Dráma bola aj v Ružomberku

Publikované: 02.10.2013 Autor: denník Šport, Marek Grondžel/goodangelskosice.eu

MBK Ružomberok tím (Foto: Jozef Perháč)

Telegram spod košov

– Vicemajsterky z Ružomberka podľahli euroligovému tímu ŽKK Nový Záhreb v dráme, ktorú rozhodla dvojkou 3 sekundy pred klaksónom Dabovičová.

– V šamorínskom zápase, ktorý sa ráta aj do extraligy, nestačil domácim ani dobrý finiš; Spišiačky jasne na čele tabuľky, ktorá má skreslenú podobu.

ŠAMORÍN – SP. NOVÁ VES 70:75 (21:26, 40:39, 53:63)
ŠBK: Jaeschkeová 20, Škoričová 12, Vyňuchalová 9, Sujová 6, Ivanová 5 (Bozókiová 10, Van Dalenová 4, Ang. Oravcová 4, Csóková 0, Slamová 0). Tréner: J. Krajňák.
ŠKBD RÜCON : Whitcombová 23/5 trojok, Palušná 18, Holmqvistová 14, Slimáková 7, O’Rourkeová 5 (Beňušková 8, Zatloukalová 0). Tréner: D. Demečko.
TH : 22/15 – 25/19. FAULY: 20 – 19, 5 faulov: 37. Vyňuchalová. TROJKY: 3 – 8. 90. Ženiš, Hančík a Ryšavý. ŠTVRTINY: 21:26, 19:13, 13:24, 17:12.

Domáce basketbalistky aj v extraligovom zápase viedli v 2. min 6:2, no vo zvyšnom priebehu prvej štvrtiny strácali veľa lôpt, čo súperky potrestali a úvodnú časť vyhrali 26:21. Spišiačky mali v 13. min už desaťbodový náskok 33:23. ŠBK potom zlepšil streľbu a po polovici stretnutia dokonca viedol 40:39. Rozhodujúce chvíle stretnutia prišli medzi 26. a 28. minútou, keď sa hosťujúce družstvo po troch trojkách Whitcombovej ujalo vedenia 61:51. V poslednej štvrtine hosťujúci tím poľavil, no domáce dokázali stav už len znížiť na konečných 70:75.

Program extraligy
Sobota 5. októbra: Slovan Bratislava – BKŽ Levice (15.00).

Nedeľa 6. októbra: Slovan Bratislava – BK Petržalka (15.00).

SEL NA SLOVENSKU
Nedeľa 6. októbra: Rücon Spišská Nová Ves – Uniqa Euroleasing Šopron (16.00).

CEKK Cegléd – DVTK Miskolc 56:93 (15:32, 32:55, 45:75)
Cegléd: Mányoky, Skobel a Frieson po 11, Gorjanácz 10, Kobolák 3 (Serbán 9, D. Filipowicz 1, Szabó 0). Tréner: A. Koniecki
Miskolc: Jansone 12, Sverrisdóttir 11, Tobin 8, Bukovszki a Czank po 2 (Raven 26 /3 trojky/, Bílint 11, Dubei 9, Horváth a P. Szabó po 5, Vincze 2, B. Szabó 0). Tréner: Á. Nagy-Peresztegi
TH: 8/18 – 13/17, fauly: 15 – 16, 5 faulov: 36. min. D. Frieson (Cegléd), trojky: 4/9 – 8/15, rozhodcovia: J. Győrffy, J. Gál, A. Fodor, diváci: 200, štvrtiny: 15:32, 17:23, 13:20, 11:18

Na úvod sme si vybrali krátky návrat k stretnutiu, ktoré sa ako jediné vymyká z charakteristiky celého kola. V Cegléde sa žiadny obrat, či prekvapenie nekonalo a hráčkam DVTK Miskolc sa bez problémov podarilo potvrdiť triumf nad slovenským vicemajstrom z Ružomberka. Domáci tím v premiére pred vlastným obecenstvom síce otvoril skóre zápasu, no jeho taktovku mali pod kontrolou tím DVTK.

V jeho drese strelecky úradovala americká legionárka Brittainey Raven, ktorá deväť zo svojich 26 bodov zaznamenala spoza trojkového oblúka a celkovo dosiahla excelentnú, bezmála 78 percentnú úspešnosť streľby z poľa (premenila 10 z 13 pokusov). V domácom drese až štyri hráčky zaznamenali dvojciferný počet bodov, ale v ofenzívne ladenom zápase bol útok DVTK jednoducho údernejší.

