Miloševič nie je prekvapením, cudzincov majú aj Španieli, Česi, Gréci či Chorváti

Publikované: 25.07.2014 Autor: BASKET.sk/Tomáš Prokop, denník SME

OH 2012 Rusko - Španielsko (Ibaka, Kirilenko) (Foto: SITA/AP)

Natauralizovanie basketbalistov z Ameriky či Balkánu sa  Európe stalo už bežným taktickým posilnením. V ženskom basketbale to využilo Slovensko už dávnejšie, keď náš dres obliekla Erin Lawlessová a v poslednej kvalifikácii aj jej krajanka Kristi Toliverová. Dokonca aj za mužov hral pred rokmi Američan Peter Lisicky. Teraz ho napodobní Nenad Miloševič, ktorý by mal byť lídrom mladej zostavy Milana Černického. 

Zahraničných hráčov však majú aj v ostatných európskych tímoch. Naturalizovaný však môže nastúpiť vždy len jeden, ale na 24 člennej súpiske môžu byť až piati. Prinášame vám menší prehľad tých, ktorí sú v Európe.  

Serge Ibaka

Asi najväčšiu naturalizovanú hviezdu majú Španieli, za ktorých nastupuje Serge Ibaka. Najlepšie blokujúci hráč v NBA sa pritom narodil v Kongu, ale takmer celý basketbalový vývoj absolvoval v Španielsku, preto bolo jeho rozhodnutie pochopiteľnou voľbou. Najsilnejší európsky tím poslednej dekády zvažoval ešte Nikolu Mirotiča, ktorý je rodákom z Čiernej Hory a za Španielsko už žiaril v juniorských kategóriách. V zos­tave, ktorú nahlásili pre MS je zatiaľ Ibaka.

Bo McCalebb

Macedónski basketbalisti šokovali pred troma rokmi Európu skvelými výkonmi. Na majstrovstvách Európy v Poľsku zdolali Chorvátov, Grékov, Slovincov či Litvu. V súboji o bronz len tesne prehrali s Rusmi. Najväčšiu zásluhu na ich výkonoch mal Američan Bo McCalebb. Skvelý rozohrávač z New Orleans je dlhoročnou hviezdou Euroligy a najlepším naturalizovaným Američanom, ktorý hrá za niektorú z európskych reprezentácií. Škoda len, že zatiaľ vždy odolal vábeniu do NBA. Macedónci dali občianstvo aj ďalším dvom Američanom, Dariusovi Washingtonovi z Nymburku a Richardovi Hendrixovi z euroligového Lokomotivu Kubaň.

Rusom vystrieľal Američan zlato

John Robert Holden sa navždy zapísal do histórie ruského basketbalu. Dnes tirdsaťsedemročný rodák z Pittsburghu bol deväť rokou veľkou hviezdou CSKA Moskva, s ktorým vyhral dvakrát Euroligu a svoje chvíle zažil aj v reprezentácii. Najväčšia prišla na majstrovstvách Európy v roku 2007 v Španielsku, kde rozhodol víťaznou strelou finálový zápas proti domácemu tímu.

Luol Deng

Dengov príbeh je jedným z najsilnejších v basketbale. Sudanského rodáka zachránili vo Veľkej Británii pred vojnou, preto nemal prečo váhať pri výbere národného tímu. Výborný krídelník sa vypracoval medzi rešpektované osobnoti aj v NBA. Na britskej súpiske je aj Kanaďan Kyle Johnson.


Švédi s troma, rovnako aj Švajčiari a Izrael

Náš najväčší súper o šancu na postup na majstrovstvá Európy Švédsko má dokonca trojicu hráčov, ktorí sa nenarodili v severskej krajine. Center Brice Massamba a rozohrávač Thomas Massamba sú z Konga a krajný rozohrávač Dino Pita sa zas narodil v Bosne a Hercegovine. Podobnú trojicu hráčov, ktorí sa narodili inde, má aj Švajčiarsko, v ktorého drese môžu hrať rodák z USA Greg Brunner, Dušan Mladjan, ktorý sa narodil v Belehrade a rozohrávač Brian Savoy, ktorý má  pri rodisku Argentínu. Naturalizovaním sú známi aj Irzraelčania. Na kvalifikačnej súpiske majú dvoch Američanov Alexandra Tyrusa a Jaka Cohena, Alexej Chubrevič sa zas narodil v Rusku.

