Barcelona v NBA? Herne na to má, problémom je ekonomika

Publikované: 11.10.2012 Autor: BASKET.sk/Tomáš Prokop, denník SME

Panathinaikos Atény - FC Barcelona Regal (Foto: SITA/AP)

Hráči FC Barcelona dokazujú, že herne by mohli pomýšľať aj na NBA. Svedčia o tom výsledky prípravných zápasov, v ktorých dokázali v minulosti zdolať silné Los Angeles Lakers a najnovšie i Dallas Mavericks.

Súboje kontinentov medzi NBA a najlepšími európskymi tímami siahajú hlboko do minulosti. Už 8. septembra 1978 zdolalo Maccabi Tel Aviv tesne 98:97 vtedajší Washington Bullets (dnes Wizzards).

Súperenie oboch basketbalových svetov vždy vzbudzovalo väčšinu nabudenosť v Európe. Predsa len zápasy sa hrajú na jeseň, keď sú ešte tímy NBA v hrubej príprave a často dávajú väčší priestor hráčom, ktorí bojujú o posledné miesta na súpiske. Izraelský tím vyhral následne v osemdesiatych rokoch aj ďalšie dve stretnutia nad New Jersey Nets či Phoenixom Suns. Na niečo podobné nadviazala v posledných rokoch Barcelona. 

Výhra nad Lakers s Bryantom a Gasolom

Európsky suverén zaujal už v roku 2006, kedy doma zdolal Philadelphiu 76ers vedenú vtedy ešte skvelým Allenom Iversonom. O dva roky neskôr tesne prehrali s Los Angeles Lakers, ktorému však odplatili prehru na začiatku sezóny 2010. 

Najmä v tomto zápase by sa dala vyvrátiť formulka typu - tímy NBA aj tak nehrajú naplno. Záver dramatického duelu, ktorý skončil 92:88 bol vypätý a z palubovky neodchádzali aj Kobe Bryant či Pau Gasol. Už v tej dobe prišiel komisár David Stern so špekuláciou, že by rád v budúcnosti vytvoril európsku divíziu NBA. Jeho plány však zmarila ekonomická kríza. Údajne aj barcelonský veľkoklub sa nachádza v dlhoch, ktoré španielske média úspešné tutlajú. 

Nereálne cestovanie

Práve ekonomická časť je najväčšou prekážkou aj podľa Juliána Beťka. Bývalý skvelý basketbalista dokonalé pozná obe strany. V Amerike si zahral v drese univerzít Clemson a Buttler proti najužšej vysokoškolskej špičke.

Po tom ako obmedzil svoju kariéru pre problémy s kolenami, trénoval v rámci letnej prípravy viaceré hviezdy NBA. Jeho cvičenia praktikovali aj Carl Landry, Danny Granger a iní. V Španielsku zas trénoval dva roky na prestížnej akadémii na Kanárskych ostrovoch. „Prečo to je stále nereálne, je ekonomický faktor. Neviem si predstaviť, že by Barcelona lietala do Ameriky na zápasy a tiež kluby NBA zas naopak. Treba si uvedomiť, že pre kluby zo Západnej konferencie by to znamenalo aj pätnásťhodinové lety. Plu,s čo keby sa dostali Španieli do play off, nastal by tam veľký problém.“

Napriek tomu si však Beťko myslí, že vstup európskeho klubu do najlepšej basketbalovej súťaži sveta by bol prínosom. „Ak by sa Barcelona dostala do NBA. Určite by to obohatilo obe strany. Myslím si, že by tam nepatrila medzi najslabšie kluby.“

Beťko potvrdil, že basketbalový klub FC Barcelona je vo svojom športe podobne populárny ako futbalový gigant. „Barcelonu treba určite dlhodobo prirovnávať k absolútnej špičke Európy, kde sú s ňou CSKA Moskva, Panathinaikos, Maccabi, Real Madrid a Olympiakos.“

Európsky basketbal sa približuje

Sila španielskeho majstra sa ukázala aj v poslednom stretnutí, keď v utorok zdolal doma Dallas Mavericks. Tím plný skúsených veteránov dokonca prehrával s Barcou o osemnásť bodov, zápas napokon skončil 99:85. Na výbornom výsledku nič nemení, že v drese hostí chýbal ich líder Dirk Nowitzki. 

„Neanadceňoval by som výhru proti Dallasu, keďže nehral Nowitzki, ale je to zas len potvrdenie toho, že európsky basketbal naďalej napreduje a šliape na päty Amerike. Bolo to vidieť aj na olympiáde, kde Španieli neboli oveľa horší ako hviezdami nabitý americký tím. Problémom Európy ostáva to, že v Amerike je skvele prepracovaný mládežnícky systém po celých štátoch. V Európe to držia silné krajiny ako Španielsko, Srbsko, Litva, Rusko či Francúzsko, u ostatných sú tie výsledky čiastkové,“ dodáva odchovanec ružomberského basketbalu, ktorý momentálne pôsobí pri mládeži v Sparte Praha.

 


Diskusia