Diaw skvele zastúpil hviezdnych Parkera s Noahom

Autor: Tomáš Prokop/redaktor Denníka Šport

Boris Diaw (Foto: TASR/AP)
Pri prvom pohľade na Borisa Diawa človeka napadne, že či nemá priveľkú nadváhu. Kilá navyše však vôbec nebrzdia skvelého francúzskeho basketbalistu vo výkonoch.

„Boris je jedným z najinteligen­tnejších hráčov na svete. Všetkým dokazuje, že na palubovke sa dá dominovať aj bez toho, aby ste dávali body,“ povedal Basket.sk Martin Rančík ešte pred semifinále.

Diaw zažíva skvelý rok. Predtým však nemal veľmi dobré obdobie. V NBA ho pomaly odpisovali, keďže dosť pribral a trápil sa v slabom Charlotte. Od hráča, ktorý bol v mladom veku hviezdou Phoenixu Suns a získal aj cenu hráča s najlepším zlepšením, sa čakalo viac. Najlepší tréner súčasnej NBA Gregg Popovich si však Diawa vyhliadol a priviedol ho do San Antonia. Spolupráca medzi dvoma inteligentnými mužmi ihneď zafungovala.

Môže brániť Marca Gasola aj LeBrona Jamesa

„Boris nie je veľký atlét, ale je presne ten typ hráča, ktorý vie vždy vybrať najlepšiu možnú akciu,“ pochválil zverenca Popovich. V poslednom ročníku bol Francúz jedným s kľúčových hráčov Spurs pri ceste za titulom. Popovich využil najväčšie zbrane tridsaťdvaročného pivota. Tými sú vysoké basketbalové IQ a všestrannosť. Ako povedal Martin Rančík, Diaw je obrovským lídrom, ktorý nepotrebuje dávať dvojciferné cifry v každom zápase. Jeho prínos sa ukazuje hlavne v obrane. Nerobí mu problém brániť silného a vyššieho Marca Gasola, ale dokáže stíhať aj LeBrona Jamesa, čo sa ukázalo ako jeden z kľúčov k titulu proti Miami.

Hviezda Francúzov zažiarila vo štvrťfinále svetového šampionátu, kde jeho tím prekvapil favorizovaných Španielov. Výborne hral Diaw aj v závere semifinále so Srbmi, kde pomohol svojmu tímu zvrátiť šestnásťbodové manko. Francúzskym basketbalistom sa napokon tesne nepodarilo postúpiť, ani napriek skvelej forme Nicolasa Batuma. Hneď po záverečnom hvizde bola vidieť autorita Diawa, ktorý zobral spoluhráčov do kruhu a dal im príhovor o tom, že aj bronzová medaila je lákadlom.

Pre Tonyho Parkera je skutočným lídrom

„Hralo sa mi skvele, ale nič by som nedokázal bez spoluhráčov a Borisa Diawa, ktorý je lídrom v šatni a vie vás vždy motivovať. Bude skvelým trénerom,“ povedal minulý rok po triumfe na majstrovstvách Európy Tony Parker. Rozohrávač San Antonia bol najväčšou zbraňou Francúzska, ale motivátorom bol jeho rovesník Diaw. Ten prišiel pomôcť reprezentácii aj po náročnej sezóne v drese Spurs. Ako sám povedal, chcel ukázať spoluhráčom, že majú šancu na úspech aj bez Parkera a Joakima Noaha, ktorý tiež neprišiel.

Nakoniec sa dočkal, keď pomohol tímu k výhre nad Litvou a k zisku trochu nečakanej medaily. Štyri a pol minúty pred koncom to bol práve kôš Diawa, ktorý znamenal definitívny obrat v skóre a bronzový kov.

„Tím sme budovali pár rokov. O to som šťastnejší, že sme sa presadili aj v najväčšej svetovej konkurencii. Nechceli sme celé leto presedieť na zadku a na turnaji sa len zúčastniť,“ povedal po tesnej výhre 95:93 Diaw, ktorý ešte túži po olympijskej medaile.

Ak sa Francúzom podarí poskladať najlepší možný káder, kde k Diawovi s Batumom a ostatným pribudnú Parker, Noah, Ajinca či Nando de Colo, bude tím z krajiny galského kohúta jedným z favoritov olympijských hier v Riu 2016.

 


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

BNB BNB 33:83
10.07.2020
BSC BSC
INT INT 72:32
10.07.2020
LMI LMI
GLX GLX 48:43
10.07.2020
SNV SNV
PDZ PDZ 57:7
10.07.2020
RIM RIM
SNV SNV 11.07.2020 RIM RIM
BNB BNB 11.07.2020 LMI LMI
GLX GLX 11.07.2020 INT INT
PDZ PDZ 11.07.2020 BSC BSC