Prežili klinickú smrť

Publikované: 03.10.2013 Autor: denník Šport

Nitra - Levice (Klein) (Foto: Mário Bočák)

Levický basketbal prežil cez leto ťažké obdobie poznačené bojom o uchovanie si extraligovej príslušnosti, ale vďaka skupine nadšencov sa znova postavil na nohy. Vznikol nový klub, ktorý vyrukuje do boja pod názvom BK Levickí patrioti.

Vzhľadom na spomínané okolnosti prišlo v lete k radikálnej obmene kádra. Po Olegovi Meleščenkovi sa trénerskej funkcie chopil jeho bývalý asistent Ladislav Lutovský. V kádri má štvoricu cudzincov. Zrejme najzaujímavejším úlovkom je Kelechi Anuna, reprezentant Nigérie. Nový lodivod sa môže aktuálne spoľahnúť aj na trojicu Američanov v zložení Brandon Lockhart, Elijah Obade a Nick Wright. Zvyšok kádra tvoria slovenskí basketbalisti. Azda najznámejšou tvárou je 36-ročný Richard Klein, ktorý sa vrátil z basketbalového dôchodku, aby ako správny patriot pomohol Patriotom. Spoluprácu s ním si pochvaľuje aj kouč Lutovský, jeho niekdajší spoluhráč: „Rišo rok nehral, ale v lete prejavil záujem, čo sme uvítali. Je ako moja predĺžená ruka. Mal by držať mančaft pokope, občas mi pomôže aj na tréningu. Nerátame s ním pre nejakú veľkú minutáž, no chceme využiť jeho skúsenosti.“ 

Po období, keď Levičania investovali značné sumy do zahraničných posíl, prichádza obdobie, keď budú vo väčšej miere stavať na vlastných odchovancoch. V kádri momentálne figurujú aj šestnásťroční kadeti Václav Mišenka, Juraj Boócz a Matúš Števko a len o čosi starší juniori Martin Brecska a Matúš Marchyn. Príkladný prístup mladíkov k povinnostiam vyzdvihol aj tréner Lutovský: „Musím ich pochváliť. Pred sezónou sme im vraveli, aká je situácia a že majú veľkú šancu. Oni sa jej schopili, absolvovali poctivo celú prípravu a sú ochotní na sebe pracovať. Vidím v nich veľký potenciál.“ V kádri ešte figurujú skúsený Vladimír Klár, Jakub Drapák a tiež Juraj Šimončík z Nitry.

V prípravnom období absolvovali Levičania len šesť stretnutí, z toho dve víťazné. Keďže letná príprava bola poznačená bojom o prežitie, neprekvapí, keď Ladislav Lutovský hovorí: „Nie som veľmi spokojný z toho hľadiska, že sme nemohli absolvovať kompletnú prípravu už od augusta ako jeden tím. Začali sme trénovať s mladými chalanmi a pár domácimi hráčmi. Legionári prichádzali až v septembri, preto sme nemali moc času na prípravu. Možno aj v úvodných kolách to pre nás bude také prípravné obdobie, lebo cítiť, že v porovnaní s inými tímami sme o tie štyri augustové týždne pozadu. Treba si však uvedomiť, že je to dôsledok toho, že bola ohrozená existencia levického basketbalu a v lete sa prednostne riešili veci súvisiace so záchranou.“

LEVICE V PRÍPRAVE (2–4): Sereď – Levice 64:104, Levice – Handlová 82:72, Handlová – Levice 88:66, Levice – Banská Bystrica 66:82, Ostrava – Levice 79:53, Levice – Svitavy 70:90.

 


Diskusia