BLOG: Rančík je opäť v Nymburku veľkou hviezdou

Publikované: 18.03.2013 Autor: BASKET.sk/Tomáš Prokop, denník SME

Radoslav Rančík (Foto: Mário Bočák)

V nedeľu bol v Čechách basketbalový sviatok, keď Nymburk privítal v kvalitnej VTB lige jeden z najlepších európskych tímov CSKA Moskva.

„Škoda, že to viac nepropagovali. Šesťtisíc ľudí je pekné číslo, ale v O2 Aréne sa to stratí,“ hovorí jeden z fanúšikov Nymburku.

Slovo propagácia napadá aj mne. Po Prahe nebolo vidieť jeden plagát a aj v médiách toho veľa neprebehlo, že Nymburk vyzve v predposlednom zápase silnej VTB ligy európsky veľkoklub CSKA Moskva.

Rekord v počte divákov na český klub držia naďalej Pardubice z prvých rokov účinkovania Nymburku v Európskom pohári, keď sa do hokejovej arény mesta perníkov prišlo pozrieť viac ako jedenásť tisíc ľudí.

Samotný zápas s CSKA sa hrá na euroligovej úrovni.

Rančík strieľa takmer polovicu bodov

Domáci tím začína nervózne, rýchlo prehráva 0:7, ale po time oute výsledok otáča Rado Rančík trojkou.

Slovenský pivot postupne výkon stupňuje až na pätnásť polčasových bodov, pritom jeho tím za prvú dvadsaťminútovku strelil len 33.

Spomínam si na obdobie spred štyroch rokov, keď som videl nášho reprezentanta hrať za Nymburk prvýkrát. Už vtedy okolo neho po zápase cupitalo kopec detí a fanúšikov, ktorí sa chceli odfotiť alebo si vypýtať autogram.

Záujem o Slováka neutícha ani po rokoch. Hovoria za neho výkony. Keď Nymburk potrebuje body, je tu najmä Rado Rančík. V obrane je český suverén veľmi dobrý, ale v útoku sa k nášmu pivotovi ťažko hľadá partner.

Levice - Nymburk (Radoslav Rančík, Simmons) (Foto: Mário Bočák)

Dirigent Teodosič

O to viac, že mu pribúdajú rýchlo fauly. CSKA ukazuje svoju silu. Legendárny tréner Ettore Messina, ktorý v minulosti vyhral už štyrikrát euroligu, rýchlo točí svoju nabitú zostavu.

Každý sa musí snažiť. Je jedno, či sa voláte Sonny Weems a v NBA ste odohrali desiatky kvalitných zápasov alebo Nenad Krstič, ktorý si získal rešpekt po boku Duranta s Westbrookom.

Skutočným lídrom moskovského gigantu ostáva Miloš Teodosič.

Srb je často spolu s Juanom Carlosom Navarrom z Barcelony považovaný za najlepšieho hráča mimo NBA. Ukazuje to aj proti Nymburku, síce mu vôbec nejde streľba (začal 10/1), ale skvelým dirigovaním usmerňuje spoluhráčov. Desať bodov a osem asistencií je len zlomok štatistík, ktorými vedie CSKA za výhrou.

Nymburk vedený Rančíkom bojuje na sto percent, ale ani to, že súpera udržuje v tretej štvrtine na desiatich bodoch, nestačí. Teodosič a spol. otáčajú poslednú štvrtinu skvelou šnúrou 14:0.

Ľudia síce pískajú po dvoch, troch kontroverzných rozhodnutiach arbitrov, ale na výsledku to nič nemení. CSKA si prišlo do Prahy pre výhru a nikto neprotestuje.

Napriek tomu však treba pochváliť aj Nymburk. Český tím spravil za dlhé roky výbornú robotu a vysnívaná euroliga je možno ešte bližšie ako si jeho fanúšikovia myslia.

24 Washington Wizards 15/29 34,09%
25 Minnesota Timberwolves 15/31 32,61%