Obdivoval ho LeBron aj Jordan, Dražen Petrovič by mal 50

Publikované: 22.10.2014 Autor: Tomáš Prokop/redaktor Denníka Šport

Petrovic Drazen (Foto: theclassical.org)

O šiestej ráno zobral kľúče od telocvične, nemohol spať. Mal obrovskú potrebu trénovať streľbu. Nebral v úvahu, že v Európe sa mu len ťažko niekto vyrovná, dokonca ani v NBA nemal toľko konkurencie.

Dražen Petrovič chcel skrátka viac ako sa kedy podarilo niekomu inému. Starý kontinent vychoval množstvo skvelých basketbalistov, ale v Amerike pohoreli. Chorvátsky rozohrávač nebol typ, ktorý by sa len tak vzdal.

„Zdobila ho obrovská ctižiadosť. Nikdy sa nevzdal. Bol to skutočný pionier, ktorý otvoril NBA pre Európu a svet,“ povedal na počesť nedožitej päťdesiatky legendy bývalý komisár NBA David Stern. Okrúhle narodeniny by slávny basketbalista oslavoval 22.10. 2014.
Petrovic Drazen 2 (Foto: insidehoops.com)

Možno mohol vyzvať aj Jordana…

Petrovičova kariéra mohla naplno zažiariť aj za morom. Po dvoch skvelých ročníkoch, v ktorých mal priemer nad 20 bodov, všetci netrpezlivo čakali, ako bude vyzerať rok 1993. Mnohí si dokonca hovorili, že by Chorvát mohol vyzvať aj Michaela Jordana.

Z Ameriky odchádzal s výbornými číslami. Jeho New Jersey síce prehralo v prvom kole play off s Clevelandom, ale Petrovič si vydobyl definitívne rešpekt a priazeň fanúšikov. Trápilo ho, že mu Nets ani po výbornej sezóne ešte neponúkli predĺženie kontraktu. Nerozhodnosť Američanov chcel využiť grécky Panathinaikos, ktorý mu ponúkal na tú dobu skvelú trojročnú zmluvu v hodnote 7,5 milióna dolárov.

Zlé myšlienky na New Jersey zahnal Dražen tým, čo jediné najviac miloval, basketbalom. Za každú cenu chcel pomôcť Chorvátsku v kvalifikácii o postup na európsky šampionát. V Poľsku bol opäť lídrom, strieľal, prihrával a bavil divákov. Po zápase prekvapujúco stornoval letenku do Záhrebu, radšej sa rozhodol ísť domov autom s priateľkou. Štrnásťhodinová cesta sa mu stala osudnou v Nemecku. Do auta, ktoré vtedy šoférovala jeho priateľka, modelka Klara Szalantzy, narazil nákladiak. Spiaci Petrovič bol na mieste mŕtvy.

Kropilák: Strašne ma to zasiahlo

Strašne ma to zasiahlo, keď sa to stalo. Bola to hrozná tragédia. S Draženom sme sa viackrát rozprávali. Nastúpili sme proti sebe v reprezentačnom drese. Bol trošku odmeranejší, ale každú sekundu myslel len na basketbal. Neskutočný fanatik, ale kolektívny duchom. Nebol vôbec sebec,“ povedal Basket.sk Stanislav Kropilák.

Viacero slovenských basketbalistov si v kariére zahralo proti Petrovičovi. Nesmierne ho obdivoval rozohrávač Peter Orgler, ktorý s ním absolvoval turnaj ešte ako osemnásťročný junior.

„Boli sme vtedy v Manheime a s juhoslovanským tímom sme bývali na jednej ubytovni, ale proti sebe sme spolu nehrali. Chodili sme sa však na neho pozerať akokeby sme šli do divadla. Jeho technika a všetko bolo niečo nádherné. Tam som sa učil technické kúsky, už v osemnástich bol veľkou hviezdou,“ vravel Basket.sk Orgler.

