Rebel Iverson je na dne, majú o neho strach

Publikované: 23.04.2013 Autor: SITA

Philadelphia (Allen Iverson) (Foto: SITA/AP)

Rozvod, finančné suchoty či uzavretie sa pred okolím: zlé chodníčky, ktorými sa vydal jeden z najznámejších basketbalových rebelov Allen Iverson po svojom neslávnom konci v NBA, znepokojujú mnohých jeho bývalých spolupracovníkov. 

„Bojím sa o neho. Veľmi,“ uviedol pre Washington Post legendárny tréner Larry Brown, ktorý územčistého rozohrávača (len 183 cm) viedol vo Philadelphii. „Často som ho volal na návštevu do Dallasu, kde vediem univerzitný tím spoločne s jeho bývalými spoluhráčmi Ericom Snowom a Georgeom Lynchom. Bez úspechu. Bolo by fajn, ak by znova pričuchol k basketbalu a bol pri ľuďoch, ktorým mu na ňom stále záleží,“ vyznal sa kouč.

Aj ďalší bývalí spoluhráči či funkcionári ho kontaktujú, ale v súčasnosti 37-ročný Iverson (nar. 7. júna 1975) odpovedá iba sporadicky. Uzavrel sa do seba, odmieta aj rozhovory. Začiatkom tohto roka mu definitívne stroskotalo manželstvo s matkou jeho piatich detí Tawannou, údajne už prišiel o všetok zárobok, čo nie je málo – len na základe zmlúv v kluboch NBA približne 155 miliónov dolárov. 

Hlavné Iversonovo pôsobenie vo Philadelphii sa datuje medzi rokmi 1996 až 2006. Podľa ESPN piaty najlepší strieľajúci rozohrávač všetkých čias priviedol 76ers do finále NBA v roku 2001. Celkovo nazbieral v ich drese 19 931 bodov, 40 a viac v jednom zápase nastrieľal 76-krát. Rodák z Hamptonu vo Virgínii vedel excelentne skĺbiť svoju raketovú rýchlosť s presnosťou zakončenia. Iverson patrí v učebniciach basketbalu medzi najznámejších „ankle breakerov“, ktorí v útoku s obľubou provokujú súperovho obrancu tzv. crossoverom, čiže neočakávanou náhlou zmenou smeru pri driblingu niekedy vedúcou k podvrtnutiu členka. Stal sa najužitočnejším hráčom sezóny 2000/2001, štvornásobným najlepším strelcom ligy a jedenásťkrát sa predstavil v Zápase hviezd NBA. Okrem Sixers pôsobil aj v Denveri. Naposledy hral v roku 2010 za turecký Besiktas Istanbul.

Iverson nebol mimo ihriska nijaký kvietok. V minulosti ho zadržali za prechovávanie zbrane či marihuany, v kasíne napríklad pred zrakmi ľudí bez ostychu močil do nádoby na odpad.

 
SITA Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia