Najlepší bol Bannister, zo Slovákov M. Rančík, medzi trénermi Čurovič

Publikované: 04.08.2015 Autor: Róbert Buček, Tomáš Prokop

Hviezdy Basket.sk

Na rozdiel od predchádzajúcich dvoch sezón, keď fanúšikovia pomohli určiť víťazov výročných ocenení v najvyšších domácich súťažiach mužov a žien, tento rok rozhodovali o najlepších výlučne redaktori Basket.sk. Tí zvolili „Hviezdy Basket.sk“ v Slovenskej basketbalovej lige v sezóne 2014/2015.

Azda nikoho neprekvapí, že MVP (najužitočnejším hráčom) sezóny sa stal tvorca hry Komárna T.J. Bannister, ktorý mal najväčší podiel na historickom úspechu „obuvníkov“ – premiérovom titule. Američan bol najlepším strelcom súťaže s priemerom 19 bodov na zápas a suverénne kraľoval v prihrávkach (priemer: 8,6 asistencie na duel, pričom druhý v tejto štatistike K. Parker priemerne rozdal v jednom stretnutí „len“ 5,1 asistencie).

Bannister, ktorý v lete odišiel z Komárna do Interu, sa logicky stal aj „Rozohrávačom roka“ a jeho meno figuruje i v „Prvom tíme All-Stars“.

Martin Rančík až v štyroch kategóriách

Aj vo svojich 37 rokoch patril Martin Rančík medzi najväčšie osobnosti uplynulého ročníka SBL. Inter síce k majstrovskému hetriku nedoviedol, ale v nabitom kádri mal „hlavné slovo“. S priemerným koeficientom úspešnosti 17,8 bol najužitočnejším hráčom družstva (a štvrtým najužitočnejším borcom sezóny), mal najlepšie čísla v bodoch i doskokoch v rámci Interu (17,6 bodu a 6,5 doskoku na zápas).

Martin Rančík si od nás vyslúžil ocenenia pre najlepšieho pivota i Slováka predošlej sezóny (obe ceny získal po druhý raz v kariére, ktorú na slovenských palubovkách odštartoval až v sezóne 2012/2013). Takisto figuruje v „Prvom tíme All-Stars“, ako aj v „Slovenskom tíme All-Stars“.

Trénerom roka Čurovič, najlepším krídelníkom Jankovič

Kde sa dvaja bijú, tretí víťazí. Toto porekadlo platilo v premiérovom ročníku SBL. Všade sa hovorilo o finále medzi Interom a Prievidzou, ktoré malo byť prievidzskou odvetou za predchádzajúci nedohratý ročník. Obom kohútom však vypálilo rybník Komárno.

Zverenci trénera Miljana Čuroviča najskôr v semifinále zdolali Inter (4:1) a potom vo finále uspeli nad Prievidzou, v tamojšej Niké aréne zvíťazili v rozhodujúcom siedmom zápase. Pre Čuroviča to bola prvá profesionálna sezóna v pozícii hlavného trénera. Zvládol ju bravúrne. Srbský kouč namiešal do komárňanského kolektívnu správnu chémiu a družstvo hralo presne to, na čo bolo typologicky stavané – rýchly basketbal, založený na trojkovej streľbe a umnej rozohrávke Bannistera.

Z komárňanského kádra získal individuálne ocenenie okrem Bannistera a Čuroviča aj Saša Jankovič – elitný trojkový strelec sa stal „Krídelníkom roka“.

Bulatovič s najvyšším nárastom výkonnosti

Nebyť Gorana Bulatoviča, Spišská Nová Ves by sa sotva dostala do play-off. Čiernohorský tvorca hry ukázal herný progres oproti predošlým dvom sezónam strávených na Interi. Prirodzene, na Spiši nemal v kádri takú konkurenciu ako v hlavnom meste, ale pozitívom je najmä to, ako sa „Buli“ zhostil svojho väčšieho priestoru na palubovke.

V sezóne 2013/2014 dosiahol Bulatovič priemery takmer 11 minút, 3,2 bodu, 1,8 asistencie a 2,1 získaného faulu na zápas. Porovnajme tieto štatistiky s číslami z minulého ročníka: 32 minút, 13,3 bodu, 6,8 asistencie a 7,2 plusového faulu na zápas.

Obranár Kozlík, „náhradník“ Jašš, mladík Hlivák

Marek Kozlík je už piatykrát v kariére „Defenzívnym hráčom roka“. Tento už skúsený krídelník potvrdil, že vďaka svojej bojovnosti, dravosti a zápale pre hru je platný v každom tíme a nebezpečný pre každého súpera. Komárnu pomohol svojou „čiernou robotou“ k prvému titulu.

Za najlepšieho striedajúceho hráča sme označili Mareka Jašša z BC Prievidza, ktorý zo 42 zápasov až 15-krát vybehol na palubovku až v priebehu zápasu. Napriek tejto štatistike bol dôležitou súčasťou vicemajstrovského tímu Prievidze a v obrane ho tréner Krunoslav Krajnovič často nasadzoval proti kľúčovým hráčom súpera.

Z mladých hráčov vyzdvihujeme 19-ročného Dalibora Hliváka, ktorému patrí cena „Mladý hráč roka“. V premiérovej sezóne medzi elitou naznačil svoj potenciál a nezľakol sa výzvy. Za Karlovku odohral 33 stretnutí s priemermi 19 minút, 5,9 bodu, 1,8 doskoku a 1,8 asistencie na zápas.

Prehľad ocenení v ankete Hviezdy Basket.sk 2014/2015 – Slovenská basketbalová liga:

Hráč roka: T. J. Bannister (MBK Rieker Com Therom Komárno)
Rozohrávač roka: T. J. Bannister (MBK Rieker Com Therom Komárno)
Krídelník roka: Saša Jankovič (MBK Rieker Com Therom Komárno)
Pivot roka: Martin Rančík (BK Inter Incheba Bratislava)
Tréner roka: Miljan Čurovič (MBK Rieker Com Therom Komárno)
Slovenský hráč roka: Martin Rančík (BK Inter Incheba Bratislava)
Defenzívny hráč roka: Marek Kozlík (MBK Rieker Com Therom Komárno)
Mladý hráč roka (1994 a mladší): Dalibor Hlivák (VŠEMvs Karlovka Bratislava)
Striedajúci hráč roka: Marek Jašš (BC Prievidza)
Najväčší nárast výkonnosti: Goran Bulatovič (BK 04 AC LB Spišská Nová Ves)

Prvý tím All-Stars: T. J. Bannister (MBK Rieker Com Therom Komárno), Luka Igrutinovič (BK Levickí Patrioti / MBK Rieker Com Therom Komárno), Igor Marič (BC Prievidza), Saša Jankovič (MBK Rieker Com Therom Komárno), Martin Rančík (BK Inter Incheba Bratislava)

Druhý tím All-Stars: Goran Bulatovič (BK 04 AC LB Spišská Nová Ves), Marko Batina (BC Prievidza), Luka Drezga (MBK Handlová), Lakeem Jackson (Iskra Svit), Peter Sedmák (BK Inter Incheba Bratislava)

Slovenský tím All-Stars: Milan Žiak (ŠKP Banská Bystrica), Marek Kozlík (MBK Rieker Com Therom Komárno), Marek Jašš (BC Prievidza), Peter Sedmák (BK Inter Incheba Bratislava), Martin Rančík (BK Inter Incheba Bratislava)

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia