Mal 2 body na zápas, dnes je v USA univerzitným hráčom roka

Publikované: 06.04.2015 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport

Frank Kaminski (Foto: casino.org)

Pred dvoma rokmi sotva niekto poznal meno Frank Kaminsky. Bol to len priemerný basketbalista, akých sú na amerických univerzitách tisícky.

Rodák z mestečka Lisle v štáte Illionis mal v prvom ročníku na univerzite vo Wisconsine priemer len 1,8 bodu na zápas. Neohúril ani v druhej sezóne, keď pridal 4,3 bodov na stretnutie.

Pred rokom si však prvýkrát získal rešpekt, keď sa zlepšil na 13,9 bodov a 6,3 doskokov a získal cenu pre hráča s najlepším zlepšením. Podobnými číslami sa ale môže v NCAA pochváliť mnoho hráčov. Preto Kaminského nikto nepasoval medzi najväčšie hviezdy ligy.

Šikovnému 213 centimetrovému pod košovému hráčovi to presne vyhovovalo. V tieni hviezd najbližšieho draftu do NBA ako Karim-Anthony Toews z Kentucky, Jahill Okafor z Duke, D’Angelo Russell z Ohia State alebo vychádzajúca chorvátska hviezdička FC Barcelona Mario Hezonia sa postupne zlepšoval.

Frank Kaminski (Foto: blogmediainc.netdna-ssl.com)

Zlepšil sa vo všetkom

Dvadsaťdvaročný krídelník sa vyšvihol medzi elitu vo všetkých štatistikách. Dnes má 18,7 bodov, 8,1 doskokov, 2 asistencií a 1,5 bloku na zápas. Prospelo to aj jeho tímu, ktorý sa prepracoval medzi úplnú špičku.

Wisconsin prekvapil už v osemfinále, keď vyradil favoritov zo Severnej Karolíny, v ďalšom kole výkon zopakoval a zdolal podobne silnú Arizonu a výborne načasovanú formu ešte zdôraznil obrovskou výhrou nad Kentucky, ktorému pripravil prvú prehru v sezóne.

Kaminski si v troch zápasoch play off zvýšil priemer na 23 bodov a k tomu pridal vyše 7 doskokov. Proti Kentucky mu dokonale vyšla pomsta, keďže Wisconsin prehral minulý rok práve s Wildcats. Šikovný pod košový hráč vtedy napísal blog, v ktorom vysvetlil, že sa rozhodol ostať na škole aj štvrtý rok, aby sa pokúsil vyhrať národný titul.

Wisconsin Kentucky (Foto: ncaa)

Vyšla mu odveta

„Bolo ťažké zabudnúť na minuloročnú prehru. Chcel som odvetu, ktorá sa nám naskytla,“ hovoril Kaminsky zámorským médiám po vyradení Kentucky.

Charakteristiku talentovaného basketbalistu nám povedal v nedávnom rozhovore Michal Čekovský z Marylandu, ktorého ku pod košovému hráčovi Wisconsinu prirovnávajú.

V Marylande chcú, aby som zlepšil pod košovú hru, aby som bol univerzálnejší. Za príklad mi dávajú Franka Kaminského, ktorý má 210 centimetrov, ale popri tom je atletický a výborný strelec. Má priemer 18 bodov na zápas, 8 doskokov a pritom 40 percentnú úspešnosť trojbodovej streľby. Je vysoký ako ja, tiež hrá pod košového, ale vie hrať aj z obvodu,“ vravel slovenský pivot, ktorý podobne ako Kaminsky zakončil svoju prvú univerzitnú sezónu s 2 bodmi na zápas.

Skvelé výkony v závere základnej časti priniesli hviezde Wisconsinu veľkú poctu aj v podobe ceny pre najužitočnejšieho hráča NCAA sezóny.

Frank Kaminski (Foto: nbccollegebasketballtalk)

Štýl ako Christian Laettner

Štýl Kaminského pripomína jedného z najlepších hráčov histórie NCAA Christiana Laettnera. Ten bol výnimočný v tom, že doviedol Duke ku dvom titulom a mal podobné vlastnosti ako jeho mladšia podoba z Wisconsinu.

„Vždy som vedel, že nie som až toľko atletický, takisto som nemohol len tak hocikoho preskákať. Preto som sa sústredil na skórovanie, ktoré som zdokonaloval odmalička,“ povedal Kaminsky espn.com.

„Jeho ofenzívne schopnosti z neho robia jedného z najlepších ofenzívnych hráčov v histórii NCAA,“ pochválil výborného strelca pre CBS Sports tréner Arizony Sean Miller.

Svoju štvorročnú sezónu môže zakončiť v pondelok v noci, keď ho čaká posledná prekážka v podobe univerzity Duke, ktorú trénuje legendárny Coach K – Mike Krzyzewski a jeho hviezdou je spomínaný Jahill Okafor.

Otázne je ako sa presadí Kaminsky v NBA, keďže jeho hra do nej úplne nepasuje. Nie je až takým veľkým atlétom a nikto nevie povedať, či bude na profesionálnej úrovni takým skvelým strelcom ako je napríklad Dirk Nowitzki, ktorý dokonalou rukou nahrádza slabšiu atletickosť. Aj preto Kaminského odhadujú až niekde do druhej polovici prvého kola najbližšieho draftu.

Svoje šance môže zvýšiť, keď zakončí skvelú sezónu triumfom. Wisconsin naposledy vyhral NCAA v roku 1941. V noci z pondelka na utorok vyzve Duke.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia