Gavel pokračuje vo výbornej sezóne, možno bude MVP

Publikované: 05.12.2012 Autor: BASKET.sk/Tomáš Prokop, denník SME

Anton Gavel (Foto: Mário Bočák)

Líder reprezentácie pomohol Bambergu v poslednom kole bundesligy k tesnej výhre tridsiatimi bodmi. Cieľom však ostáva postup v eurolige, o ktorý nemecký klub stále bojuje.

Anton Gavel pokračuje v Nemecku vo výborných výkonoch. V nedeľu odohral svoj najlepší zápas v sezóne, keď tridsiatimi bodmi pomohol Bambergu k výhre 85:83 nad Ulmom. Zlepšil si tak štatistiky v bundeslige na takmer štrnás­ť bodov.

Tichý pracant, ktorý vždy vyzdvihuje tím pred osobnými úspechmi, si už získal rešpekt aj medzi odborníkmi. Svedčí o tom posledná analýza bývalej hviezdy ligy Patricka Femerlinga, ktorý pôsobí ako komentátor nemeckej televízie Sport 1.

Strieľa dôležité body a vie ubrániť hviezdy

Ten Gavela označil za najužitočnejšieho hráča ligy. „Som nadšený z Tonových výkonov. Roky robí Bamberg lepším tímom. Nemôžeme pochybovať, že je kandidátom na cenu MVP. Strieľa dôležité body, a tiež vie ubrániť najväčšiu hviezdu súpera.“

Samotný odchovanec svitského basketbalu ukázal v drese reprezentácie, že mu nerobí problém byť streleckým lídrom tímu.

Slovensko - Srbsko (vpravo Gavel) (Foto: Mário Bočák)

„V Bambergu boli prekvapení, keď videli moje výkony v národnom tíme,“ priznal pred nedávnom Gavel, ktorý bol s vyše 25-bodovým priemerom najlepším strelcom kvalifikácie o majstrovstvá Európy.

Už najlepší strelec reprezentácie

Zaujímavosťou je, že individuálne vydarená kvalifikácia ho posunula na prvé miesto medzi strelcami reprezentácie v ére samostatnosti. Predbehol Petra Mičudu, ktorý nastrieľal v 111 zápasoch 1 012 bodov. Gavel potreboval na 1 036 bodov 86 stretnutí, ako píše vo svojich záznamoch Juraj Gacík.

Košického rodáka môže tešiť, že jeho tím opäť suverénne vedie bundesligu, keď vyhral deväť z desiatich zápasov. Prioritou pre sezónu však zostáva okrem obhajoby titulu najmä Európska liga. „Túžime po postupe do osemfinále. Myslím si, že tento rok máme šancu. Kľúčovým zápasom bude posledný duel skupiny s Partizanom Belehrad.“

Kľúčové zápasy proti Rytasu a Belehradu

Nemecký klub čakajú v eurolige ešte dva zápasy. V piatok cestujú do Litvy, kde nastúpia proti Lietovusu Rytas a na budúci týždeň odohrajú kľúčový duel proti srbskému tímu, v ktorého kádri je aj mladý slovenský krídelník Michal Čekovský.

„Pozitívne pre nás je, že sme dokázali v Belehrade vyhrať. Teraz to potrebujeme potvrdiť,“ hovoril Gavel, ktorý sa dostal v eurolige medzi dvadsiatku najlepších strelcov. Jeho tím je momentálne na piatom mieste tabuľky. Do osemfinále postupujú štyri tímy. Bamberg má rovnako ako Partizan zatiaľ dve výhry z ôsmich stretnutí.

Anton Gavel (Foto: Mário Bočák)

O postupe nemeckého klubu sa dá tentokrát hovoriť reálne, keďže kluby, s ktorými bude hrať v najbližších dvoch zápasoch, sú najslabšie v skupine. Napriek tomu ho čaká náročný zápas v Litve, keďže Lietovus sa môže vrátiť do boja o postup, aj keď z trojice spomínaných klubov má najmenšiu šancu.

Pre Bamberg hovorí aj rozlosovanie, keď má všetko vo svojich rukách. Jeho najväčší konkurent má okrem vzájomného zápasu doma Barcelonu, plus negatívom pre Srbov je, že doma s bundesligovým súperom prehrali.

 


Diskusia