Rozhodnite o držiteľoch trofeje pre hráčov roka

Publikované: 27.08.2013 Autor: Róbert Buček

Hviezdy Basket.sk

Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch aj tentoraz vám v lete po skončení klubovej sezóny prinášame výročnú anketu Hviezdy BASKET.sk. Spoločne spoznáme mená najlepších hráčov, hráčok a trénerov uplynulého ročníka. O držiteľoch jednotlivých trofejí rozhodne spojené hlasovanie našej redakcie a fanúšikov.

Na našom facebookovom profile sme spustili hlasovanie v najočakávanejšej kategórii v rámci najvyšších domácich súťaží – „Hráč/hráčka roka“. Ide o hlavnú kategóriu, a preto budeme vyberať až z piatich kandidátov. Podobne ako pri hľadaní najlepších európskych basketbalistov stránkou fibaeurope.com, aj my dávame dokopy poradie odborníkov a fanúšikov. Sila hlasovania je v prospech odborníkov pomerom 60:40. Poradie našej redakcie je násobené koeficientom 0,6, poradie vás fanúšikov koeficientom 0,4. Najnižší súčet vyhráva.

O Hviezdach BASKET.sk rozhodnete aj vy 

V ženskej extralige sa o trofej uchádzajú štyri hráčky – unisono legionárky – majstrovských Good Angels Košice (Miljana Bojovičová, Tijana Krivačevičová, Plenette Piersonová, Alexandria Quigleyová) a hviezda Šamorína Timea Sujová. Rozohrávačka roka Bojovičová sa v Košiciach vypracovala na hráčku európskeho kalibru. V minulej sezóne bola najlepšou nahrávačkou súťaže, keď dovedna rozdala spoluhráčkam 211 asistencií (priemer 6 prihrávok na zápas). Pivotka roka Krivačevičová bola v súčte nastrieľaných bodov (493) druhou a v počte bodov na 40 minút (23,1) treťou najlepšou strelkyňou ligy. Košičankám pomohla aj v doskokoch (priemer: 5,8 doskočených lôpt na jeden zápas). Najlepšie platená hráčka extraligy Piersonová brala na seba zodpovednosť predovšetkým v ťažkých euroligových súbojoch. Príslušnosť k elite však potvrdila aj v slovenskej extralige (priemerne 12 bodov, 6,7 doskoku, 1,9 asistencie a 2,1 zisku na duel). Krídelníčke roka Quigleyovej patrila s priemerom 23,5 bodu na 40 minút druhá pozícia medzi najlepšími strelkyňami v tejto štatistike. Navyše, s 51 percentnou úspešnosťou streľby za dva body bola v tomto ukazovateli spomedzi Košičaniek najefektívnejšou hráčkou. Kľúčová hráčka ŠBK Šamorín Sujová bola s 541 bodmi najlepšou strelkyňou a s 970 minútami aj najvyťaženejšou hráčkou uplynulého ročníka. Bratislavská rodáčka dala priemerne 16,9 bodu, rozdala 5,6 asistencie a mala najlepší priemer v ziskoch (priemer: 3,3 získaných lôpt na jeden duel).

Aj na kandidátnej listine o Hráča roka v mužskej extralige je pomer legionárov ku slovenským hráčom 4:1. SR zastupuje Martin Rančík. Medzi adeptmi o najlepšieho borca extraligy je aj jeho spoluhráč z Interu Alando Tucker, ďalej dvojica hráčov Komárna Christopher Lowe, Kevin Thompson a „playmaker“ Spišiakov Maurice Acker. Atleticky mimoriadne disponovaný najlepší rozohrávač lanského ročníka Acker bol lídrom medzi strelcami (priemer: 23,9 bodu na jeden zápas), ako aj nahrávačmi súťaže (priemer 7,3 asistencie na jeden duel), zároveň mal druhú najväčšiu minutáž v lige (35,2 minút na zápas). Ďalší tvorca hry Lowe sa zaradil medzi najlepšími nahrávačmi extraligy na druhé miesto práve za Ackera (priemer 5,9 prihrávok na zápas). V sezóne nastrieľal celkovo 644 bodov, po krajanovi Thompsonovi bol druhý medzi strelcami strieborného tímu uplynulej sezóny. Slovenský hráč roka M. Rančík dosiahol druhý najlepší strelecký priemer v Slovak Sport.TV Basket extralige (21,6 bodu na zápas). Majstrovi výrazne pomohol aj v zbieraní doskokov (priemerne 8,5 „reboundov“ na duel). Najlepší krídelník extraligy Tucker síce odohral na Slovensku len 21 zápasov, avšak stihol zaujať svojím atraktívnym herným prejavom, ako aj výborným streleckým priemerom 19,4 bodu na jeden zápas. Američan so skúsenosťami z NBA patril spolu s Rančíkom medzi rozhodujúce činitele interistického úspechu v play-off. Pivot Thompson bol najlepší doskakovač predošlej sezóny, keď mal na svojom konte 532 doskokov v 46 dueloch (11,6 doskočených lôpt na zápas), medzi strelcami čo do súčtu nastrieľaných bodov (687) sa zaradil na tretiu priečku. Komárňanský center bol jediný extraligový hráč, ktorý dosiahol v celosezónnom priemere dvojciferné hodnoty bodov a doskokov.

Uzávierka hlasovania pre danú kategóriu bude o 72 hodín, teda v piatok o 18.00.

HVIEZDY BASKET.sk 2012/2013 – nominácie na trofej „Hráč/hráčka roka“

Extraliga žien – HLASUJ
Miljana Bojovičová (Good Angels Košice)
Tijana Krivačevičová (Good Angels Košice)
Plenette Piersonová (Good Angels Košice)
Alexandria Quigleyová (Good Angels Košice)
Timea Sujová (ŠBK Šamorín)

Extraliga mužov – HLASUJ
Maurice Acker (BK 04 AC LB Spišská Nová Ves)
Christopher Lowe (MBK Rieker Komárno)
Martin Rančík (BK Inter Incheba Bratislava)
Kevin Thompson (MBK Rieker Komárno)
Alando Tucker (BK Inter Incheba Bratislava)

Prehľad laureátok z minulosti:
2011/2012: Lucia Kupčíková (Good Angels)

Prehľad laureátov z minulosti:
2011/2012: Sullivan Phillips (Prievidza)
2010/2011: Justin Carter (Žilina)
2009/2010: Josip Glavinič (Handlová)
2008/2009: Eugene Lawrence (Nitra)
2007/2008: Daniel Novák (Inter)
2006/2007: Velibor Radovič (Košice)
2005/2006: Igor Kovačevič (Lučenec)
2004/2005: Rytis Vaišvila (Nitra)
2003/2004: Igor Kovačevič (Lučenec)

 


Diskusia