Pospíšil vníma cenu kolektívne, u mužov mu chýba koncepcia

Publikované: 16.09.2014 Autor: Róbert Buček

„Zbytočne zavádzať, bola to určite príjemná informácia. Znamená to, že prácu, ktorú sme v klube odviedli, si všimli aj fanúšikovia a odborníci,“ týmito slovami reagoval kouč Piešťanských Čajok Martin Pospíšil na ocenenie „Tréner roka“, ktoré získal za predošlú sezónu v ženskej extralige.

Tridsaťdvaročný bojnický rodák však podčiarkuje: „Neberiem to ako ohodnotenie mojej práce, ale nášho spoločného úsilia počas minulej sezóny. Precíznu prácu robil a robí náš manažment na čele s Mirom Nerádom a Milošom Drgoňom. Klobúk dole aj pred mojou asistentkou Broňou Borovičkovou a hráčkami, ktoré pracovali s maximálnou zanietenosťou a intenzitou.“

Martin Pospíšil (Foto: Vladimír Dorňák)

Pospíšil vštiepil Čajkám svoju trénerskú filozofiu založenú na koncepčnej práci, dennodennej drine a pedantnej defenzíve. Redaktori Basket.sk a odborníci ho v kategórii „Tréner roka“ v rámci najvyššej domácej súťaži žien zaradili na druhé miesto za Marošom Kováčikom, avšak divácke hlasovanie na Facebooku v tomto prípade zmenilo poradie a premiestnilo bývalého hráča Prievidze na prvú priečku.

A kto bol najlepší z kormidelníkov podľa víťaza tohtoročnej ankety? „Nechcem, aby to vyznelo alibisticky, ale skvelú prácu urobili viacerí tréneri. Maroš Kováčik nemal ľahkú sezónu v Good Angles, no zvládol ju výborne. Juraj Suja ukázal svoju kvalitu a predovšetkým v play-off bol jeho tím na vrchole. Celkovo si vážim každého trénera, ktorý dá družstvu tvár a dokáže posunúť hráčky na vyššiu úroveň, a to sa podarilo viacerým koučom.“

Avizuje maximálne úsilie a tvrdú prácu

Piešťanky si v ročníku 2013/2014 zahrali finále Slovenského pohára, v ktorom tri štvrtiny trápili favorizované Košičanky – napokon prehrali 65:78. V dlhodobej súťaži skončili po fantasticky zvládnutej základnej časti druhé a napokon o dve priečky vylepšili lanské umiestnenie v extralige – po semifinálovej prehre s Ružomberkom a víťazstve v boji o tretie miesto nad Šamorínom dostali bronzové medaily. Družstvo z kúpeľného mesta mieni aj v nasledujúcom ročníku patriť medzi popredné tímy v extralige.

Piešťanské Čajky tím (Pospíšil) (Foto: Laco Kuštek)

„Káder je budovaný dlhodobo a koncepčne. Som rád, že máme basketbalistky, ktoré chcú pracovať a posunúť sa na vyššiu úroveň. Naše hráčky majú svoju kvalitu, a tú chceme ukázať. Vždy bude mojím prvoradým cieľom posunúť hráčky z dlhodobého hľadiska na vyššiu úroveň. Chceme s realizačným tímom pracovať s maximálnym úsilím a verím, že aj tímový úspech sa dostaví. Pôjdeme od zápasu k zápasu, nechceme teraz nič veľkohubo vyhlasovať. Budeme tvrdo pracovať,“ vopred hlási Pospíšil.

Extraliga nebude slabá

Nový ročník sa blíži a Martin Pospíšil prognózuje, že „extraliga nebude slabá, ako si niektorí myslia. Ružomberok má kvalitnú základnú os hráčok, Spišská má celkovo veľmi zaujímavý kader s množstvom veľkých mien, ktoré už v kariére niečo dokázali. Šamorín bude tradične silný, a to nespomínam Košice. Bude to zaujímavá sezóna, čo je pre slovenský basketbal výborné.

Absentujúca koncepcia znevažuje trénerskú prácu

Je mladý a ambiciózny a už tretiu sezónu zostáva pôsobiť na rovnakom mieste ako tréner ženského kolektívu. V minulosti však pôsobil aj v mužskom basketbale, v ročníku 2011/2012 pomáhal na nitrianskej lavičke skúsenému Ľubomírovi Urbanovi. Martin Pospíšil priznáva, že práca s mužským družstvom by ho lákala, ale…

Nitra TOP (Pospíšil, Urban)

„Mne chýba v mužských kluboch koncepcia. Určite sa budú ľudia v mužskom basketbale hnevať, no môj názor je v tomto jednoznačný. Už ani neviem, koľko sa otočilo trénerov a legionárov v mužskej extralige. Všetko sa plánuje na príliš krátke obdobie. V auguste sa niečo deklaruje a v novembri to už je úplne inak. Tréner začne niečo budovať, prehrajú sa tri zápasy a všetko sa otočí. Toto je niečo, čo znevažuje trénerskú prácu. Kluby si vyberú trénera a o chvíľu ho vyhodia a asi zabúdajú, že si ho oni vybrali,“ podotkol pre Basket.sk najlepší extraligový tréner v ženskej extralige v sezóne 2013/2014.

 


Diskusia