Ákos Nagy-Peresztegi (hlavný tréner DVTK Miskolc): „Síce sme vyhrali, ale s výkonom tímu nie som celkom spokojný. Našim problémom bola v tomto stretnutí obrana, ktorá vôbec nefungovala tak, ako si to predstavujeme.“

Arkadiusz Koniecki (hlavný tréner CEKK Cegléd): „Pracujeme v amatérskych podmienkach a to je na našej hre cítiť. Sami najlepšie vieme, že to nie je dobré, že nie sme úplne pripravení, že naša súhra na lepšie trénovaných a zohratejších súperov stačiť nemôže. Dievčatá sa síce snažia, ale to je na tak vyspelé tímy, aké hrajú túto súťaž, stále málo.“

Piešťanské Čajky – PEAC Pécs 61:76 (11:25, 23:38, 37:60)
Piešťany
: Fabiánová /4 trojky/ a Páleníková po 14, Stehlíková a Krč-Turbová po 10, Bartoňová 8 (Pilátová 3, Dudášová 2, Zentková 0). Tréner: M. Pospíšil
Pécs: Williams 23, Reid 17, Horváth 8, Nagy-Bujdosó 6, Fűrész 2 (Jovanovič 8, Pap a Orozovič po 6, Kiss a Nagy 0). Tréner: Ž. Djokič
TH: 14/17 – 11/16, fauly: 20 – 25, 5 faulov: 40. min. M. Reid (Pécs), trojky: 7/21 – 3/14, rozhodcovia: B. Gabara, I. Pipíška, L. Szibilla, diváci: 150, štvrtiny: 11:25, 12:13, 14:22, 24:16

Len 24 hodín po lekcii, ktorú hráčkam PEAC-u Pécs uštedril slovenský šampión Good Angels Košice sa tento tím predstavil na palubovke Piešťan. Na Považí predviedol výkon, ktorý sa s predchádzajúcim dňom nedal vôbec porovnať, vyjadrením čoho bol rýchlo získaný náskok 16:2. Pre domáce to bola tvrdá rana, ktorú vzápätí vystriedala ďalšia – v podobe zranenia Romany Stehlíkovej.

Tá sa do súboja opäť zapojila až po obrátke, no to už hosťujúci tím držal v ruke všetky tromfy. Americké duo Williamsová – Reidová (tá má aj jamajský pas), ktoré toho v košickej Infiniti aréne veľa neukázalo, sa tentoraz postaralo o dôležitých, spoločne dosiahnutých 40 bodov, ku ktorým dvojica pridala aj spolu 10 doskokov a 5 asistencií.

Željko Djokič (hlavný tréner PEAC Pécs): „Kľúčom k úspechu bola naša hra v obrane a tiež schopnosť rýchleho prechodu do ofenzívy. Teší ma aj fakt, že sme domáce hráčky dokázali „preskákať“ v pomere 38:27. Stále sme vo fáze hľadania našej hernej tváre, ale tento duel bol krokom, prostredníctvom ktorého sme sa k nej priblížili.“

Martin Pospíšil (hlavný tréner Piešťanských Čajok): „O osude duelu rozhodol jeho úvod. My sme ho nezvládli, pretože v našej hre absentovala disciplinovanosť, bojovnosť a nasadenie. Tie sme do nášho herného repertoára pridali až v záverečnej štvrťhodine, no to už mal súper „nahrané“ a preto bolo zníženie bodového manka už len kozmetickou úpravou konečnej podoby skóre.“

UNIQA Euroleasing Sopron – PINKK Pécsi 424 59:60 (15:10, 33:30, 45:46)
Sopron: Fegyverneky 22, Krnjič 13, Simon 8, Zsovár 2, Licskai 0 (Tetemondová 12, Stankovič 2, Weninger a Hawkins 0). Tréner: I. Polenek
Pécs: Tomlinson 10, Minčíková 4, Sinclair a Ruják po 3, Őri 0 (Ajdukovič 15, Iványi 10, Kováts 7, Sárok 6, Adamecz 2, Katona 0). Tréner: R. Hernández
TH: 12/14 – 8/12, fauly: 22 – 19, trojky: 3/11 – 6/15, rozhodcovia: Cs. Cziffra, G. Szabó, D. Tőzsér, diváci: 600, štvrtiny: 15:10, 18:20, 12:16, 14:14

