Nová liga na novej stránke

Publikované: 21.01.2013 Autor: Marek Grondžel/goodangelskosice.eu

Ilustračné foto - basketbalová lopta (Foto: jäzva)

Posledné dni nás delia od štartu novej súťaže. Slovensko-maďarská liga žien je súťažou, do premiérového ročníka ktorej zasiahnu štyri najlepšie družstvá z oboch krajín (spolu teda osem tímov) na základe poradia základných častí najvyšších národných súťaží (Extraligy SR a NemzetiBajnokság I./A-csoport).

Účastnícke tímy si do tejto nadnárodnej nadstavbovej súťaži prenesú bilanciu iba vzájomných duelov s ďalšími postupujúcimi družstvami. Celky z rovnakej krajiny sa už preto nestretnú, ale súboje odohraté v rámci slovensko-maďarskej ligy sa im započítavajú do tabuľky, na základe ktorej budú po skončení spoločnej súťaže nasadené do národného play-off.

Každý tím absolvuje osem zápasov (len s družstvami z „druhej“ krajiny - doma a vonku) a po ich odohratí na základe celkového poradia si dve najlepšie umiestnené slovenské a dve najlepšie umiestnené maďarské družstvá vybojujú postup na finálový turnaj celej súťaže, ktorý sa uskutoční v termíne 3. - 4 . mája 2013 (miesto konania určia národné federácie najneskôr do konca marca 2013).

Nová súťaž dostane aj vlastnú internetovú stránku. Na adrese www.MELbasket.eu už teraz nájdete informácie o aktuálnom dianí v účastníckych kluboch slovensko-maďarskej ligy, ich poradie po základných častiach národných súťaží, ako aj štatistiky jednotlivých hráčok zaznamenané v doterajšom priebehu sezóny 2012/13.

Informácie o spoločnej súťaži teda nájdete na webe, ktorý pôvodne vznikol pre potreby plánovanej súťaže MEL - Ligy ženských klubov strednej Európy. Práve jej základoch boli napokon postavené piliere spoločnej slovensko-maďarskej ligy, čo potvrdzujú aj slová šéfa Združenia ženských basketbalových klubov a generálneho manažéra MBK Ružomberok Stanislava Onušku: „S myšlienkou prišiel Daniel Jendrichovský z Good Angels a ja som rád prijal jeho ponuku, aby som bol pri realizácii MEL. Nakoniec sa podarilo zrealizovať projekt na úrovni dvoch federácií - Slovenskej basketbalovej asociácie a Maďarskej basketbalovej federácie - a ten podľa mňa prinesie trochu inú kvalitu, než s akou sa stretávame na domácich palubovkách.“

„Spoločnú súťaž môžeme pokojne považovať za nultý ročník MEL, pretože toto by mal byť signál do budúcnosti, že je to dobrá cesta, ktorá by mala viesť k postupnému vzniku stredoeurópskej ligy. Dnes stojíme na prahu pokusu, ktorý môže byť - a osobne som presvedčený o tom, že aj bude - spúšťacím impulzom do ďalších rokov,“ dodal generálny manažér Good Angels Košice Daniel Jendrichovský.

 


Diskusia