VŠEMvs Karlovka už druhý rok ukazuje, že dá sa hrať len so Slovákmi

Publikované: 17.10.2015 Autor: Róbert Buček Foto: Tomáš Kottra

Ľuboš Cibák, František Kubala (Foto: Tomáš Kottra)

„Pokiaľ budem ja na svete, filozofia klubu postavená na výlučne slovenských hráčov sa meniť nebude,“ rázne tvrdí prvý muž Karlovky Ľuboš Cibák.

Už druhý rok funguje v najvyššej domácej súťaži basketbalistov „Projekt Karlovka“. V minulej sezóne boli „vysokoškoláci“ príjemným oživením Slovenskej basketbalovej ligy (SBL), napokon obsadili šieste miesto. V tomto ročníku majú ešte smelšie ambície.

„Najväčší rozdiel oproti predošlej sezóne spočíva v tom, že súperi nás už poznajú. O to bude tento ročník náročnejší. Napriek tomu chceme potvrdiť minulosezónny výsledok, prípadne pridať ešte body navyše,“ zamyslel sa prezident klubu Cibák pre Basket.sk.

Ľuboš Cibák (Foto: Tomáš Kottra)

Cibák zdôraznil, že seniorské družstvo považujú v klube za špičku ľadovca. Dominantnou je mládež. „My sa radi nazývame Mládežnícky basketbalový klub, ktorý má aj seniorské kategórie. U nás stále bol, je a bude dôraz kladený na mládež. Sme hrdí na to, že seniorská zložka stojí na pevných nohách, pretože máme jednu z najväčších mládežníckych pyramíd na Slovensku.“

Ambíciou Karlovky na mládežníckom poli je v tejto sezóne účasť aspoň dvoch družstiev na finálových turnajoch majstrovstiev Slovenska. Pripomíname, že v predchádzajúcich dvoch sezónach sa juniori Karlovky stali majstrami Slovenska.

Problém s halami v Bratislave

Hoci zverenci trénera Milana Černického hrávajú svoje domáce zápasy v hale FTVŠ na Lafranconi, nie je to ich domovský stánok v pravom slova zmysle. Väčšinu tréningových jednotiek totiž absolvujú v telocvični na Majerníkovej ulici.

VŠEMvs Karlovka Bratislava (Černický) (Foto: Tomáš Kottra)

„Je to svojím spôsobom nevýhoda. Bohužiaľ, stav je taký, ako je. My sme investovali takmer 100-tisíc eur do objektu na Majerníkovej, ale nedá sa tam hrať. V celej Bratislave – na rozdiel od iných krajských miest – nie je okrem Hant arény jediná vyhovujúca hala pre potreby najvyššej súťaže. My sme našli takýto kompromis, vďaka patrí aj vedeniu FTVŠ, že nám tu umožnili hrávať domáce zápasy. Verím, že spolupráca bude lepšia a lepšia,“ nádeja sa Ľuboš Cibák a priznáva, že nová hala sa v hlavnom meste „len tak ľahko nenarodí“.

Kubala: Obrodenie nastáva aj v iných tímoch

Jedno oko sa raduje, druhé plače, platí o vás toto konštatovanie v súvislosti s odchodom Mareka Doležaja do španielskej Zaragozy – oslovili sme manažéra A-tímu VŠEMvs Karlovka Bratislava Františka Kubalu.
„Dalo by sa to takto charakterizovať. Najprv prevládal smútok z manažérskeho pohľadu, pretože Marek ukázal potenciál byť platnou súčasťou A-tímu a bude chvíľu trvať, kým ho nahradíme. Z pohľadu šéftrénera MBK Karlovka ma, samozrejme, jeho prestup teší, pretože na Slovensku nie je zvykom, aby hráč v sedemnástich rokoch, teda v juniorskom veku nabral smer Španielsko, smer ACB.“

František Kubala (Foto: Tomáš Kottra)

Kto z ďalších vašich hráčov má predpoklady na to, aby sa mu podaril podobný – nazveme to husársky kúsok?
„Ťažko mi je hovoriť konkrétne mená, pretože športová kariéra vie byť vrtkavá. Marek Doležaj je jedna z najväčších lastovičiek, ale my sme už predtým mali hráčov, ktorí od nás odišli do zahraničia: spomeniem Michala Fuseka či Mikiho Viteka. Najväčší potenciál odísť z nášho tímu do kádra ambicióznejších a väčších klubov majú, pochopiteľne, predovšetkým účastníci reprezentačných výberov Slovenska v mládežníckych kategóriách.“

Minulú sobotu sa v SBL odohral historický duel. V stretnutí Spišská Nová Ves – Karlovka sa na súpiske ocitlo 24 výlučne slovenských hráčov. Môžeme to chápať ako nový trend v slovenskom basketbale?
„My sme vopred deklarovali, že budeme hrať so slovenskými hráčmi, s čo najviac odchovancami a študentmi. Teší ma, že na podobnú cestu sa odhodlala Spišská Nová Ves a aj napriek tomu, že to v lige nebudú mať ľahké, budem im držať palce. U viacerých tímov v lige však nastáva určité obrodenie. Spomeniem napríklad Nitru, ktorá sa pripravovala s domácimi hráčmi, no na poslednú chvíľu sa posilnila o dvoch legionároch či Inter, ktorý dokázal pritiahnuť slovenskú špičku. Je to vždy vec kompromisov. Posilniť slovenský tím o dvoch, troch zahraničných hráčov nemusí byť zlá myšlienka, pravda, ak sú títo legionári nositeľmi športovej kvality a sú to hráčske osobnosti, ktoré potiahnu ďalších, čiže Slovákov.“

František Kubala - Karlovka Bratislava (Foto: Tomáš Kottra)

Hlivák: Dá sa to aj so Slovákmi

„Slovensku sme ukázali, že liga sa dá hrať aj s našimi hráčmi,“ hovorí Dalibor Hlivák, mladý rozohrávač Karlovky. „Teraz pribudol ešte jeden tím, Spišská Nová Ves má tiež káder zložený len zo slovenských hráčov. Dá sa to, nie je to problém. Zaviedli sa nové pravidlá. Uvidíme, ako to bude fungovať.“

Od sezóny 2015/2016 platí v SBL administratívne nariadenie, že na palubovke musí byť vždy v oboch tímoch aspoň jeden Slovák. Navyše, družstvá musia mať v zápise o stretnutí minimálne šiestich slovenských basketbalistov.

Dalibor Hlivák (Karlovka), Jontel Evans (Prievidza) (Foto: Martin Šopinec)

Zaujímavosťou je, že Karlovka je po štyroch kolách jediným nezdolaným tímom v SBL. Všetky tri svoje duely Bratislavčania vyhrali, raz mali voľno. Prial im aj žreb, doma hostili Svit a Nitru, vonku nastúpili na palubovke Spišskej Novej Vsi.

Hlivák tvrdí, že mužstvo Karlovky je o rok skúsenejšie, čo môže mať pozitívny efekt na výkony a výsledky. „Vlani to bolo také kostrbaté. Nevedeli sme, do čoho ideme. Teraz treba skúsenosti zúročiť a azda budeme ešte o stupienok lepší ako v minulej sezóne,“ zakončil 190 centimetrov vysoký rožňavský rodák.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

ATL ATL 71:76
14.07.2019
LAS LAS
IND IND 63:76
14.07.2019
CON CON
MIN MIN 75:62
14.07.2019
PHO PHO
SEA SEA 78:69
14.07.2019
NYL NYL
DAL DAL 79:89
14.07.2019
CHI CHI
PHO PHO 17.07.2019 DAL DAL
MIN MIN 17.07.2019 SEA SEA
CHI CHI 17.07.2019 ATL ATL

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Las Vegas Aces 11/5 68,75%
2 Connecticut Sun 11/6 64,71%
3 Washington Mystics 9/6 60,00%
4 Minnesota Lynx 10/7 58,82%
5 Los Angeles Sparks 9/7 56,25%
6 Seattle Storm 10/8 55,56%
7 Chicago Sky 9/8 52,94%
8 Phoenix Mercury 7/8 46,67%
9 New York Liberty 7/10 41,18%
10 Indiana Fever 6/12 33,33%
11 Atlanta Dream 5/11 31,25%
12 Dallas Wings 5/11 31,25%