Dôveru dostal znova Jekaterinburg

Publikované: 24.10.2013 Autor: denník Šport

Daniel Jendrichovský (Foto: jäzva)

Zopakovať alebo zlepšiť štvrté miesto z uplynulej sezóny, môžu basketbalistky Good Angels Košice v najbližšom ročníku Európskej ligy znova iba v Jekaterinburgu. Európska sekcia Medzinárodnej basketbalovej federácie (FIBA Európa) určila totiž za dejisko Final Eight 2014 opäť spomenuté ruské mesto, kde sa hralo o trofej rovnakým spôsobom v marci tohto roka.

Čakali ste, že Európska liga znova vyvrcholí v Jekaterinburgu? – oslovili sme Daniela Jendrichovského, generálneho manažéra Good Angels Košice.
„Nie, nečakal. Je to prekvapenie, keďže najlepšia euroligová osmička tam hrala i naposledy.“

Poznáte dôvody, prečo tak FIBA Európa rozhodla?
„Zorganizovať takýto finančne náročný turnaj si málokto trúfne. V súčasnosti reálne iba Istanbul s niektorým zo svojich klubov a práve Jekaterinburg. V zákulisí sa povrávalo, že Final Eight bude najbližšie v réžii Fenerbahce, ale klub zrejme nezohnal dosť peňazí a svoju kandidatúru stiahol. A tak ostal Jekaterinburg, čomu sa FIBA zrejme aj potešila. Aspoň už má kto naposledy zorganizovať toto podujatie.“

Môžeme tomu rozumieť tak, že potom už znova vyvrcholí Európska liga podujatím Final Four, ako to bolo v nedávnej minulosti?
„Presne tak. Aby sa dejiská záverečných turnajov mohli dostať do viacerých krajín, nielen do spomenutých dvoch, je to správny návrat k Final Four.“

Koľko asi stojí turnaj Final Eight organizátora?
„Presné číslo nepoznám, ale trúfam si náklady odhadnúť na 800-tisíc až milión eur. Organizátor platí pobyt všetkých účastníkov, teda družstiev, rozhodcov, komisárov aj predstaviteľov FIBA. Tímy si zabezpečujú vo vlastnej réžii iba dopravu do dejiska a späť.“

Možno vôbec niečo Jekaterinburgu ako dejisku vyčítať?
„Lepšie miesto na takýto turnaj si ani neviem predstaviť. Všetko tam perfektne funguje a k dispozícii na zápasy je krásna päťtisícová hala. Jediný problém pre väčšinu tímov je veľká vzdialenosť, ktorú treba na ceste do Jekaterinburgu prekonať.“

Final Eight po troch „realizáciách“, v Istanbule 2012 a Jekaterinburgu 2013 a 2014, sa stane teda už iba históriou. Budú sa potom Košice uchádzať o Final Four, keďže doma sa hrá o vavríny predsa len ľahšie?
„Medzi Final Eight a Final Four je zásadný rozdiel. Organizátor podujatia najlepšej osmičky sa nezapája do play-off, čo bol prípad Jekaterinburgu v uplynulej sezóne a bude aj v najbližšej. Po skončení bojov v skupinách iba čaká na ďalších súperov. Turnaj najlepšej štvorky organizuje vždy jeden z účastníkov, pričom sa celá súťaž má opäť zúžiť na šestnásť tímov. Ak teda hovoríme, zatiaľ čisto teoreticky, o Final Four v Košiciach, tak najprv by sme sa do nej museli prebojovať.“ 

Skočme k najbližším dňom. Váš tím čakajú vo štvrtok a v sobotu zápasy Stredoeurópskej lige pod zahraničnými košmi. Nastúpite na ne v kompletnej zostave?
„Už by mali byť trénerom k dispozícii všetky hráčky. Na ,trip’ odchádzame vo štvrtok, keď odohráme hneď večer zápas proti PEAC-u v Pécsi, tam sa ubytujeme a z Maďarska pôjdeme na sobotňajší duel pod koše Nového Záhrebu. V Chorvátsku nás čaká silný euroligový súper v boji o terajšie prvenstvo v Stredoeurópskej lige, keďže oba tímy zatiaľ žiadny zápas neprehrali. A bude to aj výborná skúška našej pripravenosti na Európsku ligu.“

Bude sa hrať v apríli

Final Eight Európskej ligy (EL) basketbalistiek pod taktovkou klubu UMMC, ktorého hráčky budú obhajovať titul, sa uskutoční 7. – 13. apríla 2014 v Jekate­rinburgu, kde bol tento turnaj aj v marci tohto roka a bol dejiskom Final Four 2011.

Nový ročník EL sa vo všetkých troch skupinách začne 6. novembra. Good Angels Košice sa vtedy predstavia v tureckom meste Kayseri a vzápätí doma 13. novembra privítajú Győr. Ich ďalšími súpermi v šesťčlennej A-skupine budú Jekaterinburg, Schio a Bourges.

V Jekaterinbugu bude športový sviatok aj teraz v utorok 29. októbra. Pod taktovkou FIBA Európa sa uskutoční o 19.00 miestneho času zápas o Superpohár medzi UMMC Jekaterinburg (víťaz EL 2013) a Dinamom Moskva (víťaz Európskeho pohára FIBA 2013).

Povedali o dejisku

„Tešíme sa, že sa Final Eight vráti do Jekaterinburgu, kde sa turnaj úspešne uskutočnil v tomto roku. V klube UMMC vládne nadšenie pre basketbal a záujem oň je výnimočný v celom Jekaterinburgu,“ skonštatoval Kamil Novák, generálny sekretár FIBA Európa.

„Dôvera, ktorou nás poctili predstavitelia FIBA Európa, je pre nás veľká česť. Som rád, že naše krásne mesto znova uvidí Final Eight pred očami fanúšikov, ktorí ľúbia basketbal. Verím, že opäť budeme svedkami vysokej úrovne hry, profesionalizmu trénerov aj rozhodcov,“ uviedol na stránke klubu UMMC prezident tamojšieho basketbalového klubu Andrej Kozicyn.

 


Diskusia