Čekovského chvália viac ako Alexa Lena z NBA

Publikované: 31.07.2014 Autor: BASKET.sk/Tomáš Prokop, denník SME

Cekovsky Maryland

Michal Čekovský dostal na jar viacero ponúk z prestížnych univerzít. Zaujímali sa o neho u predminuloročných víťazov NCAA v Luisville, ale aj na Floride State, kde odohral dve sezóny Boris Bojanovský. Odchovanec košického basketbalu sa napokon rozhodol pre Maryland, ktorý je známy dobrou prácou s pod košovými hráčmi. 

Mesiac a pol sa už pripravuje s tímom, ktorý sídli pri Washingtone. „Ide to zatiaľ v pohode. Darí sa mi v škole aj na tréningoch, aj keď príprava v posilke je obrovská zaberačka. Nebolo mi párkrát všetko jedno,“ povedal Basket.sk Čekovský.

Podmienkou je 110 kíl

Kľúčové obdobie v tréningu ho čaká v auguste, keď má pauzu od školy. Musí však nabrať svalovú hmotu. „Tréning, škola, posilka. Takto to ide dookola, ale som spokojný, už som pribral päť kíl, ešte päť mi chýba, aby som mal 110. To som dostal za úlohu.“

Dvadsaťročný pivot či krídelník príjemne prekvapil trénerov na prvých tréningoch. „Mysleli si, že len strieľam z vonku a ako som tu, tak dávam skoro všetky koše zvnútra, tak si robia zas srandu, aby som nezabudol strieľať.“ Bývalého hráča Považskej Bystrice či Partizanu Belehrad zatiaľ v zámorí stále chvália. Pozitívne informácie sa o ňom objavili na známej stránke cbssports.com. Na nej redaktori rozoberali pod košových hráčov Marylandu, ktorí sú podľa nich na výbornej úrovni. Slováka najviac prirovnávajú k bývalej ukrajinskej hviezde školy Alexovi Lenovi, ktorý si už zahral aj v NBA, kam ho draftoval Phoenix. „Čekovský má skvelý rozsah paží a výborné basketbalové IQ. Alex Len nemal v jeho veku toľko daností,“ píšu na severe. Len mal v prvej sezóne za Maryland priemer 6 bodov a 5,4 doskokov na zápas. V druhej pridal 11,9 bodov, 7,8 doskokov a 2,1 blokov. Stačilo mu to na skvelé piate miesto v minuloročnom drafte.

Ako nováčik by sa mohol dostať do základu

Obrovskou pochvalou pre Čekovského je aj fakt, že redaktori tipujú, že by sa už v nováčikovskej sezóne mohol pretlačiť do základu tímu na pozícii centra. O tom, že by mohol byť lepší ako ukrajinský talent špekulujú aj fanúšikovia, ktorí sa tiež vyjadrujú o našom basketbalistovi len pozitívne.

„Michala chcelo viacero univerzít. Preto sme šťastní, že si vybral nás. Veríme, že potvrdí svoje nesmierne kvality,“ hovoril v rozhovore pre CBS Sports tréner Marylandu Mark Turgeon. Čekovský si uvedomuje, že ho čaká ešte veľa driny, aby si vybojoval priestor na palubovke, keďže jeho tím bude hrať v silnej konferencii Big Ten. „Musím sa dobre pripraviť. Oddýchnem si len na pár dní, keď pôjdem pozrieť priateľku do Južnej Karolíny, ale potom pokračujem v tréningu. Už sa nemôžem dočkať sezóny,“ dodáva asi najväčší slovenský talent za dlhé roky. 

 


Diskusia