V hre už iba Maryland s Čekovským

Publikované: 23.03.2015 Autor: Michal Duchovič

V najlepšej univerzitnej súťaži sveta NCAA sa už naplno bojuje o miestenky na Final Four. Favorita z Kentucky sme si už prednedávnom predstavili, tentoraz sú na rade slovenskí hráči, u ktorých sme sa pozreli na ich aktuálnu situáciu za morom.

Michal Čekovský

Maryland s Čekovským so šancou na Final Four

Najhorúcejším slovenským želiezkom v „March Madness“ je Maryland s Michalom Čekovským. Korytnačky ako znie v preklade prezývka Marylandu vstupovali do turnaja ako nasadená štvorka, aj keď v rámci Big Ten konferencie prehrali v semifinále proti Michigan State. Formu si však načasovali správne, k čomu im nahrávali aj historické fakty, pretože Maryland neprehral v úvodnom kole od roku 1998 a túto priaznivú bilanciu im nepokazilo ani Valparaiso, nad ktorým vyhrali rozdielom troch bodov 65:52. V ďalšom kole ich čaká však oveľa náročnejší súper, nasadená päťka zo Západnej Virgínie. Zverenci Marka Turgeona majú však vo Sweet 16 o motiváciu postarané, víťaz tohto súboja vyzve doteraz neporazené Kentucky v boji o Final Four. Čekovský to v nabitom kádri nemá jednoduché, ako nováčik dostáva priestor v zápase len sporadicky, o čom svedčí aj fakt, že premiéru v marylandskom drese si odbil až v polovici januára. Proti Valparaisu zasiahol na 10 minút, ale svoje štatistiky si nevylepšil.

Viktor Juríček

Juríček bojuje s Texasom v College Inside

Neľahké to má v horúcom Texase aj ďalší rodák z mesta na Hornej Nitre Viktor Juríček. Za Corpus Christi hrá krídelník iba sedem minút na zápas, jeho štatistiky sú preto výrazne okresané. V rámci konferenčného boja o miestenku v March Madness sa ich cesta skončila v semifinálovom boji proti Sam Houston State, ale istou formou náhrady je tzv. posezónny College Inside turnaj, v ktorom medzi sebou bojujú kvalitné univerzity, ktoré si nevybojovali miestenku v NCAA turnaji. Texas zvládol prvé kolo, v ktorom preskočil Floridu Gulf Coast po výhre 75:69. V ďalšom kole na nich Kent State, čo nie je tiež nezdolateľný súper.

Oliver Tot

Petráš a Tot len kúsok od March Madness

O nešťastí môže hovoriť ďalší pivot z bohatej liahne Považskej Bystrice Jakub Petráš, ktorý pôsobí na univerzite Stony Brooks. Vo finále konferečného turnaja bojovali o miestenku proti lídrovi z Albany. O historickú šancu hrať hneď vo svojom prvom roku prišiel tím 1.6 sekundy pred koncom, keď v drese súpera Hooley premenil kľúčovú trojku a bolo po nádejach, „morské vlky“ prehrali rozdielom jediného bodu a ich sen sa rozplynul. Malou náplasťou mala byť účasť na College Basketball Invitional turnaji, ale v prvom kole tiež tesne podľahli Merceru, tentoraz rozdielom koša 70:72.

Podobnú situáciu zažil aj Oliver Tot v drese William and Mary, v mimoriadne vyrovnanej Colonial Athletic konferencii, kde prvé štyri univerzity mali rovnakú bilanciu, sa skončil sen o rozprávkovom turnaji vo finále konferencie. V ňom si miestenku uchmatol pre seba Northeastern, ale to Tota nemusí veľmi mrzieť, pretože v nováčikovskej sezóne ukázal, že by do budúcich sezón mohol byť platným členom kádra.

Brodziansky a tí ostatní

Medzi dvojročnými univerzitami, tzv. Junior College predvádzal počas celého ročníka vynikajúce výkony na Pratt College Vladimír Brodziansky. Pratt mal mohutný finiš, čím si zabezpečil miestenku na záverečnom turnaji, k čomu výraznou mierou dopomohol aj prievidzský rodák. V semifinále však dostali stopku prekvapujúco od nižšie postavenej Dodge City Community College, ktorú pred takmer mesiac porazili. Vo svojej nováčikovskej sezóne však Brodziansky zanechal výraznú stopu v súťaži, s priemerom 15.3 bodov (pri 59% úspešnosti streľby z poľa a takmer 36% úspešnosti za tri body) na zápas mu patrila 21. priečka medzi strelcami. V obrannej činnosti patril medzi elitu súťaže – priemer 8.8 doskokov mu vynieslo 6. priečku a medzi blokármi sa dokonca umiestnil na bronzovej pozície, preto bude zaujímavé sledovať jeho nasledujúce kroky.

Až trojica Slovákov pôsobí na Southwester Christian University. Bystrické duo Matejčík, Rozim doplnené Nemčokom skončilo podľa očakávania v prvom kole konferenčného turnaja, s Oklahomou City prehrali 62:77. Najlepšie v rámci hodnotenia ročníka vyšiel Nemčok, ktorý priemerne dosahoval v zápase takmer 12 bodov a 5 asistencií.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia