Ukrajinský klub žiada stop Rusku na medzinárodnom poli

Publikované: 03.03.2014 Autor: SITA

Ilustračné foto (Foto: Peter Baráth)

Ukrajinský klub BC Čerkaski Mavpy žiada Medzinárodnú basketbalovú federáciu (FIBA) o pozastavenie činnosti ruským tímom a reprezentáciám na medzinárodnom fóre. Najväčšia krajina sveta na vlnu protivládnych nepokojov v Kyjeve zareagovala nasadením vlastného vojska. Kríza sa presúva z ukrajinskej metropoly na Krym.

„Ruská federácia intervenovala na území suverénneho ukrajinského štátu a začala vojnu. Nastolila antidemokratický režim, takže ide o zjavné porušovanie medzinárodného práva a princípov mierového spolužitia štátov. Sme presvedčení, že Rusko porušuje základné hodnoty športu ako nositeľa mieru, ľudskosti, čestnosti a férovosti medzi krajinami. Vzhľadom na uvedené žiadame okamžitú podporu Ukrajiny v medzinárodnej basketbalovej komunite a vyzývame FIBA a FIBA Europe, aby izolovala ruské kluby a národné tímy z medzinárodných súťaží, kým sa neskončí ruská agresia v našom štáte. Dnes, omnoho viac než kedykoľvek predtým, potrebuje Ukrajina pomoc civilizovaného sveta. Nenechajte ju samú s agresorom,“ uvádza sa v oficiálnom stanovisku podpísanom prezidentom klubu.

Ukrajinské ministerstvo zdravotníctva v súvislosti s vlnou protivládnych nepokojov v Kyjeve zaznamenalo už 95 obetí na životoch, niektoré opozičné zdroje hovoria o ešte vyššom čísle. Protivládne protesty v ukrajinskej metropole sa začali ešte v novembri, keď vláda proruského prezidenta Viktora Janukovyča odmietla podpísať asociačnú dohodu s Európskou úniou. Násilie sa vystupňovalo vo februári, čo napokon viedlo k uzavretiu dohody medzi Janukovyčom a opozíciou sprostredkovanej EÚ a jeho následnému odvolaniu parlamentom.

 
SITA Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

INT INT 26.09.2020 SNV SNV
LEV LEV 26.09.2020 PDA PDA
LUC LUC 26.09.2020 SVT SVT

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV