Jedna trofej mu nestačí

Publikované: 06.02.2013 Autor: denník Šport

Slovensko - Island (Baeringsson, Lošonský) (Foto: Laco Kuštek)

Basketbalista Pavol Lošonský po „horúcom“ lete, keď sa pre nezhody s trénerom zbalil a opustil reprezentáciu uprostred kvalifikácie ME, zakotvil v anglickom Leicesteri. Ambiciózny tím našiel v mladom Slovákovi veľmi platného hráča a v januári prišiel prvý veľký úspech: Leicester v pohárovom finále zdolal Newcastle Eagles (85:80) a získal prvú z trofejí, na ktoré si robí zálusk.

Veľmi dobre si počína aj v lige BBL Championship, kde Raiders okupujú druhé miesto za Newcastlom, no majú zápas k dobru. Dosiaľ vyhrali 16 z 18 duelov. Navyše sú stále v hre v ďalšej pohárovej súťaži o takzvanú Trophy.

„Čo sa týka atmosféry, tak to bolo čosi neopísateľné. Veď 7500 ľudí prišlo, len aby videli, ktorý z týchto tímov je lepší. Každá lopta bola dôležitá a hralo sa na úplne inej úrovni. Oba tímy boli maximálne sústredené a ja som si ten zápas fakt vychutnal a povestnou čerešničkou bolo, že sme to dotiahli do víťazného konca,“ rozplýva sa ešte aj s odstupom dvoch týždňov Lošonský a potom vysvetľuje, čo úspech znamená pre jeho klub: „Je to prvý BBL Cup, ktorý Riders vyhrali. Odkedy prišiel tréner Paternostro, celé to tu obrátil hore nohami a vlani sa prebojovali do finále, kde podľahli Newcastlu. Tento rok sme Eagles už dvakrát zdolali. Úspech v pohári berieme len ako začiatok niečoho veľkého. Určite to je veľký úspech, ale my sme sem neprišli vyhrať len jednu trofej! Ambície sú vyhrať Trophy aj ligu a nakoniec získať titul v play-off.“

Lošonský do Anglicka zamieril aj s priateľkou Júliou. Isto aj to – spolu s dobrými podmienkami v metropole East Midlands – mu dopomohlo k pohode, ktorá sa odzrkadľuje na jeho výkonoch. Hoci tréner Rob Paternostro hráčov na palubovke dosť točí, Lošonský patrí k jeho favoritom. A odvďačuje sa za to konštantne dobrými výkonmi. Dokazujú to aj jeho aktuálne priemery 14,4 bodu a 6,6 doskoku na zápas.

O svojom mieste v tíme hovorí: „Nastupujem v základe a myslím si, že som jedna z opôr. Máme veľmi vyrovnaných šesť či sedem hráčov, ale každý má, samozrejme, inú úlohu. Tréner do nás už od začiatku vtláča, že musíme hrať najlepšiu obranu v lige, a takisto mať najlepšiu kondičku zo všetkých. Čiže na tréningoch sa veľa behá a bráni a na zápasoch to potom už ide ľahko.“

Spišská Nová Ves - Svit (Lošonský, Polakovič) (Foto: Lukáš Barč)

Dvadsaťštyriročný basketbalista je vhodný adept na reprezentačný dres, veď napriek mladému veku má dosť medzinárodných skúseností, je opora popredného tímu v solídnej lige a v minulosti hrával na kvalitnej americkej prvodivíznej univerzite UCI. Lenže ťažko povedať, ako sa nový kouč – keď konečne spoznáme jeho meno – vyrovná s vlaňajším škandálom. Azda ani netreba pripomínať, že Lošonský, ktorý prichádzal po sezóne strávenej v Spišskej Novej Vsi ako jeden z najlepších Slovákov v extralige, nebol spokojný so svojím miestom v tíme a mal pocit, že tréner Bálint ho ignoruje a nespráva sa k nemu korektne. A tak využil menšie zdravotné problémy, aby opustil tábor národného tímu podobne ako Peter Sedmák krátko predtým. Tréner Bálint si pre médiá neodpustil kritiku i pár tvrdých poznámok, na čo hráč kontroval poodhalením okolností, cez ktoré sa nedokázal preniesť. Zdalo by sa, že išlo len o krátku letnú búrku, ktorá prehrmela, no mladý hráč odchádzal znechutený a napriek tomu, že sa vždy a všade hrdo hlási k Slovensku a rodnému Pezinku, kládol si otázku, či má zmysel reprezentovať.

„Pre mňa minulá sezóna bola neúspech, vypadli sme v prvom kole play-off. Moje štatistiky ma až tak nezaujímali, chcel som hrať čo najdlhšie, ale skončili sme už v polovici marca! Od prvého mája som sa začal poctivo pripravovať s Dávidom Demečkom. Každé ráno som v hale makal o dušu, nič som nechcel nechať na náhodu, ale všetko som si chcel vydrieť a zaslúžiť. Potom prišla reprezentácia a ja som zohrieval lavičku a nedostával šancu. Keď mi vyšlo pár minút, ktoré som strávil na ihrisku, tak to neznamenalo nič iné, len ešte viac času na lavičke. Bol som sklamaný a nahnevaný. Veď som sa vykašlal na priateľku a zrušil dovolenku len pre reprezentáciu! Potom prišiel škandál, keď som sa o sebe dozvedel rôzne nezmysly. Bola to dýka do chrbta a zmenilo to veľa okolností v mojom zmýšľaní. Úprimne hovorím, že ak aj náhodou dostanem pozvánku, budem si to musieť premyslieť. V tomto momente neplánujem, že by som v lete posilnil reprezentáciu. Potrebujem si oddýchnuť, stráviť aspoň chvíľu s rodinou, ktorú celý rok nevidím a vynahradiť priateľke čas, keď sme nemohli byť spolu.“ 

Nie je sám

Lošonský nie je jediný Slovák v britskej BBL. V tíme Surrey Heat pôsobí Bratislavčan Peter Šimek, ktorý bol zhodou okolností Lošonského spoluhráč na UCI. Dvadsaťštyriročný pivot bojuje o svoje miesto v zostave, ale ak dostane priestor, vie sa odvďačiť dobrým výkonom. Jeho tímu patrí s bilanciou 14 – 5 výborná tretia priečka.

 


Diskusia