Malo to byť inak

Publikované: 04.10.2013 Autor: denník Šport

Slovensko tím (Foto: Ondrej Bobek)

Od začiatku týždňa sú známi tréneri šiestich reprezentačných tímov Slovenska. Ich pondeľňajšie vymenovanie exekutívou Slovenskej basketbalovej asociácie (SBA) prekvapilo predovšetkým výkonný výbor Združenia trénerov SBA. Jeho členovia totiž na základe praxe z minulosti predpokladali, že budú môcť do výberu prehovoriť.

Je to jasné z verejného stanoviska, ktoré iba niekoľko dní predtým adresovali generálnemu sekretárovi SBA Ľubomírovi Ryšavému. Združenie trénerov podľa stanoviska mienilo na svojom zasadnutí 16. októbra v Banskej Bystrici prezentovať návrh reprezentačných trénerov pre hracie obdobie 2013/14.

Táto myšlienka však už padla. Združenie trénerov zrejme ani nebude veľmi protestovať, hoci neoficiálne vieme, že niektoré mená nových trénerov prekvapili členov jeho exekutívy. Podľa stanov SBA totiž prezident SBA „menuje a odvoláva do/z funkcie reprezentačných trénerov na základe uznesenia výkonného výboru SBA“. Ale o tom, odkiaľ má výkonný výbor čerpať mená navrhovaných trénerov, sme zmienku nenašli.

Pravda, určitá nezrovnalosť je očividná. Od júnového vynúteného odstúpenia Jaroslava Janáča nemá SBA prezidenta, a tak teoreticky nemal kto trénerov vymenovať. Či má terajší výkonný výbor SBA všetky právomoci (nevymenovaného) prezidenta SBA, je oriešok, ktorý by vedeli rozlúsknuť azda iba právnici.

Ale aj bez znalosti úplne jednoznačnej odpovede na túto otázku je jasné, že k vymenovaniu trénerov malo dôjsť inak. Po predchádzajúcich odborných diskusiách a na základe jasných kritérií.

Vymenovanie trénerov bolo totiž prekvapením nielen pre exekutívu združenia trénerov, ale aj iných ľudí spod našich košov. A to, žiaľ, naštrbené vzťahy v slovenskom basketbale nezlepšilo.

 


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV
SKP SKP 03.10.2020 SNV SNV
PNC PNC 03.10.2020 RBK RBK
BPP BPP 03.10.2020 UMB UMB
SAM SAM 03.10.2020 YAK YAK