Podtatranci zdolali aj Kolín

Publikované: 01.10.2013 Autor: denník Šport

Tyronne McNeal, Clarence Jackson (Foto: Peter Baráth)

Vo Svite má basketbal úctyhodnú tradíciu, veď prvý klub tam vznikol už pred 66 rokmi a v roku 1961 sa Podtatranci stali vôbec prvým a nadlho zas aj posledným slovenským tímom, ktorý dokázal triumfovať v česko-slovenskej najvyššej súťaži. Lenže to je história. Ako vyzerá prítomnosť?

Mnohé nasvedčuje, že Iskra Svit by sa mohla po nevydarenej minulej sezóne vrátiť do boja o popredné pozície. Vlani začínali Sviťania s obmedzeným rozpočtom a podľa toho vyzeral aj káder. Výsledkové trápenie z úvodu ročníka síce pominulo po výraznej obmene kádra a príchode amerického trénera Davida Solomona, no hendikep v podobe výraznej bodovej straty sa nedal len tak zmazať. Tím vypadol už v prvom kole play-off, do ktorého postúpil až ako siedmy nasadený.

Na všetko pozitívne z uplynulého ročníka chcú nadviazať Podtatranci v tom nadchádzajúcom. Aj preto tím znova povedie tréner Solomon s asistentom Stephenom Trustom. V kádri zatiaľ figuruje šestica cudzincov: dobre známi Američania Wesley Channels a Tyronne McNeal, plus ich krajan Lakeem Jackson, Chorváti Saša Jankovič a Matija Hrkač a tiež ostrieľaný Lotyš Martinš Berkis. Z domácich basketbalistov spomeňme veterána Martina Míčku, Romana Finduru, mladých odchovancov Filipa Dratvu, Adama Budaya, či Mateja Hrabčáka. Novou tvárou je Ivan Židzik, ktorý pred piatimi rokmi opustil Považskú Bystricu, aby zakotvil najprv v Zlíne a neskôr na americkej univerzite Northwest Nazarene.

Tréneri v prípravnom cykle testovali aj ďalších hráčov. Svit dovedna odohral dvanásť stretnutí, pričom sa môže pochváliť solídnou bilanciou deväť víťazstiev a tri prehry. Prezident Ján Drobný, ktorý v úvode prípravy viedol tím aj ako kouč, kým nepricestovali americkí tréneri, tak môže konštatovať: „Príprava, ako sme ju naplánovali, splnila svoj účel. Odohrali sme dostatok zápasov na to, aby sme preverili hráčov, ktorí tu majú zostať aj tých, pri ktorých sme mali otázniky. Bolo to, samozrejme, dobré aj na to, aby sa družstvo zohralo a boli sme čo najlepšie pripravení na ligu. Výsledky a víťazstvá nad Kolínom, Brnom, či Jindřichovým Hradcom? Boli to kvalitní súperi, zvlášť Kolín. S výsledkami sme preto spokojní.“

Nitra - Svit (Foto: Peter Baráth)

Práve pohľad na súpisku v kombinácii s dobrými výsledkami môžu čosi naznačovať. Keď sa však pýtame prezidenta Drobného na predsezónne ciele, s optimizmom to nepreháňa: „Ambícia je mať plnú halu, čo sa nám dva roky darí. Predpredaj vstupeniek svedčí o tom, že záujem sa ešte zvýšil. Čo sa týka športových výsledkov, zatiaľ ťažko posúdiť silu ostatných tímov. Keď sa extraliga naplno rozbehne, uvidíme. V každom prípade, chceme hrať a pohybovať sa hore.“

Zaujímavým a isto aj chvályhodným počinom je nadviazanie úzkej spolupráce s prvoligovým Prešovom. „Je to obojstranne výhodná spolupráca. Zmysel je najmä v tom, aby hráči, ktorí absolvujú kvalitný tréningový proces, no v extralige dostanú menšiu alebo žiadnu minutáž, sa mohli vyhrať,“ uzatvára túto tému Ján Drobný.

Svit v príprave (9 – 3)
Zlín - Svit 55:78, Handlová - Svit 89:91, Brno - Svit 93:98 pp, Kecskemét - Svit 93:65, Nyíregyháza - Svit 107:98, Oradea - Svit 94:79, Svit - Jindřichův Hradec 105:99 pp, Svit - Nyíregyháza 83:76, Svit - Spišská Nová ves 92:74, Jihlava - Svit 73:102, Jindřichův Hradec - Svit 96:109, Kolín - Svit 88:97.

 


Diskusia