Gréci s dvoma

Silní Gréci tiež nemajú v zostave len čistokrvných Helvétov. Vlantimir Giankovič je rodákom z Belehradu, ale odmalička reprezentuje Grécko. Bol hviezdou už v juniorských tímoch, s ktorými získal viacero medailí. Jeho otec Boban Jankovič pritom reprezentoval Juhosláviu. Ešte väčšou hviezdou je Američan Nick Calathes, ktorý síce má grécky pôvod, ale po grécky nevie. Nebránilo mu to však k tomu, aby sa stal hviezdou národného tímu krajiny, odkiaľ pochádza jeho rodina.

Američana majú aj Chorváti

Chorvátsko je jednou z najväčších liahní basketbalových hviezd. Svetu dalo najlepšieho Európana v histórii v podobe Dražena Petroviča, ale súčasný národný tím má tiež v zostave cudzinca. Američana Olivera Lafayetta. Pritom šikovný rozohrávač ani nehrával v chorvátskej lige, ale mal by sa predstaviť na najbližšom svetovom šampionáte v Španielsku. Rodákom z Chorvátska nie je ani skvelý krídelník Bojan Bogdanovič, ktorý odchádza túto sezónu do Brooklynu Nets. Narodil sa v Moštare v Bosne a Hercegovine.

Česi, Nemci, Turci, Gréci

Na zahraničnú posilu vsadili aj českí basketbalisti, ktorí majú silnú generáciu. V kvalifikácii im pomôže Kanaďan Corey Muirhead. Aj Nemci majú skúsenosti s cudzincami v národnom drese. V minulosti bol hviezdou ich zostavy krídelník Ademolu Okulaja, ktorý sa narodil v Nigérii. Dnes ich rozohrávku vedie Akeem Vargas, ktorý sa narodil v Kalifornii. Obaja však už odmalička vyrastali v Nemecku. Dokonca aj turecký tím, ktorý sa môže pochváliť mnohými hráčmi so skúsenosťami z NBA, má v kádri cudzinca. Krídelník Emir Preldžič sa narodil v Bosne a Hercegovine a v krajine aj dlho hrával.

Známy príbeh Eugena Jetera

Jeho príbeh ako naturalizovaného Ukrajinca začal ešte vlani na olympijských hrách v Londýne, kam išiel ako platený „roztlieskavač“ amerického tímu. Jeter si túžil zahrať v reprezentačnom drese, preto bol rád, keď sa ozvala reprezentácia nášho východného suseda. Na jeho angažovaní veľa zapracoval aj známy tréner národného tímu Mike Fratello, ktorý trénoval aj v NBA. Ak Ukrajine nezoberú usporiadanie najbližšieho kontinentálneho šampionátu, Jeter by mal byť jednou z tvárí ME. 

 


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

CON CON 89:85
23.08.2019
LVA LVA
NYL NYL 87:90
23.08.2019
ATL ATL
CHI CHI 85:78
23.08.2019
WAS WAS
WAS WAS 25.08.2019 NYL NYL
DAL DAL 25.08.2019 ATL ATL
LAS LAS 25.08.2019 CON CON
PHO PHO 25.08.2019 CHI CHI
MIN MIN 25.08.2019 LVA LVA
SEA SEA 25.08.2019 IND IND

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Washington Mystics 19/8 70,37%
2 Connecticut Sun 19/9 67,86%
3 Las Vegas Aces 19/9 67,86%
4 Los Angeles Sparks 17/10 62,96%
5 Chicago Sky 17/11 60,71%
6 Seattle Storm 15/13 53,57%
7 Minnesota Lynx 14/15 48,28%
8 Phoenix Mercury 12/15 44,44%
9 Dallas Wings 10/18 35,71%
10 Indiana Fever 9/19 32,14%
11 New York Liberty 9/19 32,14%
12 Atlanta Dream 7/21 25,00%