Pre bývalého reprezentačného rozohrávača bol Chorvát najlepším európskym basketbalistom histórie. Kropilák má iný názor. „Pri týchto veciach vždy hovorím, že ťažko môžete povedať, kto bol najlepší. Musíte to zobrať podľa postu, ale jednoznačne by som ho zaradil do najlepšej európskej päťky histórie,“ dodáva legenda Interu Bratislava.
Petrovic Drazen Divac Vlade (Foto: tagesspiegel.de)

Osudový incident s Divacom

Diabol na ihrisku a anjel v súkromnom živote, tak o svojom synovi rozprávala Biserka Petrovičová. Na zápasy proti rodákovi zo Šibeniku spomínal aj samotný Michael Jordan. „Nič sme si nedarovali, jediné čo ma mrzí, že tých stretnutí bolo tak málo,“ povedal najlepší basketbalista histórie.

Petrovič si získal priazeň fanúšikov fantastickými výkonmi v Eurolige, kde pre neho nerobilo problémy mať tridsaťbodové priemery v drese Realu Madrid. Fantastický bol aj v reprezentácii bývalej Juhoslávie, s ktorou vyhral titul majstra sveta v roku 1990.

Pri oslave zlatej medaily sa stal incident, ktorý určite Petroviča mrzel do smrti. Ku klbku tešiacich sa hráčov Juhoslávie prišiel fanúšik s chorvátskou vlajkou, keď ho uvidel Vlade Divac, ihneď mu zástavu vytrhol a odhodil ju. Hrdého Chorávata Petroviča tento akt natoľko urazil, že s kamarátom už nikdy neprehovoril. „Vtedy vyhrala Juhoslávia, chce som to zdôrazniť, nič viac. Priateľstvo si budujete celý život, ale dokážete ho zmariť jedným aktom,“ spomínal smutne s odstupom času obrovitý pivot, ktorý takisto odohral v NBA množstvo výborných zápasov.

Celú situáciu, ktorú ešte viac vyhrotila vojna, skvele opisuje film z produkcie ESPN „Once Brothers“.

Nezmyseľná vojna pripravila svet o zápas legiend

Nezmyseľná vojna v Juhoslávia pripravila basketbalový svet o možno najlegendárnejší reprezentačný zápas histórie. Na olympijských hrách v Barcelone nemal americký Dream Team konkurenciu. Zvalcoval všetkých súperov.

Petrovič síce doviedol vtedy už Chorvátsko do finále, ale nikto nevie odhadnúť, aké by mal balkánsky tím šance, keby v jeho drese nastúpili aj srbské hviezdy na čele so spomínaným Divacom.

Draženova úspechy sú do podrobna zaznamenané v múzeu v Záhrebe (v meste je aj jeho námestie a hala Cibony je pomenovaná po skvelom hráčovi), ktorého vstup zdobí bronzová socha v životnej veľkosti. Hneď, keď vkročíte do múzea, na začiatku vás zaujme zlatá medaila olympizmu, ktorú mu udelil niekdajší prezident MOV Juan Antonio Samaranch. Hneď vedľa toho je zvýraznený obrovský citát LeBrona Jamesa, ktorý ho označil za najlepšieho európskeho basketbalistu histórie. Celkovo je v múzeu 442 historických artefaktov z kariéry Petroviča. Sú medzi nimi aj zlaté hodinky, ktoré sa zastavili presne vtedy, keď legendárny basketbalista poslednýkrát vydýchol.

 


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

SNV SNV 113:87
01.05.2021
SVT SVT
LEV LEV 82:56
01.05.2021
INT INT
SVT SVT 74:88
05.05.2021
SNV SNV
LEV LEV 15.05.2021 SNV SNV
SNV SNV 19.05.2021 LEV LEV

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Patrioti Levice 22/14 61,11%
2 Spišskí Rytieri 22/14 61,11%
3 Iskra Svit 20/16 55,56%
4 Inter Bratislava 19/17 52,78%
5 BKM Lučenec 18/18 50,00%
6 BC Prievidza 14/22 38,89%
7 MBK Baník Handlová 11/25 30,56%

ScoreBoard ...

PNC PNC 14.05.2021 SLO SLO
BPP BPP 14.05.2021 YAK YAK
SER SER 14.05.2021 NIT NIT
SKP SKP 14.05.2021 SNV SNV
NIT NIT 15.05.2021 BPP BPP
SNV SNV 15.05.2021 PNC PNC
SLO SLO 15.05.2021 SKP SKP
YAK YAK 15.05.2021 NIT NIT
SER SER 15.05.2021 BPP BPP
YAK YAK 15.05.2021 SER SER