Basketbal a rap: nerozluční partneri?

Publikované: 31.03.2014 Autor: Michal Múcska

Kobe Bryant rap (Foto: thisis50.com)

Tvrdenie, že hip hop a basketbal sú jedna a tá istá kultúra je prehnané. Aj napriek tomu však nemožno poprieť, že tento šport a hudobný štýl majú veľa spoločné. Rapperi by chceli byť basketbalisti a basketbalisti skúšajú rapovať. Možno je to tým, že k obom inklinuje pomerne špecifická sociálna skupina počernejšej pleti a pochybného pôvodu. Samozrejme, výnimky nájdeme na oboch stranách, ale väčšina dnešných basketbalových hviezd začínala na rozpadnutých ihriskách a do toho im z rádia na baterky hral Wu Tang alebo 2Pac (záleží od pobrežia). Aký je teda vzťah medzi hip hopom a NBA?

Ak sledujete zámorskú ligu pravidelne, určite vám neušli pokusy hráčov preraziť vo svete tvrdých „beatov“ a odriekaných básničiek. Azda najväčšou hviezdou NBA, ktorá sa kedy pokúšala rapovať, bol Kobe Bryant. V roku 1998 v New Yorku nahral album „Visions“ pod taktovkou producenta Steva Stouta, ktorý mal okrem iných za sebou aj takých klientov ako Will Smith. Aj keď ohlasy na Kobeho rapové schopnosti boli pozitívne, album nikdy nevyšiel. Prvý singel z neho, spolupráca s Tyrou Banks, ktorý niesol názov K.O.B.E. nebol prijatý práve najlepšie a personálne zmeny v Sony spôsobili, že hudobný priemysel zatvoril pred Bryantom dvere.

„Bol jedným z tých chalanov, ktorí chceli byť dobrí tak veľmi, že používali príliš inteligentné slová a chceli mať brutálny prejav,“ povedal na jeho adresu legendárny hip hopový producent Clark Kent (nie, nie ten zo Supermana). Preraziť v rapovom biznise sa však podarilo Bryantovmu spoluhráčovi Shaquillovi O’Nealovi, ktorý si v roku 1993 po pokazenej sezóne s Magic napravil chuť platinovým albumom „Shaq Diesel“. O rok neskôr zostúpil z platiny na zlato so „Shaq-Fu: Da Return“. Ale jeho predposledný pokus, album „You Can’t Stop The Reign“ sa nedostal ani do prvej päťdesiatky hitparády Billboard TOP 100. Shaq to skúsil ešte raz s „Respect“-om, ale potom sa už chvalabohu nadobro vrátil k basketbalu.

Hráči bez sklonov k individualizmu, no s túžbou preraziť vo svete rapu , vydali v spolupráci s hip hopovými umelcami kompiláciu skladieb s názvom „B-Ball’s Best Kept Secret“. Nechýbali na nej hviezdy takého formátu ako Gary Payton, Brian Shaw či Jason Kidd (áno, ten inteligentne pôsobiaci Jason Kidd). Kompilácie však často nedopadnú dobre a tento pokus dokázať, že „ballplayeri“ vlastne vedia rapovať skončil ako dôkaz, že to vôbec nevedia.

Ďalším úspešným basketbalistom, no neúspešným raperom bola vtedajšia hviezda Philadelphie a terajšia hviezda zbankrotovaná, Allen Iverson. Na prelome tisícročia sa snažil zúročiť vrchol svojej popularity naštartovaním kariéry v hip hope, avšak prvý singel „40 bars“ z pripravovaného albumu „Jewelz“ bol silno kritizovaný pre homofóbny text s nelichotivými narážkami na homosexuálov. Ani bývalý komisár NBA David Stern nešetril kritikou, a tak „AI“ sľúbil, že texty všetkých piesní upraví. Nakoniec však album nikdy nevyšiel.

Niektorí však na cestu basketbalistu – hudobníka našli tie správne súradnice. Napríklad taký Metta World Peace, vtedy ešte Ron Artest si za svoju prosbu o čas na rozbehnutie rapovej kariéry vyslúžil iba výsmech a isté miesto na lavičke Pacers, o dva roky neskôr všetkým svojim „hejterom“ zavrel ústa albumom „My World“. Svojmu pôsobeniu v rape položil čerešničku na torte singlom „Champions“ z roku 2010, ktorý zožal úspech. Škoda, že ako MWP už nerapuje, na svoje meno by určite vymyslel pekných pár rýmov.

Zásoby rapujúcich basketbalistov sme však ani zďaleka nevyčerpali a zoznam sa ťahá donekonečna. Tony Parker, Lou Williams, Delonte West (to bolo fakt strašné), Kevin Durant, Iman Shumpert či trochu prekvapivo aj George Hill. Vyzerá to tak, že vždy bude dosť hráčov, ktorí nebudú mať dosť na tréningu a aj doma neobsedia na zadku a bude ich hrýzť potreba sebarealizácie v hip hope. A v podstate to ani neprekáža, len nech v rebríčku priorít ostane za basketbalom. Ktovie, ako by vyzerala Kobeho výstava trofejí, keby sa naňho Sony pred šestnástimi rokmi nevykašľalo.

 


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

PDA PDA 86:80
11.01.2021
INT INT
PDA PDA 84:86
13.01.2021
SNV SNV
SVT SVT 93:89
13.01.2021
INT INT
HAN HAN 100:87
13.01.2021
LEV LEV
LUC LUC 30.01.2021 HAN HAN
LEV LEV 30.01.2021 SVT SVT
INT INT 30.01.2021 PDA PDA
LUC LUC 03.02.2021 SVT SVT
LEV LEV 03.02.2021 PDA PDA
INT INT 03.02.2021 SNV SNV

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Spišskí Rytieri 15/8 65,22%
2 Patrioti Levice 13/8 61,90%
3 BKM Lučenec 11/9 55,00%
4 Iskra Svit 10/9 52,63%
5 Inter Bratislava 9/11 45,00%
6 BC Prievidza 7/11 38,89%
7 MBK Baník Handlová 6/15 28,57%