Doma im tlieskali aj po prehre

Publikované: 01.12.2012 Autor: denník Šport

Natália Hejková

Necelý mesiac je Natália Hejková trénerka euroligového tímu ZVVZ USK Praha. V meste, kde vyštudovala právnickú fakultu a hrala sedem rokov úspešne za tím VŠ, nastúpila do funkcie v pondelok 5. novembra a so svojimi novými zverenkami sa mohla radovať už z dvoch víťazstiev v C-skupine Európskej ligy. A vždy v cudzom prostredí. Teraz v stredu v poľských Polkowiciach (67:65) a dva týždne predtým v Záhrebe (79:71).

„Sú to dve veľmi dôležité víťazstvá najmä preto, že sme vyhrali vonku a zväčšili sme si nádej reálne bojovať v skupine o tretie miesto,“ povedala nám skúsená odborníčka. „A nejde len oň, ale aj o celkovú bilanciu víťazstiev a prehier, ktorá bude dôležitá v nasadzovaní pred zápasmi play-off, kam sa chceme jednoznačne prebojovať.“

Iba dva dni po svojom príchode do Prahy družstvo pod jej vedením prehralo, vcelku podľa očakávania, s ruským UMMC Jekaterinburg 71:78. „Ale už aj to bol pozitívny zápas. Po ňom nám ľudia tlieskali, čo sa po prehre často nestáva,“ vrátila sa Natália Hejková späť k svojmu prvému vystúpeniu na poste trénerky USK Praha. Predtým český majster v eurolige najprv prehral doma so Salamancou 56:62 a v Istanbule s Galatasarayom 56:58. To boli hlavné príčiny odvolania kouča Ivana Beneša.

Nádeje, ktoré vedenie pražského klubu vkladalo do trénerskej zmeny, sa zatiaľ napĺňajú. Z nevšednej série štyroch stretnutí za sebou pod súperovými košmi (ešte príde 5. decembra zápas vo francúzskom Mondeville a 12. decembra v španielskej Salamance) vyhrali Hejkovej zverenky prvé dva. Viac sa ani nedalo dosiahnuť.

„Chceme dobre zvládnuť všetky tri euroligové zápasy v tomto kalendárnom roku, najmä záverečný pred Vianocami doma proti Galatasarayu. Až vtedy bude možné hovoriť o väčšej spokojnosti. Zatiaľ je to len solídny rozbeh. Všetkým tu zdôrazňujem, že musíme ísť skromne, ale s potrebným odhodlaním,“ obzrela sa žilinská rodáčka (7. apríla 1954) za novembrovými týždňami na pražskej lavičke.

Basketbalista roka 2008 (Hejková)

Hráčky už solídne spoznala, vie, že káder na túto sezónu je dobrý a najmä naplnený. A zameraný značne útočne, čo jej nie je celkom podľa chuti.

„Typovo by sa nám zišla nejaká výborná obranárka a celkove behavejšie hráčky. Ale musím si poradiť s tými, čo tu sú. Ťažisko hry je na Vítečkovej, Škerovičovej, Američankách Brunsonovej, Vaugnovej i De Forgeovej, ale dôležité sú i ďalšie Češky, Burgrová či Elhotová,“ charakterizovala stručne svoj tím Natália Hejková, ktorej robili v poslednom čase vrásky zdravotné problémy Frncúzky Lardyovej i De Forgeovej.

S tým si však musí poradiť podobne, ako s bežnými zápasmi v českej lige. Tam je tím USK Praha s bilanciou 12 - 1 na vedúcej priečke (Brno na druhom mieste má 11 - 2) a trénerka má neraz ťažkú hlavu, ako hráčky namotivovať, aby hrali vždy naplno. Naposledy nad poslednými Pardubicami zvíťazili 109:50…

 


Diskusia