USA po víťazstve nad Litvou prvými finalistami

Publikované: 12.09.2014 Autor: TASR

Basketbalisti USA sú prvými finalistami na 17. majstrovstvách sveta (FIBA World Cup 2014) v Španielsku. Vo štvrtkovom semifinále potvrdili rolu favorita a s vicemajstrami Európy z Litvy si poradili hladko 96:68.

Američania suverénne kráčali za víťazstvom v celom priebehu stretnutia a neustále si držali náskok pred súperom. Litvu definitívne odstavili v tretej štvrtine, keď si vytvorili až 30-bodový náskok.

Duel napokon podľa očakávania dotiahli do úspešného konca a zopakujú si účasť vo finále spred štyroch rokov, keď sa napokon tešili z celkového triumfu. Najviac bodov na strane obhajcu zlata zaznamenal Kyrie Irving (18), za ním nasledujú Klay Thompson a James Harden, autori 16 bodov. V drese Litvy, ktorá si taktiež zopakuje súboj o bronz z MS 2010, najviac zažiarili Kuzminskas a Valančiunas (po 15 bodov).

„V prvých dvoch štvrtinách sme boli celkom dobrí, všetko sa však zmenilo v druhom polčase, stratili sme svoj rytmus,“ zhodnotil Adas Juškevičius. Na jeho slová nadviazal tréner Jonas Kazlauskas: „Keď hráte proti USA, nemôžete si dovoliť stratiť koncentráciu ani na chvíľu. V prvej polovici sme bojovali, ale potom sme sa dostali na rozdiel 20 bodov a už sme s tým nič nevedeli urobiť.“

Američania sa v boji o titul stretnú s víťazom piatkového semifinále Francúzsko – Srbsko. Zápas o 3. miesto je na programe v sobotu, finále bude v nedeľu.

semifinále:
USA – Litva 96:68 (43:35)
Najviac bodov: Irving 18, Thompson a Harden po 16 – Kuzminskas a Valančiunas po 15, Juskevičius 12

 
TASR Autorské práva TASR a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR a uvedených agentúr je výslovne zakázané.