Úvod duelu ani zďaleka nenasvedčoval tomu, že by úradujúci maďarský šampión nemal do novej sezóny vstúpiť úspešne. Domáce hráčky rýchlo viedli 6:0, neskôr aj 13:2 a na začiatku druhej štvrtiny i 20:10. Ešte do prestávky sa však ich súper zmobilizoval a vyslal prvé varovné signály, že sám sa v tomto zápase neporazí.

Tie však hostiteľky nevzali príliš vážne a polčasová obrátka priniesla nielen zvyčajný obrat strán, ale aj priebehu súboja. Ten vyvrcholil hektickou záverečnou minútou, v ktorej sa až štyrikrát vymenili tímy vo vedení. Bol to zároveň súboj domácej Zsófie Fegyvernekyovej s hosťujúcou Dálmou Iványiovou, ktorá napokon v hodine dvanástej prekvapujúco strhla víťazstvo na stranu tímu PINKK Pécsi 424.

Igor Polenek (hlavný tréner UNIQA Euroleasing Sopron): „Bol to ťažký zápas. Oba tímy museli zo seba vydať maximum, pretože o víťazovi sa rozhodovalo až v závere. V ňom sa od nás odvrátilo aj šťastie a preto sme sezónu otvorili prehrou na domácej pôde, ktorá preto bolí dvojnásobne. Stále sme však vo fáze budovania tímu, takže som presvedčený, že náš výkon sa bude v ďalších zápasoch už len zlepšovať.“

Roberto Hernández (hlavný tréner PINKK Pécsi 424): „Stretnutie sme vôbec nezačali dobre, pretože nám chýbala dostatočná koncentrácia a až po polčase sa náš výkon stabilizoval. V rozhodujúcich momentoch sme mali aj riadnu dávku šťastia. Aj vďaka nej sme zvládli záver, za ktorý hlavnú hrdinku Dálmu Iványiovú musím pochváliť. Hrdý som však na celé moje družstvo, ktoré dosiahlo mimoriadne cenné víťazstvo.“

MBK Ružomberok – ŽKK Novi Zagreb 65:67 (12:19, 35:36, 56:51)
Ružomberok
: Murphy 23, Vesterberg 8, Stalvant 7, Baburová 4, Brezániová 2 (Ristič 9, Černáková 8, Kmeťová a Parker po 2). Tréner: J. Suja
Zagreb: Dabovič 15 /3 trojky/, Ivankovič 13, Ciglar 9, Benič 2, Karčič 1 (Komplet 8, Bura 6, Jurič 5, Bosilj a Pascua po 3, Raksányi 2, Trebeč 0). Tréner: V. Ivankovič
TH: 19/23 – 9/17, fauly: 20 – 27, 5 faulov: 34. min. N. Parker (Ružomberok), technická chyba: 30. min. L. Pascua (Zagreb), trojky: 4/22 – 6/14, rozhodcovia: M. Kúkelčík, Z. Tomašovič, P. Fuska, diváci: 800, štvrtiny: 12:19, 23:17, 21:15, 9:16

Na záver sme si nechali šláger kola, ktorý sa hral na Liptove. Jeho úvod patril Záhrebu, ktorý v 6. minúte viedol 10:0. „Ruža“ sa z prvotného šoku dokázala otriasť, no celý prvý polčas len dobiehala manko. Misky váh na svoju stranu naklonila až v 23. minúte, keď Murphyová trojkou upravila na 43:40 a v 32. minúte sa zdalo, že domáce zápas otočili, pretože rovnaká hráčka zvyšovala na 60:51.

Chorvátsky majster to však „nezabalil“. Minútu pred koncom Milica Dabovičová vyrovnala na 65:65 a táto srbská legionárka svojim 15 bodom v zápase v záverečných sekundách zariadila, že triumf napokon predsa len putoval na Istriu. Ružomberku na víťazstvo nestačilo ani 23 bodov a 8 doskokov Stefanie Murphyovej, pretože strelecky sa okrem nej nepresadilo žiadna z Liptáčok.