Bol to ťažký rok

Publikované: 19.02.2014 Autor: Róbert Buček, denník Šport

Inter - Banská Bystrica (Richard Grznár, Starosta) (Foto: Vladimír Dorňák)

Azda najväčším prekvapením výsledkov ankety Slovenskej basketbalovej asociácie (SBA) o najlepšieho basketbalistu, basketbalistku, trénera, mládežníckeho trénera a rozhodcu je druhé miesto pre iba 22-ročného rozohrávača Richarda Grznára.

Rodák zo Žiaru nad Hronom sa aj vinou zranenia kolena v hodnotení za rok 2012 neumiestnil ani v prvej desiatke. Vlani však Slovensku ukázal, že môže byť veľkým prísľubom pre náš mužský basketbal. „Som veľmi rád za druhú priečku. Príjemne ma to prekvapilo a môžem povedať, že trocha aj šokovalo. Je to vôbec moje prvé takéto individuálne ocenenie v rámci Slovenska medzi mužmi. Neočakával som ho, keďže Martin Rančík vyhral s Interom titul. Chcel by som sa poďakovať trénerom, novinárom a všetkým ľuďom, ktorí ma podporujú,“ uviedol 189 cm vysoký tvorca hry ŠKP Banská Bystrica.

Grznár robí v poradí ankety suseda bratom Rančíkovcom. Opora Nymburku, Radoslav sa stal už po štvrtýkrát najlepším basketbalistom Slovenska. Ťahúň Interu, Martin obsadil tretiu pozíciu. Grznár junior však spomenul ešte jedno meno: „Ja stále beriem za Slováka aj Tona Gavela. Keby to s jeho občianstvom nedopadlo neslávne, určite je prvý. Vôbec tým nechcem znehodnotiť Radove výkony, ale Tono mal neskutočnú sezónu.“

Richard Grznár (Foto: Rastislav Búgel)

Syn reprezentačného trénera Miroslava si druhú priečku vybojoval vďaka výborným výkonom v Leviciach v minulej sezóne a v Banskej Bystrici v úvode aktuálneho ročníka. Navyše, v lete bol hnacím motorom slovenskej reprezentácie, ktorá sa v prvej fáze kvalifikácie o postup na európsky šampionát 2015 prezentovala sympatickým dojmom, keď v konkurencii Maďarska a Bieloruska dosiahla bilanciu dve víťazstvá a dve prehry.

„Celkovo to však bol ťažký rok. Už posledné dva-tri roky je to hore-dole. Pár mesiacov predvádzam extrémne dobré výkony, potom príde zranenie. Po náročnej rehabilitácii sa opäť musíte dostať do formy. V lete prišli problémy s kolenom. Dokázal som sa vrátiť, hral som dobre a v decembri ma pre zmenu pribrzdilo zranenie achilovky,“ uviedol s priemerom viac ako 21 bodov na zápas stále strelecký líder prebiehajúcej sezóny mužskej extraligy.

Stále nič nové

Už dlhšie sledujeme, ako sa vyvíja zranenie Achillovej päty Richarda Grznára, ktoré mu v tomto roku zatiaľ nedovolilo odohrať ani jeden súťažný zápas. „Žiaľ, nedokážem na to odpovedať, hoci sa ma to pýta skoro každý. Popravde, radšej by som si prial trebárs zlomené zápästie. Doktor by mi vtedy povedal: ,Rišo, šesť týždňov si daj sadru a potom začneš hrať basketbal‘. Achilovka je nebezpečné zranenie. Nie je síce natrhnutá, ale zápal pretrváva. Nemôžem ísť do zaťaženia, lebo po jednom – dvoch tréningoch cítim obrovskú bolesť. Dva-tri mesiace chodím na vyšetrenia, skúšam rôzne formy rehabilitácie. Ak to nezaberie a príde tretí mesiac, začnem sa zrejme zaoberať možnosťou operácie. Je to síce pre mňa posledná alternatíva, ale ak sa to nezlepší, budem musieť podstúpiť chirurgický zákrok.“ 

 


Diskusia