Teším sa na Brooklyn

Publikované: 25.10.2013 Autor: denník Šport

Brooklyn hráči (Humphries, Lopez, Bogans) (Foto: SITA/AP)

Nevyužiť takúto príležitosť by bolo hriechom, pretože možnosť stretnutia s bývalou veľkou hviezdou NBA sa nevyskytuje každý deň. Hosťom podujatia Sportel Monaco 2013 bol minulý týždeň aj Gary Payton, nie tak dávno veľká osobnosť NBA. Práve v stánku, ktorým sa na Sportel Monaco 2013 prezentovala najkvalitnejšia basketbalová súťaž na svete, sa Gary Payton ochotne venoval akreditovaným účastníkom podujatia.

O názory 45–ročného Garyho Paytona bol veľký záujem. Ako vníma šance jednotlivých tímov pred štartom NBA? „Nechcem hodnotiť všetkých a podrobne, pretože som síce videl pár prípravných zápasov, ale išlo hlavne o tímy z východu. Na druhej strane, je faktom, že tímy z východu sú silnejšie. Medzi favoritmi však treba spomenúť Miami, v ktorom som niekedy pôsobil. Má veľmi silných hráčov. Dobre však vyzerá aj Brooklyn, ktorý, podľa mňa, môže ísť vysoko, ale aj Chicago či Indiana. Zabúdať nemôžem ani na San Antonio, NY Knicks, Clippers či Oklahomu. Na západe by celkovo mohli úradovať Golden State Warriors,“ povedal Gary Paton, ktorý momentálne pôsobí ako spolukomentátor stanice Fox Sports, ktorá sa tiež prezentovala na podujatí v Monte Carle.

Sám je zvedavý práve na Brooklyn Nets. „Myslím si, že majú najlepšiu základnú päťku v súťaži. Môžu prekvapiť mnoho ľudí a zaskočiť aj silné Miami. Teším sa na nich.“ 

Trochu zarmútil tých, ktorí fandia Los Angeles Lakers. „Skôr by som bol prekvapený, keby sa do play off dostali. Nechcem hodnotiť prácu manažmentu, ale pohyby z a dovnútra Lakers vo mne vyvolávajú skôr pocit, že tím je slabší. Kobe Bryant má problémy s achilovkou, a to nie je maličkosť.“ 

Komisár NBA David Stern povedal, že je možné, že v najbližších rokoch bude účastníkom NBA aj klub so sídlom inde ako v USA či Kanade. Spomínalo sa Anglicko, kde sa už odohrali zápasy tejto súťaže, konkrétne mestá Londýn a Manchester. „Neviem si predstaviť, že by niektorý klub z NBA sídlil niekde úplne mimo. Je to jednoducho nemožné. Nemyslím si, že k niečomu takému príde,“ povedal Gary Payton. Hlavným problémom by vraj bolo cestovanie. „Myslím si, že samotná myšlienka ísť za hranice je zaujímavá a možno svojím spôsobom ohromná. Ale neviem si predstaviť, aké náročné by to bolo z hľadiska cestovania. Už teraz toho majú hráči dosť…,“ dodal Gary Payton.

Dres od Toulalana

Garyho Paytona počas jeho pobytu v Monte Carle a na Sportel Monaco 2013 obdaroval stredopoliar futbalového AS Monaco Jeremy Toulalan krásnym červeno-bielym dresom ASM s menovkou Payton na chrbte. Rodák z Oaklandu s ním hrdo pózoval na Promenáde šampiónov pri Grimaldi Forum aj s prísľubom, že odteraz fandí tomuto futbalovému tímu…

Kto je Gary Payton

NARODENÝ: 23. júla 1968 v Oaklande v Kalifornii.
VÝŠKA: 193 cm
HMOTNOSŤ: 82 kg.
HRÁČSKA KARIÉRA: Seattle SuperSonics (1990 – 2003), Milwaukee Bucks (2003), Los Angeles Lakers (2003 – 2004), Bostonu Celtics (2004 – 2005) a Miami Heat (2005 – 2007).
ÚSPECHY: Víťaz NBA 2006 (Miami), najlepšie brániaci hráč NBA (1996), deväťkrát člen NBA – All Star tímu. Bol dvakrát členom olympijských „dream – teamov“ USA, získal zlato na OH 1996 v Atlante a OH 2000 v Sydney. Je člen Siene slávy NBA. Počas kariéry v NBA zaznamenal 21 813 bodov, mal 8 966 asistencií.

Rukavica

Jedného z „najpapuľnatejších“ basketbalistov v histórii Garyho Paytona oficiálne zaradili do Siene slávy NBA v septembri tohto roku. „Ako hráči o tom snívate, ale neočakávate, že sa to podarí,“ priznal 45-ročný, niekdajší výborný stredný rozohrávač, ktorý si vybudoval rešpekt najmä trinástimi sezónami v Seattli, ale titulu šampióna sa dočkal až na sklonku kariéry v roku 2006 v Miami. Deväť rokov za sebou (1994 – 2002) ho tréneri zaraďovali do najlepšie brániacej zostavy súťaže, za opateru súperov si vyslúžil prezývku „rukavica“, lebo vraj držal hráčov v defenzíve nakrátko ako loptičku v bejzbalovej rukavici.

 


Diskusia