"Európa" len raz za štyri roky?

Publikované: 26.09.2013 Autor: denník Šport

Francúzsko radosť z víťazstva na ME (Foto: SITA/AP)

Cez víkend sa triumfom Francúzov skončili majstrovstvá Európy mužov. O necelé dva dni neskôr vyrukoval renomovaný francúzsky denník L’Equipe s odhalením, že FIBA Europe, teda európska sekcia medzinárodnej federácie basketbalových asociácií, chystá revolučné zmeny týkajúce sa európskych šampionátov. Tieto by mali platiť od roku 2017.

Najzásadnejšou novinkou je zmena cyklu z dvojročného na štvorročný. Pritom ME basketbalistov sa už od svojich počiatkov v medzivojnovom období hrávali každý nepárny rok. Jedinou výnimkou bol rok 1946, keď sa vo Švajčiarsku uskutočnil prvý povojnový šampionát a o rok neskôr sa európska špička zišla znova v Prahe, aby sa mohlo prejsť na model, ktorý pretrval až dodnes.

Ďalšou významnou zmenou je skrátenie šampionátu vďaka zrušeniu nadstavbových skupín. Kým dnes je 24 účastníkov rozdelených do štyroch šesťčlenných základných skupín, z ktorých po tri tímy postupujú do dvoch nadstavbových skupín a z nich potom po štyri najlepšie tímy do štvrťfinále, po novom by zo šesťčlenných skupín mali postupovať štyri mužstvá priamo do osemfinále. Súčasný model pritom platí len od ME 2011, no ak FIBA Europe s návrhom uspeje, hrať sa podľa neho bude zrejme už len na najbližšom šampionáte, ktorý o dva roky hostí Ukrajina.

Chystané zmeny by mali priniesť v prvom rade pozitívny ekonomický efekt, zvýšený divácky záujem a zvýrazniť prestíž ME. Pre slovenský mužský basketbal by však znamenali, že prebojovať sa na turnaj bude ešte ťažšie než doteraz. Azda netreba pripomínať, že slovenskí basketbalisti v ére samostatnosti na „Európu“ ešte nepostúpili.

 


Diskusia