odborníci ho prirovnávajú k viacerým skvelým hráčom. Tí opatrnejší k Lamarovi Odomovi, ale čoraz viac z nich aj k LeBronovi Jamesovi či Magicovi Johnsonovi.

Unikátny hráč

„Od čias LeBrona Jamesa, keď hral na strednej a prišiel do NBA, sa podobný hráč neobjavil. Vysoký silný basketbalista, ktorý skvele dribluje, doskakuje, prihráva a vie zasmečovať cez súpera. Osobne mi najviac pripomína Magica Johnsona pre jeho výšku a schopnosť skvele nájsť voľného spoluhráča. Hráčov okolo seba robí lepšími a je absolútne nesebecký. Presne takto hral mladý Magic. Ben Simmons je určite unikátnym hráčom, ktorý ma namierené do NBA,“ povedal uznávaný odborník Yahoo Sports Marc J. Spears.

„Nebaví ma len strieľať, rovnako ma teší, keď môžem prihrať spoluhráčom. Viem, že moja streľba nie je ešte na tak dobrej úrovni, ale určite na tom zapracujem a bude to mojou výhodou,“ povedal sebavedomo Simmons, na ktorého si robí už teraz zálusk množstvo manažérov.

Na začiatku sezóny mu predpovedajú prvé miesto v budúcoročnom drafte.

Kolektívne poňatie hry má ešte z detských čias. Doma v Austrálii ho od basketbalových začiatkov k tomu viedol otec. Preto to berie dodnes ako prirodzenú vec.

Ben Simmons (Foto: bleacherreport.com)

Rady dostáva od LeBrona Jamesa

Simmons sa už stretol na kempoch firmy Nike aj s LeBronom Jamesom, ktorého obdivuje. „LeBron mi sem-tam zavolá a dáva mi množstvo rád, ktoré mi pomáhajú. Je pre mňa ako starší brat,“ povedal rodák z austrálskeho Melbourne.

Obrovskou výhodou Simmonsa je aj jeho vek. Dvadsať rokov bude mať až budúci júl.

Svoju odolnosť na tvrdú hru si mladý krídelník či rozohrávač vytvoril ešte doma v Austrálii, keďže popri basketbale hrával rugby, ktoré kombinoval s austrálskym futbalom. Basketbal definitívne zvíťazil až v štrnástich rokoch.

V pätnástich pomohol Austrálii k zisku strieborných medailí na svetovom šampionáte do sedemnásť rokov, keď zaujal v zápase proti Česku. Dal 26 bodov a mal 10 doskokov.

Na strednej škole žiaril už v Amerike a postupne si mohol vyberať ponuky mnohých univerzít. LSU si vybral aj preto, lebo asistentom trénera je jeho krstný otec. Na škole veria, že Simmons ju privedie k podobným úspechom ako posledná veľká hviezda, ktorá jej dres obliekala – Shaq O’Neal.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia